Новини компанії

Вересень 10, 2024

Війни часто є результатом битв, що відбуваються задовго до них, в інформаційному просторі, — Марія Фрей

Марія Фрей, членкиня правління Суспільного, відповідальна за новини та регіональне мовлення, онлайн взяла участь у саміті REAIM, присвяченому відповідальному використанню штучного інтелекту у військовій сфері, який відбувся 9–10 вересня в Сеулі.

У дискусії йшлося про те, як штучний інтелект змінює війну та військові операції, що це означає для цивільних осіб, які постраждали від конфлікту, й для міжнародного гуманітарного права.

Читайте також: Сім проєктів Суспільного претендують на нагороди фестивалю «Серце Європи»

У своєму виступі Марія Фрей розповіла про те, як технології штучного інтелекту впливають на життя українців в умовах щоденних обстрілів, та що відбувається  з медіасередовищем. 

«Війни часто є результатом битв, що відбуваються задовго до них, в інформаційному просторі. З розвитком штучного інтелекту ставки в цих битвах вищі, ніж будь-коли, а їхні наслідки в реальному світі руйнівно швидкі», — сказала Марія Фрей.

Наповнення інформаційного поля великою кількістю версій подій, неправдивих фактів і псевдоекспертних думок, посилення неправдивих наративів, підрив довіри до офіційних джерел через дипфейки, імітація надійних джерел новин — технології, що сіють недовіру, паніку і роз’єднують суспільство.

«Українська та міжнародна аудиторії зіткнулися з потоком дезінформації, яка значною мірою маніпулювалася інструментами штучного інтелекту. Ефекти не обмежуються лише сприйняттям, вони призводять до реальної шкоди — як на полі бою, так і у свідомості мільйонів людей», — констатувала Марія Фрей.

Особливо чутливими до таких маніпуляції стали люди з прифронтових та окупованих територій, а забруднення інформаційного простору пригнічує у багатьох бажання шукати правду.

«Існує наповнення інформаційного простору такою кількістю суперечливих версій подій, неправдивих фактів і псевдоекспертних думок, що люди взагалі перестають шукати правду. Наприклад, російські телеграм-канали, які видають себе за офіційні українські джерела, поширюють неправдиву інформацію, щоб створити плутанину. Контент, згенерований штучним інтелектом, як-от молитовні зображення з проханням про благословення для українських солдатів, поширюють у групах у фейсбуку не для того, щоб надихнути на молитву, а для того, щоб забруднити інформаційний простір», — розповіла Марія Фрей. 

Команди Суспільного дбають про довіру аудиторії, мають на меті допомогти людям приймати правильні рішення, знаходити безпеку, близьких чи допомогу під час кризових ситуацій. Також є досвід використання інструментів штучного інтелекту в повсякденній роботі.

«Штучний інтелект також може бути інструментом для добра, — упевнена Марія Фрей. — Ми спостерігаємо зростання систем штучного інтелекту, які можуть виявляти глибокі фейки, позначати фейкові акаунти та ідентифікувати дезінформацію до того, як вона пошириться. У нашій компанії ми використовуємо інструменти ШІ для пошуку російських солдатів, які скоїли воєнні злочини, і ця інформація використовується міжнародними прокурорами. Штучний інтелект може допомогти нам протистояти тій самій шкоді, яку він створює — якщо ми використовуємо його з розумом».

Читайте також: Жадан, Нищук і «Мирні люди» — знакові розмови серпня на Радіо Культура

Дводенний міжнародний саміт у Кореї зібрав представників понад 90 країн. Участь Марії Фрей у конференції підтримала міжнародна організація CDAC, діяльність якої спрямована на сприяння захисту цивільного населення у збройних конфліктах.

Мережа CDAC привертає увагу до інформаційних каналів під час криз і конфліктів, до підтримки ЗМІ та журналістів, а також до захисту каналів зв'язку, щоб допомогти цивільному населенню приймати поінформовані рішення.  Наразі члени організації вивчають, як технології на основі штучного інтелекту можуть допомогти посилити взаємодію з цивільним населенням, протидіяти дезінформації та підвищити ефективність допомоги.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.