Грудень 30, 2024
Дмитро Козлов: Ми разом будуємо ефективну та стійку медіакомпанію
Суспільне продовжує розвиватися як надійне, незалежне та безпечне джерело інформації для населення України. Стратегія компанії передбачає зміцнення критичного мислення, стимулювання обговорень суспільно важливих питань і створення контенту, що відповідає культурним і освітнім потребам різних спільнот.
Дмитро Козлов, член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за управління персоналом, розповів в інтервʼю про ключові ініціативи та проєкти, які реалізуються для зміцнення позицій Суспільного Мовлення. Поряд із цим обговорили способи підтримки аудиторії, зокрема шляхом створення контенту, що допомагає впоратися з емоційними викликами сучасності. Як такий підхід сприяє підвищенню рівня інформованості та консолідації суспільства навколо важливих питань і спільного бачення майбутнього — читайте в інтервʼю.
— Дмитре, розкажіть, будь ласка, які конкретні кроки Суспільне робить, щоб бути надійним, незалежним і безпечним джерелом інформації для населення України?
— Суспільне залишається на передовій інформаційного простору завдяки суворій відданості стандартам, відповідальності перед аудиторією та вмінню адаптуватися до викликів сучасності. Ми принципово не робимо нічого поза межами цих стандартів, і це викликає довіру. Наші команди присутні там, де відбуваються події, а щоб бути максимально ближчими до споживачів — Суспільне розвиває гіперлокальну мережу. Наша присутність у кожному регіоні — це не лише можливість, це наш обов’язок. Ми не можемо собі дозволити пропустити важливу подію, а тим більше не повідомити про неї.
Новини Суспільного на 100% кросплатформові, адже наш контент охоплює телебачення, радіо, диджитал-майданчики та соціальні мережі. Це значно збільшує навантаження на нашу команду, але водночас дозволяє досягти максимального результату.
Згідно з дослідженням Gradus, новинам Суспільного довіряє 80,7% аудиторії — це винятковий результат для сучасного медіа. Такі показники підтверджують нашу ефективність і доводять, що принципи, на яких ми будуємо роботу, правильні.
— Чому важливо сприяти підвищенню рівня критичного мислення в суспільстві, і як це вплине на нашу аудиторію?
— Сучасність і майбутнє характеризуються неймовірним обсягом інформації, яку ми постійно споживаємо, навіть якщо цього не прагнемо. Інформаційний потік настільки інтенсивний, що без належних навичок аналізу ми ризикуємо опинитися в його полоні. Нерозвинене критичне мислення ускладнює оцінку отриманої інформації. Ми стаємо заручниками власного марновірства, внутрішніх бар’єрів і переконань. Людський мозок за своєю природою надає перевагу тому, що здається йому знайомим чи привабливим, і це часто спотворює наше сприйняття реальності. Без навичок критичного мислення ми не можемо ефективно оцінювати ситуацію, робити обґрунтований вибір чи приймати раціональні рішення. Це призводить до помилок, які можуть мати серйозні наслідки як у професійному, так і в особистому житті. Критичне мислення — це необхідність у сучасному світі. Воно дозволяє виходити за межі упереджень, робити раціональні висновки та приймати рішення, що відповідають реальності. Без цього інструменту життя в інформаційну епоху стає хаотичним і непередбачуваним.
- Читайте також: Вдвічі більше українців стверджують, що споживають новини на сайті Суспільного у порівнянні з 2023
Критичне мислення — це необхідність у сучасному світі.
— Які конкретні програми чи проєкти ви реалізуєте для підтримки цього процесу?
— Ми реалізуємо як прямі, так і опосередковані заходи, спрямовані на розвиток критичного мислення серед різних груп аудиторії. Академія Суспільного проводить освітні заходи, які пояснюють дорослим, що таке медіаграмотність і критичне мислення та чому важливо розуміти інформаційне середовище. Для підлітків є спеціальний курс, присвячений фейкам та дезінформації, який навчає розпізнавати правдиву й неправдиву інформацію та як її перевіряти.
- Читайте також: У Львові запрацював простір Академії Суспільного Мовлення
Опосередковані проєкти спрямовані на розуміння історії та контексту. Яскравим прикладом є проєкт «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла», який розповів українцям чітку та доступну історію подій 1991 року, коли країна відновила незалежність. Це допомогло людям зрозуміти вибір на користь незалежності та критично ставитися до деструктивних наративів ворога. Проєкт «Будапешт. Бомба під незалежність» підсилив обізнаність щодо важливих історичних моментів і наративів, які впливають на сучасність.
