Новини компанії

Серпень 11, 2020

Як робити журналістське розслідування — на Суспільному відбулися тренінги «Школи розслідувань»

З 3 по 8 серпня команда Суспільного навчалася в «Школі розслідувань», яку організувала Академія суспільного мовлення за підтримки партнерів*. На тренінгах журналісти дізналися про стандарти й інструменти журналістського розслідування. До навчання долучилися найбільші проєкти журналістських розслідувань в Україні.

Читайте також: Як працювати ЗМІ під час місцевих виборів — поради від учасників онлайн-дискусії на Суспільному

Тренерами інтенсиву були: 

  • Людмила Панкратова — адвокатка, медіаюристка й медіатренерка, керівниця юридичних програм ГО «Інститут розвитку регіональної преси»;
  • Оксана Максименюк — адвокатка, медіаюристка, тренерка ГО «Інститут розвитку регіональної преси»;
  • Федір Сидорук — медійний експерт, колишній головний редактор програм «Знак оклику» та «Слідство.Інфо»;
  • Аліса Юрченко та Леся Іванова — журналістки Bihus.Info;
  • Аліна Стрижак — журналістка «Наші гроші»;
  • Максим Савчук — журналіст «Схеми: корупція в деталях»;
  • Дмитро Реплянчук, Анна Бабінець, Євгенія Моторевська та Катерина Лихогляд — журналісти «Слідство.Інфо»;
  • Данило Мокрик — журналіст-розслідувач «Мокрик По Живому», MokRec та Bihus.Info. 

Читайте також: На Суспільному завершився тренінг про стандарти інформаційної журналістики

«Наша школа із Суспільним — велика відповідальність і честь. Суспільне як незалежний мовник має робити розслідування. І ця школа — саме для розслідувань, — зазначила виконавча директорка ІРРП, медійна юристка Людмила Панкратова. — На тренінгу зосередили увагу на етичних засадах розслідувань, роботі з джерелами, інтерв’ю, сторітелінгу, доступі до публічної інформації, роботі з відкритими реєстрами, людьми, документами, юридично-допублікаційній експертизі та правових наслідках розслідувань».

Тренерки Анна Бабінець й Аліса Юрченко на реальних кейсах «Слідство.Інфо» та Bihus.Info розповіли учасникам про стандарти й етичні засади журналістів-розслідувачів та як працювати з людьми як джерелами інформації.

Максим Савчук на прикладі своїх матеріалів для «Схеми: корупція в деталях» поділився досвідом роботи з офіційними й неофіційними документами та їх перевірки.

Читайте також: Теле- та радіоаудиторія європейських суспільних мовників зростає — дослідження ЄМС

Людмила Панкратова й Оксана Максименюк розглянули з журналістами Суспільного законодавчі норми, які зобов’язують посадовців надавати інформацію медіа. Також поговорили, як уберегтися від правових ризиків, мінімізувати їх та юридично захистити свої джерела.

Журналістки Леся Іванова й Аліна Стрижак зосередили увагу на роботі з базами даних. Аліна Стрижак поділилася лайфхаками пошуку інформації у 20+ офіційних українських реєстрах та розповіла, як скласти профіль фігуранта. Леся Іванова навчила користуватися неофіційними базами, агрегаторами й інтеграторами даних.

«Ми поділилися з журналістами досвідом й інструментами, як самостійно робити фактчекінг власних новин або інформації, яку надають джерела, без залучення стороннього фахівця. Ці вміння згодяться не лише в професійній діяльності, а й у повсякденні», — зазначила Аліна Стрижак.

Упродовж тижня журналісти Суспільного дізнавалися всі тонкощі якісного розслідування. Дехто з учасників опрацював із тренерами власне розслідування.

«Тренінг корисний. Ми почули про різні юридично-правові нюанси роботи журналістів-розслідувачів, правове оформлення журналістського розслідування й захист журналістських джерел, адже галузь медійного права часто поза увагою журналістів», — поділилася враженнями кореспондентка філії Суспільного UA: КРОПИВНИЦЬКИЙ Яна Бабак.

«Цікаво було дізнатися від журналістів-практиків про генеральне інтерв’ю журналістських розслідувань й інструменти, якими користуватися для пошуку інформації в держреєстрах та відкритих джерелах», — зазначила Аліна Ященко з UA: ДОНБАС.

Другий модуль «Школи розслідувань» проведуть 26–28 серпня.

 

Фотографувала Анастасія Мантач

 

* Проєкт реалізує ГО «Інститут розвитку регіональної преси» за підтримки проєкту «Медійна програма в Україні», який фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і виконує міжнародна організація Internews.