Новини компанії

Вересень 06, 2024

Стрічку Суспільного «Стихії війни» показали у Франції

24–29 серпня у Франції відбулися презентації документального проєкту Суспільного «Стихії війни». Покази стрічки відвідали жителі трьох міст — Нансі, Епіналю і Люневіля. 

Загалом покази зібрали понад 200 людей. Організацію подій забезпечила асоціація «Les Lumières d'Ukraine», український розмовний клуб «Єдині», при підтримці муніципалітетів міст.

Перший перегляд відбувся у День Незалежності у місті Нансі. Презентували стрічку публіці її режисер та автор ідеї, головний режисер дирекції регіонального мовлення Сергій Жулін, редакторка проєкту Галина Щерба та графічний дизайнер Андрій Дмитрик.

«Неймовірно приємно було побачити на центральній площі французького міста Нансі 24 серпня український прапор, який огортав плечі останнього лотаринзького герцога, Станіслава Лещинського, який, до речі, мав трохи львівські коріння. Надзвичайно зворушливо було опинитися в мерії міста, де в старовинній будівлі проходили концерт і різні заходи до Дня Незалежності України, організовані місцевою громадою українців, більшість з яких — переселенці внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Почути і разом заспівати гімн України в стінах мерії Нансі — з одного боку, підтримка наших співвітчизників, з іншого — ще одне нагадування в серці Європи, що в Україні триває війна. Присутність представників місцевої влади на показі фільму “Стихії війни”, а також небайдужі коментарі французької аудиторії після показів говорять про те, що частково ми досягли своєї мети. 

Українці після перегляду фільму казали, що він має терапевтичну дію, тобто допомагає їм вивільнити емоції, пережиті на початку вторгнення росії в Україну. А від французів ми почули думки про те, що Франція могла б більше робити для України, як у військовій допомозі, так і в гуманітарних питаннях і підтримці», — розповів Сергій Жулін.

Члени асоціації «Les Lumières d'Ukraine» подбали не тільки про приміщення, де відбувалися покази, а й забезпечили супровід подій перекладачами та висвітленням у соціальних мережах.

«Ми бачили перспективу представлення цього фільму в тому, щоб показати реалії війни й познайомити французького глядача з дійсністю та горем, яке відчувають українці. Фільм допоміг наочно продемонструвати, що чекатиме європейців у XXI столітті, якщо вони не підтримають Україну та українців. І найголовніше — показати наше прагнення жити в мирі й з надією дивитись у спільне з ними майбутнє», — поділився президент асоціації «Les Lumières d'Ukraine» Роман Філінюк.

Творча група проєкту познайомилася і поспілкувалася з представниками українських громад кількох міст Франції, дізналася про життя і проблеми наших переселенок за кордоном.

«Ми їхали, щоб познайомити французів та українців за кордоном з нашою документалістикою, в черговий раз спробувати привернути увагу до війни в Україні, наголосити на необхідності підтримки й допомоги нашій країні. Також розповідали про роботу Суспільного під час цієї війни, про те, як змінилося наше життя у зв'язку з російською агресією, скільки наших колег стали на захист країни, про загиблих і втрачені таланти, можливості й загублені життя», — зазначила редакторка проєкту Галина Щерба.

На зустрічах Галина розповідала не тільки про війну, а й про талановитих і творчих людей і їхні мрії.

«Для багатьох французів, за їхніми словами, фільм став відкриттям. Тому що в місцевих новинах вони бачать короткі репортажі про події в Україні через об'єктив і з коментарями їхніх журналістів. А цей проєкт показує життя українців як воно є, без посередників, — додає Галина Щерба. — Але те, що було без слів зрозуміло українцям, потребувало коментарів для французів. Навіть з огляду на те, що більшість із присутніх знають про Україну або й бували там, а також багато спілкуються з українцями».

«Неочікувано було почути від деяких присутніх на показах французів літнього віку, що вони пригадали, як самі переживали схожі сцени, картини війни: хтось Другої світової, а у когось спогади про війну в Алжирі. І це важливі рефлексії, які ми почули, бо якою б не була війна і в які часи не велася — вона завжди несе втрати, руйнування і болісні спогади. Для нашої невеликої команди, яка працювала над документальним проєктом, новим досвідом і враженням було побачити нашу стрічку в кінотеатрі. Насправді показ на великому екрані відкриває певним чином нові сприйняття й емпатію до героїв і їхніх історій по той бік екрана. Це підтверджували відгуки й коментарі українських, і французьких глядачів», — додає Сергій Жулін.

Документальний проєкт Суспільного «Стихії війни» показує людей з різних регіонів України, де їх застало лихо російської воєнної агресії. Проєкт об’єднує історії жителів Херсону та Миколаєва, відзняті після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС; мешканців прикордонного села Буди на Чернігівщині і їхні господарські клопоти на замінованій землі; історію з міста Суми про російські атаки мирних українських міст і втрати від них та розповідь про роботу воїна-розвідника у небі під час окупації й зараз.

Читайте також: Долають наслідки «Стихій війни»: хто став героєм документального проєкту Суспільного

Про показ проєкту Суспільного написали у місцевій пресі, а учасники зустрічей поділились своїми враженнями від перегляду:

«Завдяки цьому фільму я дізналася історії цих людей, я лишила частину своєї душі для них назавжди. Поки ми пам’ятаємо, ніщо з цього не буде забуто. Дякую вам за це».

«Цінно відчувати синергію українців і бачити результати взаємодії разом».

«На презентації була моя вчителька французької. Вона поділилась, що перегляд фільму для неї був способом розділити трішки болю українців».

«Дякую за неймовірну роботу, я навіть поплакати встигла».

Дивіться документальний проєкт «Стихії війни» на ютуб-каналі Першого

Нагадаємо, прем’єра документального проєкту «Стихії війни» відбулася 24 лютого 2024 року у річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну. У березні офлайн-презентації стрічки відбулися у Львові та Чернігові. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Фото надані Галиною Щербою та Сергієм Жуліним