На юну аудиторію, яка тільки формує свій світогляд, орієнтований проєкт «І що?» — новини для дітей 10–13 років. Суспільне створює контент, який є екологічним, чесним, таким, що розвиває та відповідає журналістським стандартам. Це допомагає з раннього віку закладати основи критичного мислення.
Усі ці ініціативи разом формують платформу, яка допомагає українцям усвідомлено взаємодіяти з інформаційним простором, приймати раціональні рішення та об’єктивно оцінювати навколишню реальність.
Суспільне створює контент, який є екологічним, чесним, таким, що розвиває та відповідає журналістським стандартам.
— Яка роль Суспільного у важливих дискусіях щодо консолідації бачення майбутнього України? Які формати, проєкти, платформи використовуються для організації цих дискусій?
— Суспільне відіграє ключову роль у формуванні платформи для обговорення тем, важливих для українського суспільства. Ми використовуємо різноманітні формати й підходи, щоб сприяти діалогу як всередині команди, так і серед нашої аудиторії. Багато уваги приділяємо внутрішнім обговоренням — залучаємо експертів, провідних фахівців у сферах демографії, економіки, ментального здоров’я та інших галузей. Їхні ідеї допомагають нашій команді краще орієнтуватися у складних питаннях.
Сьогодні дискусія це не завжди амфітеатр або круглий стіл — це дискусія в диджиталі, соціальних мережах, на певних носіях. Інколи ми, як Суспільне, пропонуємо певне бачення у форматі експлейнерів, що також призводить до обговорення. Яскравий приклад наш проєкт «Слей Шоу» — цей формат став зіркою українського диджиталу. Теми, які підіймає ведуча, викликають резонанс і генерують тисячі коментарів й обговорень у соцмережах. В нас є прямі проєкти, які відповідають визначенню дискусії, це «Новий відлік» — ток-шоу про важливі для суспільства питання, це «Ремовська Інтерв’ю» — Олена Ремовська спілкується з ключовими постатями сучасної України. Глядачі отримують можливість глибше замислитися над почутим і долучитися до обговорення. Також проєкт «Зі своїми по суті» Суспільне Культура — здорові дискусії, фахові обговорення та обмін різноманітним досвідом серед однодумців. Така взаємодія сприяє глибшому порозумінню та допомагає знаходити оптимальні рішення.
Зараз ми працюємо над впровадженням концепції DEI (Diversity, Equity, and Inclusion) для нашої медіагрупи. Ця концепція охоплює як внутрішні процеси в команді, так і створення контенту, орієнтованого на різноманіття, рівність і залучення. У результаті ми формуємо потужну спільну «мозаїку», яка дає змогу розвивати внутрішню культуру різноманіття й інклюзії в команді та створювати контент, що відповідає цим цінностям і здатний глибоко резонувати з нашою аудиторією.
- Читайте також: «Ремовська Інтерв’ю» — рік на Суспільному
Якісний контент — це фундамент успіху будь-якої медіакомпанії.
— Яке значення має контент, що відповідає культурним і освітнім потребам різноманітних спільнот?
— Якісний контент — це фундамент успіху будь-якої медіакомпанії. У сучасному світі контент умовно можна поділити за двома критеріями: якість (якісний/неякісний) та цікавість (цікавий/нудний). Завдання нашої команди — створювати контент, який одночасно: місійний — відповідає суспільно важливим викликам; цікавий — привертає увагу й утримує її; соціально впливовий — змінює ставлення й спонукає до дії; професійний — якісно упакований та змістовно наповнений. Цей баланс професіоналізму, змісту та форми є ключем до успіху.
Усі спільноти мають потребу в періодичній ситуативній самоідентифікації — вони прагнуть уваги, визнання й підтвердження своєї значущості, а також зіштовхуються з викликами чи проблемами, які потребують висвітлення.
Той контент, який ми робимо про спільноти і з представниками цих спільнот, може виконувати різні функції: підтримувати емоційно, допомогти розібратися у важливих питаннях, представити спільноту ширшій аудиторії, висвітлити потреби та можливості, стимулювати спільну діяльність з іншими групами.
Ми живемо в умовах, коли раніше людей змушували бути однаковими, що спрощувало їх контроль, але обмежувало потенціал. У сучасному світі, щоб бути стійким, потрібне розмаїття. Воно дозволяє знаходити відповіді на різні виклики, бути гнучкими й адаптивними. Саме тому наша команда активно працює над інтеграцією принципів розмаїття, рівності та інклюзії.
Наші новини — це більше, ніж просто інформування.
— Які інструменти та ресурси ви надаєте аудиторії для зменшення тривожності в умовах війни?
