Грудень 24, 2024
Колядки як символ опору — «Artилерія» і «ТОТАЛЬНИЙ: Наживо» презентують різдвяний концерт у Святвечір
Ютуб-шоу Суспільного «Artилерія» про творчу молодь, що протистоїть російській агресії на фронті, у культурній та волонтерській сферах, спільно з музичним проєктом «ТОТАЛЬНИЙ: Наживо» презентують глядачам різдвяний концерт «Дозвольте заколядувати!». Його прем’єра відбудеться на ютуб-каналі Суспільне Культура 24 грудня.
В основі концертної програми — 12 колядок з різних регіонів України: від Краматорська до Буковини. Проєкт націлений розповісти про українські різдвяні традиції й те, як колядування було і досі лишається символом українського опору.
Читайте також: «Хитра» колядка з Чернігівщини — у «Фабричній, 12» на Суспільне Чернігів
Протягом концерту виступлять як традиційні фольклорні колективи, які виконають колядки в їхньому автентичному звучанні, так і гурти, які переосмислюють народну музику у своїй творчості:
- Nazva — галицько-донбаський гурт, в основі якого Павло Гоц зі Львова та Ярослав Яровенко з Горлівки. Хлопці виконають власні версії колядок з Яворівщини та Краматорського району.
- Zgarda — київський гурт, який складається з вокалістки Юлії Вітранюк (брала участь у «Голосі країни 11»), контрабасиста Ігоря Діденчука (Go_A, колишній учасник Kalush Orchestra), бандуриста Влада Ваколюка, ударника Андрія Юськевича та скрипаля Юрія Іванюка. Zgarda виконає раніше випущену щедрівку «Щедрий вечір» і нову колядку з Рівненщини, створену спеціально для концерту.
- «Божичі» — ансамбль українського автентичного співу, створений 25 років тому з учасників колядного гурту. Колектив відтворює справжню старовинну музику, яка збереглася в селах та на хуторах України. Колядки, які «Божичі» виконають на концерті, були віднайдені під час байдаркових експедицій Полтавщиною та Дніпропетровщиною.
- «Станція Сиваш» — колектив, який фокусується на музичній традиції півдня України, який, на їхню думку, потребує особливої уваги під час його часткової окупації росією. Гурт продовжує українську традицію поліфонічного співу, а під час виступу заспіває колядки з Херсонщини та Миколаївщини.
- «Оленки» — львівське фолк-тріо Марічки Чічкової, Вікторії Тітарової та Богдани Бончук. Так, в гурті немає жодної Оленки, а це ім`я дівчата використовують як узагальнення до всього жіноцтва. Марічка, Вікторія та Богдана заспівають колядки з Буковини та Яворівщини Івано-Франківської області.
- «Роксоланія» — студентський фольклорний гурт, створений у 2001 році на базі Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Для глядачів концерту колектив виконає колядку з Київщини та щедрівку з Балаклійського району Харківщини, яка транслює традицію жителів регіону, подібну до гуцульської колядувати в спорожнілих хатах.
Читайте також: Радіо Культура презентує «Різдвяні історії від сучасних українських письменників»
Ведучими та сценаристами концерту «Дозвольте заколядувати!» стали авторка проєкту «Artилерія» Юлія Ткачук та ведучий Радіо Культура й фольклорист Захар Давиденко.
«Наш концерт націлений не лише показати цікаві колядки та принести трохи тепла. Упродовж шоу ми із Захаром розповідатимемо про різдвяні традиції, а також пригадаємо, як українська коляда стала символом спротиву радянській системі», — коментує Юля Ткачук.
«Для мене цей концерт — про тяглість традиції. Сьогодні це надважливо для нас, бо уся традиційна культура — це ґрунт, на якому ми стоїмо. Колядки та щедрівки, які ви почуєте у цьому концерті, — це доказ того, що фольклор актуальний. Він резонує в кожного та кожної, незалежно від покоління та бульбашки. Усі ці мелодії й тексти — це про наше з вами коріння, логічним продовженням якого ми є. Наш ґрунт. На ньому і стоїмо», — говорить Захар Давиденко.
Читайте також: Гуцульська коляда з Криворівні — наживо на Суспільному
Концерт «Дозвольте заколядувати!» створено спільно з музичним проєктом «ТОТАЛЬНИЙ: Наживо», започаткованим до Дня Незалежності й спрямованим на підтримку митцями українців, які лишилися на тимчасово окупованих територіях.
«В часи, коли московська навала намагається знищити й розділити український народ, наша місія зберігати і поширювати знання про нашу спільну багатовікову культуру. Українські колядки — це унікальне поєднання дохристиянської та християнської культур, у якому відображається наше прагнення до свободи. Колядки з різних регіонів свідчать про фундамент нашої єдності. У складні часи ми висловлюємо підтримку всім, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях і тим, хто, не маючи страху, чинить опір окупантам», — коментують представники проєкту «ТОТАЛЬНИЙ».
«Ми спостерігаємо величезний запит на культурний контент, тому і темами, і форматами намагаємося охопити різні аудиторії. Ця коляда — унікальна можливість об'єднати голоси з різних регіонів України, почути фантастичні фолькгурти, які переосмислюють нашу спадщину, а також підтримати усіх, хто не може бути поряд з близькими чи перебуває далеко від дому», — коментує генеральна продюсерка дирекції цифрових платформ Вікторія Мурована.
Концерт «Дозвольте заколядувати!» також транслюватимуть в ефірі телеканалу Суспільне Культура 25 грудня, а його радіоверсію можна буде послухати на Радіо Культура 26 грудня.
«Artилерія» — це ютуб-шоу, що знайомить глядача з новими талантами української музики, обговорює проблеми та виклики індустрії й документує зміни, які сталися на музичній сцені після повномасштабного вторгнення. Ведуча проєкту Юлія Ткачук знайомить глядачів і глядачок з процесом творчості унікальних українських артистів, їхніми переживаннями та страхами, а також особливостями їхньої музики.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Фото надані командою проєкту «Artилерія»