Лютий 24, 2025
«Красноярцев. Збитий льотчик» — прем’єра на Суспільне Чернігів
28 лютого о 18:00 на ютуб-сторінці Суспільне Чернігів дивіться прем’єру документального проєкту Суспільне Чернігів «Красноярцев. Збитий льотчик». Команда проєкту вивчила дані з телефону російського пілота Олександра Красноярцева і з'ясувала, як він та інші російські військові брали участь у вторгненні в Україну й чинили воєнні злочини.
Читайте також: «Повітряна стихія. Міста сили» на Радіо Культура: слухайте всі 26 есеїв
5 березня 2022 року СУ-34 Олександра Красноярцева збили прикордонники в небі над Черніговом. Охоплений вогнем літак впав на приватний будинок у місті, обидва пілоти катапультувалися. Штурман Криволапов загинув, а Красноярцев намагався втекти, вбив беззбройного цивільного. Українські військові взяли пілота у полон.
Наслідки бомбувань у Чернігові й листування пілота з дружиною
Команда проєкту отримала доступ до телефона військового, а разом із цим — до спілкування з іншими росіянами. Ця інформація дала розуміння, як відбувалася підготовка до широкомасштабного вторгнення, зокрема коли для участі у війні перекинули авіаційний полк 21 змішаної авіаційної дивізії центрального військового округу рф, що брала участь в авіанальотах на Чернігівщину та Київщину в лютому-березні 2022 року.
«Дані з телефона Красноярцева я отримав з анонімних джерел. Ми перевірили зміст і впевнилися в тому, що це саме телефон Красноярцева. Робити проєкт взялася Аліна Коржинська, вона у нас спеціалізується на дослідженнях воєнних злочинів росіян. Аліна провела титанічну роботу, докладно вивчивши і проаналізувавши майже 60 гігабайтів інформації з телефона Красноярцева. Ці дані дають більше розуміння того, як російська авіація готувалася до вторгнення в Україну. До того ж ми знайшли актуальний номер Красноярцева і розпитали в нього, як він зараз живе і чи продовжує бомбити Україну», — розповів Андрій Тіток, шеф-редактор північно-східного хабу та Суспільне Чернігів.
Проаналізовані за допомогою технологій OSINT фото, а також досліджені документи, листування, метадані та геолокації з телефона Красноярцева — докази воєнних злочинів росії проти України.
«Важливо, щоб кожен міг знайти у нашому проєкті відповіді на свої питання. Я намагалась зрозуміти, яка ця людина — пілот Красноярцев. Чи усвідомлював він наслідки своїх дій і як готувався до повномасштабного вторгнення. Файли з його телефона дали відповіді на всі ці питання. Не приховую, що мені було важко вивчати всю цю інформацію, — зізнається авторка стрічки Аліна Коржинська. — Особливо вразило листування Красноярцева в період початку повномасштабного вторгнення. Дружина, яку цікавили покупки, більше ніж її чоловік, що став учасником війни. Зазначу, що для чернігівців Красноярцев — злочинець, який бомбив їхнє місто».
Знищені росіянами будинки і падіння літака Красноярцева
Детальніше розкрити тему команді допомогли воєнний історик Михайло Жирохов, та журналіст, автор інтерв’ю з російськими військовополоненими Володимир Золкін.
Читайте також: Найгучніші кримінальні історії — дивіться у «True Crime: Чернігів»
Нагадаємо, Суспільне Чернігів став центром виробництва північно-східного хабу Суспільного. Воєнна документалістика — одна зі спеціалізацій хабу. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Суспільне Чернігів випустила документальні фільми про оборону українських міст «Битва за Чернігів», «#Лютий #Опір #Прилуки», «Славутич — це Україна», фільми-розслідування російських воєнних злочинів «Трагедія в Драмі» і «Я тут Закон. Катівня у Вишневому».
Читайте і дивіться верифіковані та якісні новини від команди Суспільного у Чернігові на сайті Суспільне Новини та у соцмережах:
- фейсбук-сторінці;
- інстаграм-сторінці;
- ютуб-каналі філії;
- телеграм-каналі;
- вотсап-каналі;
- вайбер-каналі.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.