Березень 29, 2024
Кіно не лише мистецтво, а й зброя — у третьому епізоді «Велика російська брехня»
Як Росія навмисно використовує кінематограф як майданчик для просування своїх політичних інтересів — дивіться у серії документального циклу «Велика російська брехня. Кіно» у неділю, 31 березня, о 21:00 на телеканалі Суспільне Культура та о 13:00 на ютуб-каналі Суспільне Культура.
Читайте також: Викриття літературних міфів: у другому епізоді «Велика російська брехня» на Суспільне Культура
У 2018 році російська короткометражка «Дєжурство», у якій головну роль виконав убивця-пропагандист Захар Прилєпін, отримала головний приз на кінофестивалі в Нью-Йорку. Після початку повномасштабного вторгнення Росія продовжує шукати обхідні шляхи щодо санкцій, щоб зберегти свій вплив на світову кіноіндустрію. Так, навесні 2022 року на міжнародному кінофестивалі був представлений фільм російського режисера Кирила Серебреннікова, якого вважали дисидентом, але в його особі кремлівська пропаганда продовжує працювати. У своїй промові на пресконференції Серебренніков, заявив, що допомоги потребують не лише українські сім'ї, а й росіяни, життя яких нібито не менше постраждало від війни – тобто фактично прирівняв агресора та жертву, що загалом є характерним для російських маніпуляцій в інформаційному просторі.
«Кінофестиваль є невідʼємною частиною інтелектуального життя суспільства. Це місце, де збираються політики, бізнесмени, люди з кінобізнесу та представники культурної сфери — особи, які мають вагоме значення в суспільстві. Росіяни протягом багатьох років працювали над тим, щоб мати вплив у цьому кіношному середовищі. Там було багато відомих радянських та кремлівських режисерів. Тому вони мають хист встановлювати відносини з режисерами та розраховувати на їхню підтримку в презентаціях», — розповів у фільмі український продюсер, кінодистриб'ютор, Денис Іванов.
Сучасна кремлівська кінематографія з року в рік відображає політику країни та впливає на формування суспільних настроїв. У російських фільмах і серіалах існує традиція уявляти насильство нормою, жорстокість романтизувати, а владні структури й апарат агресії прославляти. Через таке кіно росіяни роками дегуманізували українців, формуючи з них образ ворога, злочинця та нероби.
«Кіно є не лише мистецтвом, а й потужною зброєю. Як найбільша гармата або найбільший, найнебезпечніший літак. Через кіно ми можемо говорити про себе і популяризувати те, ким ми є, які ми й у що віримо. Коли кіно використовують люди з поганими намірами, спрямованими проти сусідів, інших країн та загалом світу, тоді мистецтво закінчується і починається пропаганда. І звичайно, що Росія використовує кіно як маніпуляцію протягом багатьох років», — говорить спікер документального циклу, президент Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський.
Продовжуючи війну в Україні, Росія також не припиняє зйомок пропагандистських фільмів, аби передати свою велику брехню глядачам через кіноекрани. Чи можна вважати кремлівське кіно новим етапом інформаційної війни, та які наслідки чекати світові? Про це у третьому епізоді говоритимуть Президент Польської кіноакадемії Даріуш Яблонський, кінодистриб'ютор, продюсер Денис Іванов, засновник ютуб-каналу «Загін кіноманів» Віталій Гордієнко, засновниця ініціативи з інфогігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз, кінооглядачка Лєна Чиченіна та інші.
Нагадаємо, 17 березня стартував показ документального циклу «Велика російська брехня». Шість фільмів, що розвінчують наративи російської пропаганди в історії, спорті, літературі, кіно, медіа та мистецтві, дивіться щонеділі на телеканалі Суспільне Культура та ютуб-каналі Суспільне Культура.
Проєкт реалізований на замовлення та у співпраці з телеканалом Суспільне Культура командою ФОП Андрій Єрьомін.
Над проєктом працювали:
- автори ідеї — Андрій Єрьомін, Анна Білоус;
- авторки сценарію — Наталка Пономарів, Анна Данильчук;
- режисери — Олександр Назаров, Наталка Пономарів;
- оператор-постановник — Вячеслав Пономарьов;
- презентерка — Анна Данильчук;
- продюсери — Вячеслав Пономарьов, Андрій Єрьомін.
Керівниця проєкту зі сторони Суспільного — Альона Голякова, виконавчий продюсер — Лук’ян Галкін.
* Здійснено в межах проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Суспільне Культура — загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних і мистецьких подій країни та світу.
Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.