Новини компанії

Травень 07, 2024

Суспільне поділилось досвідом у виробництві контенту для військових та ветеранів

Анастасія Гудима, керівниця департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей, членкиня редакційної ради Суспільного Мовлення представила досвід Суспільного з виробництва контенту для військових та ветеранів у Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення.

Круглий стіл відбувся 24 квітня у межах програми «Компетентні медіа — толерантне, демократичне суспільство», організований Національною радою. До розмови про інклюзивне спілкування з ветеранами, врахування їхніх потреб задля повернення до цивільного життя та розуміння й уваги суспільства, яке прагне бути інклюзивним і справедливим, долучилися представники ветеранських організацій, громадських об’єднань, державних органів, психологи, медіа. До зустрічі в режимі онлайн приєдналося близько 70 представників медіа, серед яких багато місцевих і регіональних, та громадські організації.

Читайте також: Комітет ВР розглянув тиск на Суспільне мовлення та ухвалив дві заяви

На засіданні обговорено, як медіа можуть ефективно спілкуватися з військовими та ветеранами, щоб підвищити їхню видимість у суспільстві й формувати рівне та шанобливе ставлення до них.

Ольга Герасим’юк, голова медіарегулятора, підкреслила, що ставлення суспільства до ветеранів здебільшого залежить від їх представлення у медіа. Також Ольга вказала на присутність російських впливів, спрямованих на підрив довіри до Збройних сил та руйнування суспільної єдності: «Ця тема сьогодні дуже підсилюється дезінформаційними атаками. Один із напрямів атак — дискредитація ветеранського середовища, наших ЗСУ, мобілізаційних процесів».

Своєю чергою Анастасія Гудима зазначила, що Суспільне Мовлення системно працює з темою військових і ветеранів на всіх рівнях.

«Важливо акцентувати, що з тематикою військових та з ветеранською спільнотою працюють усі команди Суспільного — це виробництво творчих проєктів і робота з командою, адже понад 100 працівників та працівниць Суспільного перебувають у лавах ЗСУ», — зазначила Анастасія Гудима.

Начальниця управління контролю, аналізу та стратегічного розвитку медіарегулятора Марина Ткачук представила результати спільної роботи Національної ради із представниками громадянського суспільства та правозахисних організацій. Вони визначили найбільші ризики для медіа й виклики для ветеранів, які повертаються до цивільного життя. Серед рекомендацій для медіа були вказівки щодо дотримання принципів різноманіття та інклюзивності; уникнення стереотипів і маскувальних слів; вживання нейтральної термінології й забезпечення емоційного балансу у висвітленні подій.

Варто зауважити, що із 2018 року Суспільне використовує рекомендації з виробництва програм із тематики АТО (ООС) за такими принципами:

  • не наражати на небезпеку авторів та героїв проєктів;
  • не травмувати й не шокувати аудиторію;
  • не спотворювати уявлення про воєнні дії та людей, які виконують свої обовʼязки в умовах війни.  

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному

Принцип «NEW NORMAL» допомагає створити адаптивне та стійке суспільство, яке може ефективно функціонувати в умовах постійних змін. Цей принцип відображається у діяльності Суспільного з 2022 року, відзначається орієнтацією на нові реалії сучасного життя. Це означає, що Суспільне у своїй роботі віддзеркалює та враховує зміни у суспільстві після повномасштабного вторгнення.

Варто зазначити, що команда Суспільного працювала з тематикою військових і до 2022 року. Зокрема реалізовані проєкти на підтримку Сил оборони: «Шеврони перемоги», «Важко, але варто», «Завдяки тобі», «Гвардія наступу», «Захисти своє», «Будь ЗСУ» та інші.

Тематичні проєкти Суспільного до 2022 року. Скриншот з презентації

Після лютого 2024 року Суспільне створює програми, репортажі та документальні фільми, які розкривають життя військових на фронті й після повернення в мирне життя. Крім того, Суспільне активно співпрацює з ветеранськими організаціями і державними установами для забезпечення підтримки ветеранів у їхньому поверненні до цивільного життя. Наприклад, репортаж «Я не спав 45 днів». Один день у відділенні психологічної реабілітації для військових» авторства Анастасії Іванців та Олександра Магули є серед номінантів European Press Prize 2024.

Тематичні проєкти Суспільного після 2022 року. Скриншот з презентації

Робота з і для ветеранської спільноти. Практичний досвід Суспільного, презентація.

У презентації досвіду Суспільного Анастасія Гудима акцентувала на важливій та унікальній складовій роботи команди, яка звертає увагу на розмаїття і включеність у проєкти, які стосуються військових. Зокрема увага глядача чи слухача зосереджується на тому, що важливо не обмежуватися національною, гендерною приналежністю, сексуальною орієнтацією чи вірою, особливо коли мова йде про розгляд питань, пов'язаних з військовими. Команда активно підтримує інклюзивний підхід до представлення різних груп військових у медіа, наголошуючи на тому, що всі заслуговують на увагу та повагу, незалежно від їхніх особистих характеристик. 

«У медіапроєктах наші військові та ветерани є втіленням розмаїття і не відокремлені від суспільства. Незалежно від національності, віросповідання, гендерної чи сексуальної ідентичності тощо, кожна їхня історія є важливою та заслуговує на увагу. Проєктуючи увагу на ці аспекти, ми прагнемо створити медійний простір, що відображає розмаїття нашого суспільства та сприяє розумінню й повазі до кожної унікальної особистості», — зауважує Анастасія.

Такий підхід допомагає підвищити свідомість і сприяє побудові більш толерантного й інклюзивного суспільства, де всі люди мають рівні можливості.

У 2023 році Суспільне Мовлення випустило такі інклюзивні проєкти: «Таким мене зробила війна», «Ілюзія рівності», «Видимі», «Капелани. Віра на війні».

Департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей у складі якого є Координаційний центр мовлення національних спільнот, ще з 2019 року створює програми мовами національних спільнот, щоб сприяти збереженню, оптимізації міжкультурної комунікації та взаємодії багатокультурних громад, знайомити всіх із їхніми культурами, створювати, розвивати й поширювати контент про національні спільноти та корінні народи України. Ці проєкти дають голос численним історіям, які справді надихають і демонструють, що такі нацспільноти, як українські роми, болгари, німці, угорці, румуни, словаки та інші є невіддільною складовою суспільства України. Вони створюють соціальні ініціативи, волонтерять, служать у лавах Збройних сил, дають прихисток своїм співгромадянам чи будь-яким іншим способом наближають перемогу над державою-агресором.

Говоримо з аудиторією різними мовами. Скриншот з презентації

Усі проєкти мовами національних спільнот можна переглядати на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення або прослухати в застосунку Українського Радіо як у прямому ефірі, так і в записі. 

З квітня 2024 року на Суспільному створено департамент розмаїття, інклюзії та рівних можливостей. Метою команди департаменту є контентна підтримка рівності та інклюзії українського суспільства у воєнний та повоєнний періоди, рівний доступ до медіа для всіх, незалежно від їх статі, етнічної приналежності, віку, інвалідності, релігійних вірувань тощо.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Фото взято з сайту Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення