Новини компанії

Вересень 04, 2024

«Як українці українською заговорили»: прем’єра на Першому каналі Суспільного

У суботу, 7 вересня, о 22:00 відбудеться прем’єра документального фільму власного виробництва «Як українці українською заговорили» на Першому каналі Суспільного.

«Як українці українською заговорили» — це просвітницький фільм про зародження, розвиток, занепад, гоніння та розквіт української мови. Про те, як вона формувалась, змінювалась, наповнювалась запозиченими словами й утворювала власні неологізми. Фільм поділений на п’ять історично важливих періодів: Русь, Велике Князівство Литовське, Гетьманщина, Російська імперія, радянщина. Кожна доба «говорила» своєю мовою, і тут ви вперше почуєте, як саме вона звучала в різні віки. 

Читайте також: Олексій Гнатковський: Я б хотів, щоб діти подивилися фільм «Як українці українською заговорили»

Ведучий, відомий актор театру і кіно Олексій Гнатковський, проведе глядача фільму історичними періодами. Просто, влучно, подекуди з гумором, розкаже, як розвивалася наша мова. Розповідь ведучого яскраво проілюструє анімація, колоритна і легка для сприйняття.  

«В Україні налічується близько 15 різних говорів, або, як їх ще називають, діалектів. Це Наддніпрянський, Поліський,  Волинський, Слобожанський, Закарпатський, Лемківський, Бойківський, Гуцульський та інші, — розповідає Олексій Гнатковський. —  А як вони сформувались? Як українці українською заговорили? Щоб дізнатися і про це, і ще більше, подивіться цей надважливий документальний фільм. Мова завжди на часі, а зараз тим більш»

Родзинкою фільму стали театральні мініатюри, вміло вплетені в деякі періоди. В них актори, в тому числі й сам ведучий Олексій Гнатковський, в образах тих часів, продемонструють глядачу як звучала давньоруська, руська та давньоукраїнська мови. 

«У нашому фільмі досить багато історичних періодів. Матеріали для ілюстрацій часто були досить низької якості, різні за виконанням, стилістикою. Тому ми обрали стилістику аплікації, що дозволяє поєднувати різні стилі. Вийшов такий собі анімований щоденник з вирізками, — ділиться артдиректор стрічки Ігор Грицик. — Також не хотілось бути занудними, а максимально просто, місцями навіть з гумором, розповісти про шлях становлення української мови. Дуже сподіваюсь — буде цікаво і дорослим, і дітям».

Дивіться також: Гнатковський: «Ті, хто перейшли на українську — крутіші патріоти, ніж я»

Стрічку доповнює музичний супровід з понад пів сотні композицій, які спеціально створив композитор Данило Волох.

«Під час створення музики переді мною постала задача зробити не просто звичайний фон для фільму, а створити повноцінний саундтрек, який стане частиною сюжету. Я сам собі поставив важливу задачу — проілюструвати історію нашого народу і мови за допомогою цитат української музики. Якої саме? Дивіться, слухайте і насолоджуйтесь у фільмі. Підсумую коротко в цифрах: робота кипіла 4 місяці. Щоденно пліч-о-пліч з режисером Володимиром Бакумом. Створено 30 хвилин саунддизайну, 54 композиції», — розповів композитор Данило Волох.

Дивіться телепрем’єру «Як українці українською заговорили»:

  • на Першому каналі Суспільного 7 вересня о 22:00 та другий показ 8 вересня о 15:30;
  • на ютуб-каналі Суспільне Культура 8 вересня о 15:00.

Творча команда:

  • ведучий Олексій Гнатковський
  • режисер Володимир Бакум
  • сценаристка Сніжана Кутракова
  • Оператори Рустам Мамедов, Павло Семенов
  • композитор Данило Волох
  • артдиректор Ігор Грицик
  • мовознавець Андрій Андрусяк
  • продюсерка Катерина Феленюк

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.