Новини компанії

Травень 14, 2024

Розслідувачі Суспільного розповіли про воєнні злочини росіян на Bucha Journalism Conference 2024

10 травня у Бучі пройшла друга щорічна конференція, присвячена ролі та впливовості медіа під час війни — Bucha Journalism Conference. На тлі трагічних подій, що відбулися у Бучі навесні 2022 року, ця конференція слугує не лише пам'яттю, але й закликом до дії для українських та іноземних представників медіа. 

Від початку повномасштабного вторгнення редакція розслідувань Суспільного доводить факти скоєння воєнних злочинів російськими окупантами та ідентифікує російських воєнних злочинців. 

Алла Садовник — журналістка редакції розслідувань Суспільного — стала спікеркою панелі «Кейс-стаді: Дослідження воєнних злочинів в Україні» й розповіла, як журналісти Суспільного знайшли російського офіцера з позивним «Кльон», відповідального за воєнний злочин у Ягідному на Чернігівщині.

366 людей у Ягідному стали живим щитом для російських військових у березні 2022 року. Селян утримували у підвалі, тоді як окупанти розмістились на двох верхніх поверхах місцевої школи.  

«Ми приїхали до Ягідного у липні 2022 року. На той час чернігівські правоохоронці вже проводили своє розслідування. Було відкрито кримінальне провадження і навіть оголошено підозри кільком тувинцям з 55-ї бригади, — розповідає Алла Садовник. — Але коли ми поспілкувалися з ягіднянцями, зрозуміли, що не тувинці їх утримували. У підвалі інші розпоряджалися тим, коли ягіднянцям можна їсти, дихати свіжим повітрям, сходити до вбиральні. Ми поставили собі за мету з'ясувати, хто ж насправді організував штаб у місцевій школі»

У розслідуванні журналістам допоміг «щоденник вцілілої». Ольга Меняйло потайки при відсутності будь-якого світла вела щоденні записи з підвалу. Розслідувачі змогли хронологічно відтворити 28 днів утримання ягіднянців та порівняти записи Ольги зі знайденими документами у Вишневому, даними правоохоронців і повідомленнями української розвідки. Результати своєї роботи журналісти презентували у фільмі «Щоденник вцілілої», який було презентовано в жовтні 2022 року. Проте, як зазначає Алла Садовник, «було відчуття того, що ми недовиконали свою роботу». Розслідувачі продовжили шукати винних.

Читайте також: СБУ оголосила підозру «Кльону»: розслідувачі Суспільного допомогли

«Валерій Польгуй — основний свідок в наших розслідуваннях. Він нам розповів про російських офіцерів з позивними “Кльон” і “Павук”, які, власне, були головними в Ягідному. Саме “Кльон” безпосередньо віддавав вказівки й був найбільш жорстоким. Коли до нього приходили навіть з елементарним проханням дозволити частіше виводити дитину на свіже повітря, він відповідав: “Ну хай вмирає. Це війна”», — розповідає Алла Садовник.

14 місяців знадобилось розслідувачам, щоб знайти воєнного злочинця «Кльона». «Здала» російського офіцера російська пропагандистка та співачка Юлія Чічєріна. Більше деталей пошуку Соловова Сємьона, або ж «Кльона» журналісти Суспільного розкрили в однойменному фільмі на ютуб-каналі Суспільне Новини.  

Читайте також: Розслідування трагедії села Ягідне. Два роки після деокупації

А вже 11 травня шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Інна Білецька та Алла Садовник стали спікерками навчального воркшопу у рамках Bucha Journalism Conference. 

«Нас попрохали розповісти про методи та інструменти розслідування порушення прав людини. Ми сконцентрувалися на порушеннях, пов’язаних з війною в Україні. Інна розповіла про те, які права можуть та не можуть бути обмежені під час воєнного стану, а також про ті порушення прав людини, з якими ми стикаємося, розслідуючи воєнні злочини росіян в Україні. Я ж більше розповідала про методи та інструменти, які використовує наша команда для пошуку воєнних злочинців», — розповіла Алла Садовник.

Нагадаємо, що перші фільми-розслідування редакції розслідувань Суспільного після початку повномасштабного вторгнення стосувалися розслідувань воєнних злочинів у Бучі:

  • «Буча 22». У розслідуванні йдеться про сім’ю Чикмарьових та їхніх сусідів, яких розстріляли 5 березня 2022 року російські військові в Бучі. Завдяки свідкам журналістам вдалося роздобути докази присутності на місці розстрілу конкретного підрозділу російських військ.
  • «Буча: розстріл на Києво-Мироцькій». Розстріл п’яти цивільних, серед яких троє молодих волонтерів, на вулиці Києво-Мироцькій у Бучі — встановили підрозділ і командира. Винного судять посмертно, правоохоронці посилаються на матеріали розслідування.
  • «Буча: екіпаж 111». Продовження розслідування справи сім’ї Чикмарьових. Після завершення роботи розслідувачів одному з підозрюваних, військовополоненому, повідомлено про підозру.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.