Новини компанії

Грудень 04, 2024

«Коли зручно людям з інвалідністю — зручно всім»: доступність контенту на Суспільному

3 грудня — Міжнародний день людей з інвалідністю. Для Суспільного це нагода не лише наголошувати на важливості рівних можливостей, але й підсумувати конкретні кроки, зроблені для забезпечення доступності контенту для людей з інвалідністю, а також висвітлення їхніх історій і проблем у наших матеріалах. 

Анастасія Гудима, директорка департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей, на Національному форумі прав людей з інвалідністю, що проходив у Києві 2–4 грудня, поділилася практичним досвідом Суспільного у впровадженні інформаційної, цифрової та інституційної безбар’єрності. 

Анастасія поділилася, що Суспільне активно співпрацює з перекладачами жестової мови: «Станом на зараз ми перекладаємо жестовою мовою основний інформаційний контент, зокрема щоденні новини, адже це найнеобхідніша інформація, яка потрібна тут і зараз. 90% контенту ми також субтитруємо українською мовою. Водночас ми розуміємо, що субтитрів недостатньо для повного розуміння матеріалів, тому продовжуємо активно впроваджувати переклад жестовою мовою контенту інших жанрів і також працюємо з технічною командою, аби збільшити віконечко перекладача на екрані. Декілька тижнів тому для наших глядачів ми перекладали міжнародний пісенний конкурс дитяче Євробачення».

Читайте також: Дитяче Євробачення – 2024: вперше з перекладом жестовою мовою

На панельній дискусії «Інфраструктурна та інформаційна доступність як ключ до рівноправної участі в суспільному та політичному житті» під модераторством Володимира Висоцького, фахівця із доступності ГС «Ліга Сильних», учасники обговорили інфраструктурну та інформаційну доступність як основу рівноправної участі людей з інвалідністю в суспільному й політичному житті. Участь у дискусії також взяли представники таких організацій, як Комітет з питань містобудування Верховної Ради України, громадська організація «Чернівецьке об’єднання “Захист”», «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», ГО «Відчуй», органи місцевого самоврядування, зокрема міста Полтава. Також були представлені організації, що займаються доступністю виборчих процесів та впровадженням розумних пристосувань.

На форумі Анастасія Гудима поділилася, що Суспільне Мовлення спільно з зовнішніми національними та міжнародними експертами активно працює над розробкою концепції розмаїття, рівності та інклюзії (DEI — Diversity, Equity and Inclusion) і вже було проведено три воркшопи у змішаному форматі — як офлайн, так і онлайн — на теми гендерної рівності, ветеранської спільноти та безбар’єрності. Про воркшоп із тематичного блоку «Безбар’єрність» читайте за посиланням.

Читайте також: Воркшопи з розмаїття: Суспільне розробляє нові стандарти для підтримки спільнот 

Анастасія зазначила: «Безбар’єрність — це не лише про людей з інвалідністю, це й про нас усіх, адже часом кожен може тимчасово стати частиною маломобільної групи населення, до прикладу, тримаючи у руках сумки з продуктами. Мені дуже імпонує вислів однієї з експерток, з якою ми працюємо над Концепцією: “Коли зручно людям з інвалідністю — зручно всім”. 

У контексті Суспільного ми маємо два важливі аспекти. Перший — це адаптація матеріалів для людей з інвалідністю, зокрема через використання жестової мови та субтитрування. Ми також маємо амбітну мрію — впровадити аудіодискрипцію для нашого контенту. Другий аспект — це присутність людей з інвалідністю в нашому контенті. Ми працюємо і прагнемо більше не лише висвітлювати теми, пов’язані з інвалідністю, а й запрошувати людей з інвалідністю до участі в інших темах, а також залучати їх у ролі ведучих».

Щодо викликів у впровадженні безбар’єрності Анастасія наголосила: «Один із найскладніших викликів — це архітектурна безбар’єрність. Тут у нас попереду багато роботи. Головний виклик — це фінансування, адже забезпечення безбар’єрності просторів потребує значних ресурсів». Також вона додала, що важливо змінювати культуру сприйняття безбар’єрності як основи комфорту для всіх, а не лише як вимоги для окремих категорій людей. «Ми прагнемо, щоб безбар’єрність була невіддільною частиною нашої роботи — від облаштування офісів до створення контенту, який буде доступним і зрозумілим для кожного», — підсумувала Анастасія.

Анастасія також розповіла про цифрову безбар’єрність, яка є важливим елементом роботи Суспільного. Нещодавно за участі зовнішнього експерта Дмитра Попова були проведені автоматичний та ручний аналізи сайтів і мобільних застосунків Суспільного. На основі цих аналізів команда мовника уже впроваджує зміни, щоб забезпечити рівний доступ людей з інвалідністю до правдивої та якісної інформації. Це включає покращення навігації, адаптацію для людей із порушеннями зору та слуху, а також забезпечення загальної зручності користування. 

«Окрім цього, Суспільне працює над впровадженням формату “Easy News”, за прикладом роботи європейських суспільних мовників, — додала Анастасія Гудима. — Це формат простого контенту не лише новин, який набуває все більшої популярності завдяки своїй універсальності й орієнтований не лише на людей з інвалідністю, а й на старшу аудиторію та всіх, хто цінує доступність і зрозумілість інформації. Такий підхід допоможе зробити наші матеріали максимально зрозумілими й зручними для широкого кола людей».

Анастасія Гудима: «Я обираю майбутнє, доступне для кожного»

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб дізнаватися про головні проєкти та події на Суспільному.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Матеріал підготувала Дар’я Опря