Серпень 23, 2024
Героїчні історії у новому документальному проєкті «Без вас» на Суспільному
На Першому каналі Суспільного Мовлення відбудеться прем'єра трисерійного документального фільму «Без вас»*. Кожен епізод присвячений окремій громаді: Дергачівській, Гостомельській і Тростянецькій; історіям її жителів, що пережили окупацію під час повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, та як вони повертаються до життя по-новому.
Серіал створено на замовлення Суспільного у співпраці з командою ТОВ «Ессе Продакшн Хаус».
Документальний серіал дивіться 25 серпня о 22:00 та 26, 27 серпня о 22:15 на Першому каналі Суспільного Мовлення та на місцевих каналах Суспільного.
26, 27, 28 серпня о 19:00 відбудеться прем'єра серіалу на ютуб-каналі Першого.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному
Дергачівська громада
Перший епізод знайомить глядачів з Дергачівською громадою на Харківщині, яка була частково окупована з березня 2022 року. У центрі уваги історії В'ячеслава, голови громади, та братів Владислава і Ярослава, які з першого дня вторгнення протистояли ворогу.
Серія розпочинається з історії В’ячеслава, який намагався врятувати свою матір з окупованого селища Козача Лопань. Тим часом два брати Владислав і Ярослав, колишні військові, об'єднали навколо себе місцевих мешканців і стали лідерами партизанського руху. У вересні в ході контрнаступу Збройних сил України Козачу Лопань звільнили. В'ячеслав показує наслідки руйнувань і мінування в громаді, штаб окупантів у своєму колишньому кабінеті. У серпні 2023 року він повертається до своїх обов'язків як голова громади.
«Для мене важливим було, що ми тоді почали знімати людей, завдячуючи яким зупинилось російське вторгнення, і врешті росіяни витіснені з їхнього дому. Це було справжнє чудо, яке досі вражає весь світ. Радий можливості відкрити наших героїв українському глядачу — це прекрасні люди, хотілося б їх запам'ятати такими», — коментує режисер серії Андрій Литвиненко.
Режисер Микола Базаркін розповів, що при створенні серії, чи не найбільшу увагу приділяли героїчній боротьбі жителів Дергачівщини проти російських окупантів: «Вони першими зустрічали й зупиняли ворога, першими контратакували і звільняли громаду під час деокупації Харківщини. Ці землі України завжди межуватимуть з Росією. На кордоні демократії і середньовічного варварства — території між двох різних цивілізацій».
Читайте також: «Незалежність 33. Миколаївщина» — прем’єра від Суспільне Миколаїв до Дня Незалежності
Гостомельська громада
Друга серія документального фільму показує глядачам селище Мощун, що відкриває шлях на Київ. Росіяни штурмували його з усіх боків. Головні герої Вікторія та Іван єдині цивільні, що залишалися там весь час, втратили свій дім, але не втратили віри у перемогу. Вони разом з іншими мешканцями відновлюють своє життя після окупації, ділячись своїми історіями та переживаннями.
«З родиною Івана та Віки з Мощуна я познайомилась на початку повномасштабного вторгнення. Наші герої залишались вдома весь час. Ще тоді я зрозуміла, що хочу повернутися й дізнатись їхню історію, саме ця цікавість і була моїм двигуном, протягом двох років роботи над проєктом. Я надзвичайно щаслива, що завдяки Суспільному ми маємо змогу поділитись нею з усіма», — розповіла режисерка серії Ольга Бесхмельниціна.
Читайте також: «Будапешт. Бомба під незалежність» — прем’єра фільму Суспільного на Першому каналі
Тростянецька громада
Тростянецька громада на Сумщині була окупована з першого дня вторгнення. Герої серії — місцевий активіст Мирослав, який організував випікання хліба для мешканців і збирав інформацію для Збройних сил України, чим допоміг пришвидшити деокупацію міста, а жителі громади Євген та Дмитро знищували ворогів і їхню техніку.
Протягом місяця окупації цивільні мешканці гинули від обстрілів, страждали від катувань і зникали внаслідок викрадень. Після звільнення громади російські війська лишили серйозний слід: спалені й зруйновані вщент будинки. Після окупації місцева влада взялася за реалізацію пілотного проєкту з відновлення кількох обʼєктів Тростянецької громади, який має стати прикладом післявоєнної відбудови всієї України.
«Перед нами стояло завдання розказати про громади, які постраждали саме від російської окупації. Ми познайомилися з багатьма героями нашого проєкту. Провівши чимало часу з цими людьми, ми поділяли з ними радість деокупації та біль боротьби з наслідками терору. Цікаві долі людей надихнули нас створити цей проєкт.
Війна, що триває більше ніж десять років, не дає часу на рефлексію й аналіз. Так само і наші герої — не встигаючи відбудувати зруйноване, зазнають нових обстрілів і чергової руйнації. Але необхідно фіксувати маленькі пазли досвіду українського спротиву на конкретних прикладах та з безпосередніми учасниками подій. Це памʼять, що залишиться назавжди», — розповів режисер серії Єгор Трояновський.
Над проєктом працювали:
- Режисери: Андрій Литвиненко, Микола Базаркін, Ольга Бесхмельниціна, Єгор Трояновський
- Продюсерка зі сторони Суспільного: Катерина Феленюк
- Оператор: Сергій Стеценко
- Композиторка: Маргарита Кулічова
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Проєкт «Без вас» створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю Суспільного Мовлення і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.