— На перший погляд, це може здатися парадоксальним, але дослідження медіасфери на глобальному рівні підтверджують: люди споживають новини не лише для отримання інформації. Головна причина — бажання відчути безпеку. Коли людина знає, що відбувається, навіть у важкі часи, вона почувається трохи впевненіше. Тому відверті, чіткі та професійні новини — це не лише про інформування, але й про зменшення тривожності. Навіть у разі поганих новин розуміння того, що відбувається, допомагає знизити рівень тривоги та ухвалювати зважені рішення у важких обставинах.
Наша команда у співпраці з психологинею створила серію «Хоробрі казки» для найменших українців, які простими словами пояснюють складні ситуації та допомагають дітям легше сприймати новини, навіть якщо вони не завжди позитивні.
Наші новини — це більше, ніж просто інформування. Вони побудовані так, щоб надавати глядачам чіткість, прозорість, якість і всебічне охоплення. Це дає можливість орієнтуватися в складних обставинах. Таким чином, якісна журналістика — це ще й інструмент зменшення тривожності в суспільстві. Люди, які розуміють, що відбувається навколо, мають більше шансів діяти раціонально.
- Читайте також: «Хоробрі казки» від Суспільного: вмикайте добірку дітям
— Яким чином Суспільне працює з різними спільнотами для задоволення їхніх потреб?
— Робота зі спільнотами — це безперервний процес, адже потреби різних груп змінюються, а деякі спільноти формуються просто зараз. Ми постійно аналізуємо ці зміни, намагаємося зрозуміти їхні потреби та створюємо контент, який відповідає цим запитам. Варто розуміти, що не існує ідеальної точки, коли все зроблено, всі потреби враховані, а запити повністю задоволені. Однак наша ключова сила полягає в тому, що команда Суспільного надзвичайно різноманітна. Завдяки присутності представників різних спільнот у команді ми маємо можливість обговорювати, аналізувати й розробляти контент для різних груп з урахуванням їхніх інтересів. У нас завжди є з ким поговорити та порадитися про те, що важливо для тієї чи іншої спільноти. Ми активно залучаємо до створення контенту людей, які можуть підсвітити унікальні аспекти кожної спільноти.
Суспільне прагне бути медіа, яке чує та розуміє кожного.
— Як члени команди можуть долучитися до реалізації цих стратегічних цілей?
— Члени команди вже беруть активну участь у реалізації стратегічних цілей, адже їхня щоденна робота відповідає напрямам стратегії Суспільного на 2023–2025 роки. Ця стратегія була створена спільними зусиллями правління, генеральних продюсерів і керівників активів, а в майбутньому до розробки нових стратегій буде залучено ще ширше коло учасників.
Стратегія доступна на сайті Суспільного. Варто ознайомитися з нею та приміряти до своєї роботи: чи то створення контенту, чи його популяризація, чи планування.
Вона реалізується у щоденній діяльності — від підтримки команди до забезпечення безпеки чи впровадження інновацій — все відповідає стратегічним цілям. Непогано зарекомендував себе формат малих робочих груп, який дозволяє залучати колег до розв'язання стратегічних проблем і посилення слабких місць.
Стратегія базується на місії, візії та цінностях, що відображають як сильні сторони команди, так і виклики, які висвітлили останні дослідження. Це допомагає нам створювати безпечне середовище, підтримувати ефективне управління, розвивати команду та спрямовувати ресурси на пріоритетні завдання.
У січні планується проведення нового дослідження корпоративної культури, яке допоможе кристалізувати ціннісний код компанії. Кожен співробітник може долучитися до цього процесу через свою роботу, орієнтуючись на стратегічні пріоритети. Ми разом будуємо ефективну, безпечну та стійку медіакомпанію.
— Які ресурси або підтримку отримає команда для досягнення цих цілей?
— На жаль, фінансові ресурси, які отримує Суспільне, залишаються недостатніми. За всі роки існування компанія жодного разу не мала повноцінного фінансування, а в останні роки ситуація ускладнилася через обмеження бюджету. Це суттєво впливає на наші можливості. Партнери Суспільного відіграють ключову роль у нашому розвитку. Завдяки грантам ми реалізовуємо стратегічні зміни, підтримуємо команди та впроваджуємо нові ініціативи.
Попри бюджетні труднощі, у нас є інструменти, які не залежать від фінансування і можуть бути нашим фундаментом. Це взаємопідтримка та увага до колег, взаємодія та відкритість, ефективне використання наявних ресурсів, прозорість і спільні рішення. Ми впроваджуємо нові технології та підходи для оптимізації роботи. Останні роки принесли більше відкритості й залучення команди до ухвалення важливих рішень.
Наш розвиток базується на спільних зусиллях, новаторських підходах та підтримці команди.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Матеріал підготували Дар’я Гонтарєва, Марина Задвірна
Фотографувала Валерія Мезенцева