Новини компанії

Січень 02, 2025

Оборона Баштанки, як звучить гуцульська коляда й театр «Ґердан»: прем’єри від місцевих каналів Суспільного

Місцеві канали Суспільного розповідають про життя країни — у великих містах і малих громадах. Пропонуємо добірку нових спецпроєктів та історій, створених командами хабів мовника у регіонах до Різдва та Нового року і не тільки. 

Різдвяний випуск «Фабричної, 12»

У різдвяному випуску «Фабричної, 12» на Суспільне Чернігів до лідерки гурту ONUKA Нати Жижченко завітала школа традиційного співу «Співоча майстерня», аби заколядувати й розповісти про традиції святкування Різдва. У програмі звучить колядка «А в хазяїна умная жона», записана в Сахнівці на Чернігівщині у 1985 році, а також розповідь про різницю між колядками та щедрівками і чому народні пісні — це про масмаркет у гарному розумінні цього поняття.

 Дивіться відео

 Читайте, як знімали проєкт

Читайте також: «Летюча миша» та інші знакові вистави — у новорічному ефірі Радіо Культура

Гуцульська коляда у Криворівні

Унікальна гуцульська коляда із Криворівні внесена до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Щороку одразу після літургії біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці у цьому легендарному гірському селі збираються місцеві парафіяни й жителі різних міст України, аби подивитися на вертеп, послухати й поспівати разом колядки. 25 грудня Суспільне транслювало це різдвяне дійство наживо. На платформах Суспільне Івано-Франківськ трансляція зібрала десятки тисяч переглядів та реакцій користувачів.

 Дивитися трансляцію

 Як готувалася команда Суспільного до роботи в Криворівні

Читайте також: Новинарі Суспільного — про ключові проєкти 2024 року

Як звучить театр «Ґердан»

У 90-ті роки у Чернівцях зазвучав театр «Ґердан», який тоді створив нове бачення української культури. Він особливий своїм традиційним багатоголосним звучанням, автентичними святковими костюмами та репертуаром із давніми українськими піснями та обрядами. Як звучить театр «Ґердан» — слухайте і дивіться у спецпроєкті Суспільне Чернівці.

 Дивитися спецпроєкт

 Читайте, як команда Суспільного готувала його

Читайте також: Розмаїття різдвяних традицій на Суспільному: добірка сюжетів про святкування національних спільнот

Історія про самотнє Різдво

Різдвяна історія «Різдво у тиші» про Валерія Степанчука, який останні 17 років живе сам у селі Цвітянка на Житомирщині, де лишилося 20 мешканців. Валерій тримає корів, бджіл, купив будинки в селі, школу та магазин із надією все відродити. Історія стала тизером до циклу Суспільне Житомир «Забуті».

 Дивитися історію

 Більше про те, як команда її знімала

Одеський різдвяний джаз

Джазовий концерт театрального бенду Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька. Авторська музика концерту поєднує імпровізаційність і академічну виразність, мову сучасного європейського джазу й американські джазові традиції, а використання українських народних інструментів та української тематики додає унікальності звучання в джазовому форматі. Запис для радіоефіру організувала команда Суспільне Одеса і Радіо Культура.

 Слухайте концерт у двох частинах (дата ефіру — 25 грудня)

 Читайте, як він готувався

«Битва за Баштанку» — продовження історії про оборону міста

У 2022 році Баштанку спробували окупувати російські війська. Місто відбило наступ, а відтак почався етап життя під обстрілами. На зміну блискавичній обороні Баштанки приходить мовчазна стійкість. Період, коли місцеві ночували у підвалах, опинялися без домівок й допомагали одне одному та захисникам. Свої історії розповіли команді Суспільне Миколаїв медики, військові, комунальники та рятувальники, громадські активісти, волонтери і керівники громади. Дивіться їх у другій частині спеціального проєкту Суспільного «Битва за Баштанку: під обстрілами». Друга серія розповідає про удар по лікарні, обстріл авіаційними бомбами, евакуацію, допомогу пораненим та волонтерство.  

 Дивитися спецпроєкт

 Як команда знімала його

«Чернігівське князівство. 1000 років» — завершальна серія

Що спільного між облогою Чернігова росіянами у 2022 році та знищенням міста монголами у 1239-му? Про це команда Суспільне Чернігів розповіла у завершальній серії спецпроєкту «Чернігівське князівство. 1000 років». 

 Дивитися серію

 Як команда знімала фінальний епізод

«Одеса — не російське місто»: життя в катакомбах під час Другої світової

Чому радянська влада перебільшувала подвиги партизанів? Хто ховався в одеських катакомбах під час Другої світової війни? Суспільне Одеса продовжує спеціальний проєкт про ключові події з історії Одеси. Катакомби, що простягаються майже на 2 500 км, стали укриттям для тих, хто протидіяв румунам під час окупації, а потім ховався від Червоної армії. У цьому випуску ми покажемо справжню стоянку партизан у катакомбах села Нерубайське, а також секретний бункер НКВС під Молдаванкою.

 Дивитися спецпроєкт

«Школи Сластіона: загублене минуле» — унікальні, проте маловідомі пам’ятки

Школи Лохвицького земства — пам’ятки українського модерну на Полтавщині, споруджені за проєктом маляра та архітектора Опанаса Сластіона. Про історію унікальних споруд та їхній стан нині — дивіться прем’єру спецпроєкту «Школи Сластіона: загублене минуле» 4 січня на ютуб-каналі Суспільне Полтава.

 Читайте про спецпроєкт

Більше історій від місцевих команд Суспільного — на сайті Суспільне Новини, ютуб-каналах та у соцмережах філій (Суспільне Львів, Суспільне Чернігів, Суспільне Одеса тощо).

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні