Вересень 04, 2024
Реформа «всупереч»: у Києві обговорили, чому Суспільне — частина демократичного устрою країни
У понеділок, 2 вересня, у Києві відбулась конференція «Євроінтеграція під час війни: виклики для свободи слова та роль Суспільного Мовлення»*. Організували захід ГО «Центр демократії та верховенства права», Комітет ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики та Суспільне Мовлення.
Спікери, що говорили вступні слова, окреслили головні больові точки мовника сьогодні та наголосили на продовженні розвитку Суспільного як найуспішнішого кейсу євроінтеграційних реформ країни. Відкривав захід Ігор Розкладай — заступник директорки «Центру демократії та верховенства права” й один з авторів закону про суспільні медіа. Він наголосив, що перетворення державної медіакорпорації на Суспільну відбулося «не завдяки, а всупереч». Зокрема — «завдяки лідерству депутатів і експертів, але часто всупереч зовнішнім обставинам. Так само як відбувалася медійна реформа, так само як здобувалася українська незалежність. Зараз завдання — перетворити культуру долання перешкод на традицію робочих інституцій», — наголосив Розкладай.
Читайте також: Віцепрезидентка Єврокомісії Вера Юрова: свобода медіа — необхідна умова для членства в ЄС
У своєму вступному слові Микита Потураєв, народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики, говорив про ціну недбальства, внаслідок якого тільки зараз наше суспільство почало розуміти «цінність власного українського інформаційного простору».
«Суспільне — це не про телеканал. Суспільне — це не про радіомовлення. Суспільне — це не про Суспільне — це реформа. Існування суспільного мовника — це маркер, один з найважливіших, на мій погляд. Не тому що це зона моєї відповідальності і моїх колег, а тому що я так щиро вважаю. Це одна з ключових частин демократичних реформ в Україні. Не можна ставитись до Суспільного як до простої сукупності телевізійних радіоканалів і цифрового простору. Суспільне — це частина демократичного устрою України. І будь-які намагання посягнути на незалежність суспільного мовника, на стандарти, за якими працює суспільний мовник, є зазіханнями на демократичний устрій України».
Читайте також: Кожен суспільний мовник може багато навчитися в Суспільного, — Уна Клапкалне, голова правління Латвійського радіо
Про роль Суспільного у творенні демократії говорив і Ростислав Карандєєв — т.в.о. міністра культури України.
«Демократія дорога в тому відношенні, що треба фінансувати процедури, треба фінансувати розмаїття, а розмаїття завжди дорожче, ніж монополія, ніж глобальні об’єднавчі процеси. Саме тому сьогодні до ще однієї дискусії щодо єдиних новин ми постійно стикаємося з питанням щодо рівня фінансування таких проєктів як Суспільне.
Сьогодні Міністерством виконана вимога держави — ми подали в бюджетному запиті ту суму фінансування, яка передбачена законом. І так і повинно бути. Якщо ми не можемо виконати якусь норму, треба вносити зміни в закон, але точно не порушувати його. А можливо, і не треба вносити зміни, а просто зробити так, як це передбачено. І тоді, швидше за все, я навіть переконаний в тому, що економічний зиск від фінансування демократії — а саме рупором її є Суспільне — буде набагато більшим, ніж та економія, яка насправді такою не є, від недофінансування демократичних процесів».
Читайте також: Микола Чернотицький: Щороку ми нарощуємо виробництво та збільшуємо показники
Штефан Шльонінг, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, наголосив, що суспільне телебачення і медіа — наріжний камінь демократії, і кожна країна, яка пройшла трансформацію до демократії, завжди покладалась на медіа як її основу.
«Суспільне має боротись за свободу і разом з іншими медіа просувати журналістику, яка стоїть на фронті європейської трансформації України. Сьогодні більше ніж коли-небудь мовник має підтримувати високу цифрову присутність і бути ефективним на сучасному медіаландшафті.
Як громадський мовник Суспільне має ефективно витрачати кошти, як передбачено Конституцією. Але це не просто підтримання незалежного телебачення, це про підсилення захисту України, оборони України в інформаційній війні. Київ зараз є символом української стійкості й мужності нації. І ми бачимо його як частину ЄС, він має бути більш ніж просто гармонізація законодавства і якісь реформи. Будь-яка демократія і верховенство права іде завжди пліч-о-пліч зі свободою висловлення думки. Сьогодні ми вітаємо журналістів, урядовців і громадських лідерів із великих і маленьких громад. І ми в ЄС хочемо визнати важливість вашої країни, ви — та сила, якої не існує в сусідній країні. Навіть зараз ви постійно змінюєте ситуацію на краще. Ми віримо, що свобода переможе і Євросоюз, як сказав наш президент, буде стояти з вами стільки, скільки потрібно».
На важливості верифікованих та надійних новин акцентувала Джулі Коенен, директорка місії USAID в Україні.
«Як у мирні часи, так і в часи війни новини — це не лише потік інформації, це кров демократії і наріжний камінь повсякденного життя. Для звичайних громадян важливо отримувати інформацію не лише для розуміння світу навколо себе, а й для того, щоб активно брати в ньому участь... По суті, новини дають нам повноваження. Можливо, ми хочемо зрозуміти складнощі воєнного часу, як сьогодні це відбувається в Україні, або, як я сподіваюсь, побудувати більш гармонійне суспільство у час миру. Новини — це наш зв'язок з реальністю, це наш дороговказ для дій і наш голос у формуванні майбутнього. Залишатись поінформованим — це не лише право, це також обов’язок, що важливо для добробуту будь-якого суспільства та для досягнення спільних цілей. Незалежно від того, чи добре профінансований суспільний мовник, він є критичною частиною майбутнього країни як демократичної та суверенної держави. І ключовою віхою на шляху до членства у ЄС. Україна має достатньо голосів у публічній сфері. Особлива міць вашого медійного ландшафту — це Суспільне».
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.
* Проведення конференції стало можливим завдяки допомозі американського народу, наданій через проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews Network.
Фотографувала Анастасія Мантач