Листопад 12, 2024
Литовський досвід корпоративних реформ: навчальна поїздка української делегації за підтримки проєкту SOERA
Наприкінці жовтня за підтримки проєкту USAID / UKaid «Діяльність у рамках реформи державних підприємств України» (SOERA)* відбувся робочий візит делегації представників уряду та державних підприємств України до Литви для вивчення литовського досвіду реформ корпоративного управління у державному секторі. У складі української делегації була Катерина Поливач, корпоративний секретар Суспільного Мовлення.
Як зазначають організатори, Литовська Республіка обрана для візиту тому, що вона пройшла шлях від «совєтської системи» до повноправного члена ЄС з ринковою економікою, подолавши багато викликів, подібних до тих, з якими Україна тільки починає стикатися. Литва входить до п’ятірки найкращих країн з реформування державного сектору економіки за рейтингом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та рекомендована цією організацією для візиту.
Читайте також: Команда Суспільного навчається у Шведського радіо працювати з громадами
Під час поїздки українська делегація зустрілася з представниками міністерств і державних агенцій, Центру корпоративного управління, Балтійського інституту корпоративного управління та провідними державними компаніями. Також відбулася знакова зустріч в Українському центрі з Першою леді Литви Діаною Науседене.
«Вивчення досвіду реформування корпоративного врядування в європейських країнах має для нас велике значення. Такий підхід дозволяє побачити, як принципи та стандарти корпоративного врядування втілюються в реальних кейсах. Практичний обмін досвідом із литовськими колегами дав нам цінні приклади, які, впевнена, ми зможемо використати для вдосконалення корпоративного врядування в Україні», — каже Катерина Поливач.
З моменту відновлення незалежності Литва пройшла шлях від розрізненого і часто неефективного управління значною кількістю державних підприємств до послідовної реформи корпоративного управління, орієнтованої на стандарти ОЕСР. У 2010 році Литва запровадила стандарти прозорості для державних підприємств, що включали рекомендації щодо звітності та розкриття інформації. У процесі підготовки до вступу в ОЕСР у 2015 році та подальшого членства з 2018 року Литва продовжила впроваджувати важливі реформи: визначила правила відбору незалежних членів наглядових рад, запобігла політичному втручанню у корпоративне управління та суттєво скоротила кількість державних підприємств через реструктуризацію і корпоратизацію.
«Дякуємо колегам з України за інтерес до успішно впроваджуваної в Литві реформи державних підприємств та запрошення поділитися нашим досвідом. Сподіваємося, що знання, які представники українських державних установ і державних підприємств здобули під час візиту до Литви, сприятимуть позитивним змінам і в секторі державних підприємств України», — зазначив директор Центру координації управління Литви (VKC) Відас Данеляус.
* Проєкт USAID / UKaid «Діяльність у рамках реформи державних підприємств України» (SOERA) — це семирічний (2021–2028 рр.) проєкт для покращення прозорості, ефективності та управління державними підприємствами та державними активами України. Розумне управління державними підприємствами в Україні має потенціал збільшення участі приватного сектору, стимулювання економічного зростання та зниження корупції. Під час війни та відновлення України SOERA надає першочергову підтримку критично важливих державних послуг, допомагає планувати й виконувати ефективну, результативну, підзвітну реконструкцію й відновлення української інфраструктури.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Фото надала Катерина Поливач