Новини компанії

Травень 15, 2020

«Хайтарма» та «Кримський інжир»: спецефір до Дня пам’яті жертв геноциду кримських татар на UA: КУЛЬТУРА

До Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА підготував тематичний ефір. У ньому — історії депортованих кримців, справа про визнання примусової депортації геноцидом та мистецькі здобутки кримськотатарського народу.

О 22:10 у рубриці «Сучасне українське кіно на UA: КУЛЬТУРА» — фільм «Хайтарма» — перша кримськотатарська художня стрічка про депортацію кримських татар. Режисер і виконавець головної ролі — Ахтем Сеітаблаєв. Фільм заснований на реальних подіях і розповідає про сталінську депортацію кримських татар у травні 1944 року. У центрі оповіді — історія льотчика й національного героя кримських татар Амет-Хана Султана, для якого примусова депортація земляків стала особистою трагедією. Стрічка отримала кілька нагород міжнародних кінофестивалів та премію Національної спілки кінематографістів України як найкращий український фільм.

Читайте також: UA: КУЛЬТУРА покаже фільм «Будинок «Слово» й добірку кіно про жертв політичних репресій

Пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу вшанують хвилиною мовчання о 12:00.

Що змінилося в житті кримчан після анексії Криму Росією, глядачі дізнаються з документального фільму Радіо Свобода «Крим. Окуповані: історії кримчан за 5 років окупації». Як співіснують люди з проукраїнськими й проросійськими політичними поглядами, де хочуть жити — в Україні чи Росії, чим для них стали п’ять останніх років окупації — дивіться на каналі UA: КУЛЬТУРА о 14:05 та 21:25.

Літературно-мистецький фестиваль «Кримський інжир» за участі культурних діячів кримськотатарського народу вийде в ефірі о 15:00.

Правові аспекти визнання примусової депортації кримських татар дізнавайтеся о 19:20 у документальному фільмі «Свідки геноциду 1944» Кримськотатарського ресурсного центру. В основі стрічки — розповіді людей, які пережили примусову депортацію з Криму. Свідчення зібрали під час судових засідань у справі про визнання депортації кримських татар геноцидом. Прокуратура АР Крим, переміщена до Києва через окупацію півострова Росією, розпочала кримінальний процес у грудні 2015 року.