Новини компанії

Грудень 02, 2024

«Навчання на межі» — правдива історія з прикордоння: прем’єра Суспільне Чернігів

3 грудня о 18:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів — прем’єра документального фільму «Навчання на межі». Це історія підлітка, що живе на прикордонні з росією, і мріє стати студентом. Проте чи має він можливість отримати необхідні для вступу знання там, де живе? Творча група Суспільне Чернігів стала свідком того, як 17-річний юнак Дмитро Піддубний з села Машеве йшов до своєї мети.

Уже декілька років діти з сіл і містечок прикордоння позбавлені змоги повноцінно вчитися. Спочатку через епідемію Covid-19, потім — через російську агресію. Головний герой фільму Дмитро Піддубний завжди мріяв вступити до військового вишу у Львові, але російські обстріли, відсутність світла і не завжди стабільний інтернет позначилися на якості освіти. 

«Від кордону з росією до будинку головного героя фільму — 12 кілометрів. Його родина щодня чує звуки артилерії, але, на щастя, не бачить вибухів. Стабільний інтернет для повноцінного навчання є не завжди, і це ускладнює й без того обмежену можливість здобути якісну освіту», — згадує авторка фільму, спеціальна кореспондентка Суспільне Чернігів Дар’я Янушкевич.

«Ми чули від місцевих жителів різні історії: про вчителів, які на велосипедах розвозили дітям домашні та контрольні, збирали дітей у себе вдома, щоб пояснити їм складні теми; про школярів, які під час блекаутів продовжували навчання завдяки автомобільним акумуляторам. Дуже хотілося зафіксувати це. Тому знімальна група Суспільного поїхала в експедицію на прикордоння», — розповідає редакторка фільму Алла Скорик.

Команда Суспільне Чернігів жила разом із героєм стрічки — прокидалася, займалася господарством, слухала місцевих людей. Загалом над проєктом працювали сім місяців. 

Читайте також: Фільм Суспільного про капеланок переміг на кінофестивалі у Лондоні

«Ми вчилися разом з нашим героєм. Ніхто з нас не розумів, яким буде фінал історії, ми просто спостерігали за подіями, не втручаючись. Для нас його історія типова і несподівана водночас», — каже Алла Скорик

Дар’я Янушкевич продовжує: «За ці сім місяців разом із нашим героєм пройшли шлях від навчання у школі — дистанційного та очного, оскільки його школа працює за змішаною системою, —  складання національного мультипредметного тесту (НМТ), до вступу в Національну академію Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. І цей шлях покаже нашим глядачам, з якими труднощами зіштовхуються діти, що залишаються жити у своїх домівках на кордоні з росією».

Цим документальним проєктом команда прагне започаткувати суспільну дискусію про те, як дорослі можуть допомогти дітям з прикордоння опанувати шкільну програму і продовжувати навчання. Саме тому творці запланували офлайн-показ фільму «Навчання на межі» і запросили туди представників міністерства освіти, профільних українських громадських організацій, представників закордонних інституцій, які дотичні до освітніх проєктів. Крім цього, до відео зробили й субтитри англійською мовою, щоб стрічка була доступною для перегляду й іноземній аудиторії.

Для відеографа Олексія Жернова «Навчання на межі» стало першим проєктом, у якому він працював не тільки як оператор, а й режисер монтажу та звукорежисер. Довготривалі зйомки мали свої особливості в умовах реального життя. Олексій згадує, як проживали події разом із головним героєм, як колега Олександр Тірок на вступному іспиті з фізпідготовки пробіг дистанцію з головним героєм Дмитром, продовжуючи знімати.

«Особлива моя подяка колезі Олександру Тірку, який підхопив значну частину знімального процесу. На стадіоні йому аплодували. Вийшли дуже хороші кадри, необхідні для цього фільму, — розповідає відеограф Суспільне Чернігів Олексій Жернов. — Взагалі “Навчання на межі” — це історія не тільки про хлопця-випускника і про освіту, але й про життя людей в умовах війни, їхні мрії, плани, поставлені на паузу (або повністю зруйновані). Це про силу наших людей, які, незважаючи ні на що, не здаються, продовжують працювати, боротись і досягати. Також це про вибір. Як сказала мама головного героя: “Це його вибір, а ми його маємо прийняти і поважати”. Наш народ також зробив вибір — боротися. Тож дивіться і знаходьте себе, бо ми всі “на межі”».

Над фільмом працювали:

  • авторка — Дар’я Янушкевич;
  • редактори — Алла Скорик, Ольга Конопацька-Плєхова;
  • продюсерка — Ольга Конопацька-Плєхова;
  • оператори — Олексій Жернов, Олександр Тірок, Роман Репа;
  • режисер монтажу — Олексій Жернов;
  • графічний дизайнер — Анатолій Сологуб;
  • звукорежисери — Олексій Жернов, Сергій Білоненко;
  • редакторка перекладу — Олександра Мілашевська;
  • акторка дубляжу — Альона Марчан. 

Суспільне Чернігів дякує за сприяння у зйомках документального фільму «Навчання на межі» Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Жадівській ЗЗСО I-III ступенів імені Тараса Шевченка, Менській гімназії, Українському центру оцінювання якості освіти, відділу освіти, молоді та спорту Семенівської міської ради.

Читайте також: Суспільне презентувало фільм про Голодомор

Головні події регіону — у підсумку тижня на каналі Суспільне Чернігів. Оперативні та якісні новини від команди Суспільного у Чернігові — на сайті Суспільне Новини та соцмережах:

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.