Новини компанії

Серпень 28, 2021

Подкаст Суспільного «Справа 25-ти»: як розповідати про окуповані території без можливості потрапити туди

27 серпня на Lviv Media Forum 2021* відбулася дискусія «Як розповідати про окуповані території без можливості потрапити туди». Ділитися досвідом із медіаспільнотою продюсер подкастів на Суспільному Тарас Ібрагімов, український правозахисник й журналіст співкоординатор Громадської організації Восток-SOS Костянтин Реуцький, журналістка та редакторка проєкту Донбас.Реалії на Радіо Свобода Тетяна Якубович. Модерувала дискусію ведуча програм Крим.Реалії Олена Ремовська.

Читайте також: «Депортовані» — фільм на Суспільному про вигнаних зі своїх домівок німців

У 2019 році в Криму затримали 25 кримських татар та звинуватили у тероризмі. Це стало найбільшим політично вмотивованим судовим процесом. Тарас Ібрагімов згадує: тоді це було одне з останніх його відряджень, адже зараз журналісту заборонено в'їжджати на територію півострова. Так зародилася ідея створити подкаст «Справа 25-ти», який виходить на платформах Суспільного, та розповісти ширшій аудиторії історію затриманих кримських татар. Безкарній машині протистоять 25 чоловіків — кримські татари за національністю, мусульмани за віросповіданням та незгодні з анексією за політичними поглядами. За їхніми спинами — родини, активісти, адвокати та правозахисники.

«Як висвітлювати теми окупованих територій, не відвідуючи їх? Це буде не зовсім сфокусована історія і не така глибока. Бо саме кореспондентська робота і робота на місці подій — це те, як має виглядати висвітлення теми окупованих територій. Але подкаст «Справа 25-ти» — це історія про те, коли формат спрацював успішно. Через подкаст ми знайшли абсолютно іншу аудиторію, людей, які не знали нічого про Крим або не мали системної інформації про нього. Дуже багато людей дізналися про те, що відбувається на півострові, — розповів Тарас Ібрагімов. — Подкаст виходить на платформах Суспільного у жанрі судового аудіорепортажу про те, що відбувається станом на сьогодні. Ми стежимо за судами в режимі онлайн. І кожен новий епізод подкасту — це підсумок судових засідань, які відбуваються в Ростові-на-Дону над 25-ма кримськими татарами».

«Це хороший приклад того, як може виглядати розповідь про тимчасово окуповані території, коли ми туди не можемо потрапити. Але ти можеш зробити щось про те, що там відбувається. Зокрема, спілкуючись з людьми, які там залишаються. Це один із прикладів форматів», — зазначила модераторка дискусії Олена Ремовська.

Слухати подкаст «Справа 25-ти» можна на:

На півострові та окупованому Донбасі російська пропаганда розповсюджує інформацію про те, що  тамтешні жителі вороже налаштовані до української армії та українців загалом. Це зовсім не так, переконаний Костянтин Реуцький. Правозахисник зауважив: тема того, що відбувається на окупованих територіях «поступово зникає з українських медіа». 

«Це через те, що ми втрачаємо зв'язки і не маємо правдивої інформації про те, що там відбувається насправді, — каже Костянтин Реуцький. — Інформація потрібна нам для того, щоб визначати своє ставлення до тих чи інших подій, приймати рішення, зокрема і на загальнонаціональному рівні. Не маючи інформації про те, що відбувається на окупованих територіях, ми вже втрачаємо розуміння, чи є у нас якесь спільне майбутнє з тими людьми. Інформація — кров для суспільства. Якщо кровообіг порушено у якійсь частині тіла, то вона втрачає свою функціональність і поступово відмирає».

Спікери дискусії порадили журналістам більше розповідати про побутові проблеми, які виникають у людей на окупованих територіях. Нерідко це — проблеми з документами, неможливість отримати соціальні виплати, і, зрештою, озвучити те, що турбує громадян. Для цього потрібно не втрачати зв’язок з людьми, які по інший бік лінії розмежування.

«Я б порадила всім медіа більше розповідати про реальні проблеми, тоді буде легше довести світоглядні речі. А також, на мою думку, важливо реагувати на неправдиві наративи, які поширюються на окупованих територіях»,  — переконана Тетяна Якубович.

У суботу, 28 серпня, о 14:00 команда Суспільного мовника проведе панельну дискусію у блакитній залі Lviv Media Forum 2021* — «Не переїжджай у Київ»: як створювати інформаційні приводи з життя своєї громади, де йтиметься про роль регіональних медіа в житті кожного з нас, де шукати локальні інформаційні приводи й історії та про гіперлокальну мережу журналістів Суспільного.

* Головна медійна конференція Центрально-Східної Європи Lviv Media Forum 2021 відбувається 26-28 серпня у Львові. Це три дні дискусій та лекцій від іноземних та українських журналістів, медіаекспертів, комунікаційників та діджитал-фахівців. Фокусна тема LMF 2021 — Real journalism matters [still], що у перекладі з англійської «Справжня журналістики має значення (досі)». Більше сотні фахівців із усього світу ділитимуться досвідом та знаннями про те, як долати професійні виклики, розвивати себе і свої проєкти.