Травень 15, 2020
UA: КУЛЬТУРА покаже фільм «Будинок «Слово» й добірку кіно про жертв політичних репресій
До Дня пам’яті жертв політичних репресій 17 травня суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА підготував добірку документальних і художніх фільмів про трагічні долі політичних в’язнів радянського режиму.
За роки існування СРСР сотні тисяч українців засудили й покарали за їхні політичні погляди та переконання. Жертви тоталітарного режиму відбували покарання в радянських таборах, звідки значна частина не повернулася.
О 21:20 UA: КУЛЬТУРА покаже документальний фільм «Будинок «Слово» режисера Тараса Томенка. Харківський будинок для літераторів, спроєктований у формі літери «С», звели наприкінці 1920-х років. До нього переїздять жити й працювати Микола Хвильовий, Остап Вишня, Михайль Семенко, Анатоль Петрицький, Антін Дикий та інші. Однак позірний добробут виявився справжньою тюрмою зі спеціальною системою стеження й мережею агентів, завдяки яким радянські спецслужби тримали митців під контролем. У стрічці оприлюднили невідомі факти з біографій письменників, які творці знайшли в архівах. Фільм отримав національну кінопремію «Золота дзиґа» в категорії «Найкращий документальний фільм».
Читайте також: Вручення Премії імені Георгія Ґонґадзе відбудеться в прямому ефірі UA: КУЛЬТУРА
Про долі людей, які не підкорилися тоталітарній системі, дивіться на UA: КУЛЬТУРА впродовж дня.
О 09:00 до уваги глядачів документальний фільм «Кенгір. Сорок днів свободи» про Кенгірське повстання, яке відбулося 1954 року в Степовому таборі поблизу селища Кенгір у Казахській РСР. Жорстокі розправи й убивства в’язнів привели до організованого масового спротиву, який тривав сорок днів.
О 12:00 дивіться фільм виробництва суспільного телеканалу UA: ПЕРШИЙ «Левко Лук'яненко. Йти за совістю» документального циклу «Дисиденти». 27 років життя Левко Лук’яненко провів у тюрмах і таборах, 450 днів — у приміщеннях камерного типу та карцерах. Пройшов тисячі кілометрів етапу й провів 45 голодувань. Однак йому вдалося вистояти. Згодом Левко Лук’яненко став одним зі співавторів Акту проголошення незалежності України, ухвалення якого символічно відбулося в день його народження.
О 14:00 — фільм «Микола Руденко. Формулу життя знайдено» документального циклу «Дисиденти». Стрічка розповідає, як людина, що вірила в комуністичне майбутнє, може вилікуватися від вірусу сталінської ідеології і стати проповідником свободи, людської гідності й правди. Пройшовши через хвилі політичних репресій, Микола Руденко став одним із засновників Української Гельсінської групи.
О 14:35 дивіться ще один фільм документального циклу «Дисиденти» — «Олесь Шевченко. Як на сповіді». Уже під час навчання в університеті Олесь сміливо запитував викладачів, чому лекції читають російською, а згодом вступив до Української Гельсінської групи. Олесеві Шевченку випало пережити арешт, звинувачення в злочинах проти Радянського Союзу й довгі роки заслання.
О 15:10 — художній фільм кіностудії ім. Олександра Довженка «Із житія Остапа Вишні». Стрічка розповідає історію життя українського письменника Павла Губенка, відомого в українській літературі як Остап Вишня — автор гумористично-сатиричної прози. Проте на долю письменника випали й ленінська в’язниця, і сталінські концтабори. Образ Остапа Вишні на екрані втілює Богдан Ступка.
О 16:40 — документальний фільм «Осип. Київ. Надія». Це низка інтерв’ю відомих киян про київське коло спілкування Осипа Мандельштама, твори, натхненні київськими враженнями, зв’язок поета з Києвом та Україною. Про Мандельштама розповідають мистецтвознавець Дмитро Горбачов, театрознавиця Наталія Єрмакова, історик-києвознавець Михайло Кальницький, письменник і видавець Іван Малкович та інші.
О 17:55 — військова драма «Секретний ешелон» режисера Ярослава Лупія. Фільм розповідає про системні переслідування й репресії в повоєнній Західній Україні.
О 19:30 у рубриці «Українська кінокласика на UA: КУЛЬТУРА» — художній фільм «Вінчання зі смертю» режисера Миколи Мащенка. Це історія часів сталінського терору 1930-х років: лейтенант Щербаков отримав наказ розстріляти кількох ворогів народу — та несподівано на місці злочину опиняється сільське весілля. Згідно з інструкцією свідків потрібно знищити.