Серпень 17, 2023
«Видимі» — новий документальний проєкт Суспільного про рівність і єдність
Документальний проєкт «Видимі» — це 10 історій українок і українців, які змінюють країну та надихають. Перші дві серії вже з 17 серпня дивіться на ютуб-каналі Cуспільне Культура, а до вересня на каналі з’являться всі 10 серій.
Життя кожного з героїв проєкту змінилося під час війни: вони пішли до війська, документують воєнні злочини, волонтерять, підтримують ветеранські ініціативи, борються за рівні права і створюють український контент. Вони працюють задля перемоги та борються за життя у демократичному суспільстві, де права людини — понад усе.
Знімальна група креативного відеопродакшену «Cofounder» під час зйомок трансгендерної військової Лесі Лаврєнової
Читай також: «Щоденники війни»: історія 14-річної Марії, яка пережила початок повномасштабної війни у Маріуполі
За словами шеф-редакторки проєкту Таїсії Кутузової, проєкт «Видимі» — це можливість для Суспільного показати, а для української аудиторії побачити історії людей, чиї голоси ми раніше рідко чули. Це історії жінок і чоловіків, яким досі доводиться боротись за свої базові права.
«Це історія Оксани, яка обирає військову службу, поки її чоловік рятує їхніх пʼятьох дітей. Це історія Тетяни, яка пірнає у річку з майже нульовою видимістю, аби знешкодити вибухові пристрої. Це історія Тетяни й Оксани, які збирають виноград у деокупованому Ізюмі, аби зробити з нього вино і продати на благодійному аукціоні, щоб збудувати реабілітаційний центр для військових. Це історія Влада, який залишає свою кейтерингову фірму, щоб готувати для побратимів та посестер на фронті. Наш проєкт про рівність, видимість і єдність, завдяки яким ми переможемо і збережемо нашу ідентичність, культуру і націю», — розповідає шеф-редакторка проєкту «Видимі» Таїсія Кутузова.
«Проєкт “Видимі” насичений невичерпними історіями героїв та героїнь, які нас оточують. Всі глядачі й глядачки знайдуть близький для себе нарис, яким захочуть поділитися з друзями й колегами, бо в них побачать своїх “видимих” людей, які щодня працюють, щоб Україна перемогла.
Вони, як протитанковий їжак є орієнтиром, що всі за їхніми спинами — свої, а попереду непростий шлях до наших кордонів, задекларованих 1991 року. І вони цей “їжак” щодня рухають вперед до вільної демократичної рівноправної держави», — розповідає оператор-постановник відеопродакшену «Cofounder» Микита Мекензин.
Саме команда відеопродакшену «Cofounder» перемогла у мистецькому конкурсі Суспільного й відзняла історії «Видимих».
Микита Мекензин, оператор-постановник відеопродакшену «Cofounder» під час зйомок кравчині військового спорядження Аліни Кравченко
Проєкт також розповідає історії жінок-лідерок, військових ЛГБТІК+ та представників і представниць квір-спільноти.
«До повномасштабного вторгнення щорічно небайдужі люди виходили на Марш рівності в Києві, де ЛГБТІК+ спільнота нагадувала, що вони рівні з усіма громадянами своєї країни й також потребують захисту своїх прав. Тепер ми не маємо змоги виходити на Марші рівності через війну, а їхні колишні учасниці й учасники на рівних з іншими українцями воюють на фронті. Вони жертвують своїм професійним і особистим життям, аби не втратити країну, і при цьому досі не мають можливості вільно і без остраху тримати партнера чи партнерку за руку, йдучи по центральній вулиці Києва, і не можуть законодавчо закріпити стосунки, аби в разі поранення їхні партнери і партнерки могли приходити навідувати їх», — додає Таїсія Кутузова.
Знімальна група креативного відеопродакшену «Cofounder» разом з військовими Владиславом Поліщуком і Павлом Лагойдою
Читай також: Прем’єра концерту «Скрябін. Вечір пам'яті Кузьми» на Суспільне Культура
Відео були створені креативним відеопродакшеном «Cofounder» на замовлення Суспільного у партнерстві з BBC Media Action. Ця ініціатива є частиною програми «Сприяння рівності та протидія дискримінації», яка реалізується Національним Демократичним Інститутом за фінансової підтримки Швеції.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини, радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також національна мережа місцевих каналів. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
Фотографували: Андрій Деменюк, Ігор Конончук, Діана Анікієва