Березень 11, 2024
Ми маємо показувати якісний і ціннісний контент там, де є діти і молодь, — Вікторія Мурована
Створювати та розвивати дитиноцентричні проєкти під час війни нелегко, але вкрай важливо. Всеосвіта підготувала для вас інтерв’ю з генеральною продюсеркою цифрових платформ Суспільного Мовлення Вікторією Мурованою, яка розповіла про виклики сучасності та головні здобутки незалежної медіакомпанії у цій царині.
Пані Вікторіє, про які втілені вами проєкти ви хотіли б розповісти широкому загалу?
— Головним фокусом нашої розмови є проєкти для молодшої аудиторії. Для Суспільного розвиток освітнього напряму і системного діалогу з дитячою та підлітковою аудиторією є одним з пріоритетних. він став таким ще до початку повномасштабного вторгнення. У 2020 році було засновано редакцію дитячого і підліткового мовлення на цифрових платформах, адже саме там споживає контент наша аудиторія. Тоді й почалася історія дитячого ютуб-каналу «Бробакс». Зараз центром експертизи дитячого контенту Суспільного залишається ця дуже невелика редакція під керівництвом Юлії Дичук.
Два наші основні принципи в створенні контенту для дітей — україноцентричність і дитиноцентричність. Насамперед ми виходимо з кола інтересів дитини, відповідно до етапів її дорослішання, беручи до уваги оточення і контекст. У своїй роботі ми насамперед орієнтуємося на досвід наших колег — провідних європейських суспільних мовників, а також американського, австралійського та японського. Весь цей досвід ми ретельно вивчали й продовжуємо досліджувати.
Не всі кейси, які нам сподобалися, ми можемо імплементувати в Україні з різних причин. Якщо відкинемо фактор фінансування і до повномасштабної війни і, безумовно, під час, ми маємо фундаментально інакшу освітню систему, ціннісну та виховну парадигми. Також наші діти довго перебували під впливом токсичного російського контенту і на превеликий жаль ситуація досі не змінилась докорінно. Нам часто доводиться додавати більше розважального елементу, тому що у наших дітей немає звички дивитися освітній контент. Зараз наша стратегія працювати над якістю — батьки знають про наш контент і обирають його для своїх дітей, бо розуміють — це безпечний простір. Та ми ще не стали масовим продуктом, хоч нам дуже цього хочеться. Тож маємо виробляти контент у великій кількості й будувати потужну промо кампанію.
Варто зауважити, що Суспільне не може займатися чистою розвагою. Ми слідуємо місії та стратегії компанії і маємо свої напрацювання стандартів у створенні дитячого контенту. Це, перш за все, якість, безпека, відповідність віку (привабливий формат і тема), конкурентність та критичне мислення для підліткового контенту.
Дитячий ютуб-канал «Бробакс», «Суспільне Казки» і освітній ютуб-канал «Колайдер», який є нашим наймолодшим медіаактивом — все це виробляється силами невеликої редакції на цифрових платформах. За 3 роки, не зважаючи на недостатнє фінансування, за підтримки міжнародних партнерів, ми продовжуємо системний діалог з дитячою аудиторією.
Проєкт, на який звертаємо особливу увагу — «Суспільне Казки». Він існує у телеграм-каналі, якому 3 березня виповнилося 2 роки, та на всіх великих подкаст-платформах України. Лише за минулий рік наші казки прослухали півмільйона разів, проєкт став найпопулярнішим серед подкастів Суспільного та увійшов до рейтингу ТОП-10 подкастів за кількістю прослуховувань на сервісі Megogo. Цей проєкт включає сезон «Казок на ніч», створених за фінансової підтримки Європейського Союзу редакцією дитячого та підліткового мовлення разом з Радіо Культура. Казки озвучили відомі українські митці, артисти та ведучі Суспільного Мовлення, серед яких актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, музикант та учасник гурту Kalush Orchestra Саша Таб, співачки MamaRika та Світлана Тарабарова, письменниці Ірена Карпа та Катерина Калитко, актори Ірма Вітовська, Юрій Дяк, Наталя Сумська та представниця України на Дитячому Євробаченні-2023 Анастасія Димид.
Під час повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, що деякі народні казки не можемо опублікувати, бо вони достатньо жорстокі і потребують доопрацювання з психологом. Це наше обов’язкове правило — завжди над контентом з нами працює дитячий психолог. Ми тестуємо і запитуємо, чи не спричинить наш контент дискомфорту тій чи іншій групі дітей. І якщо необхідно, обов’язково додаємо дисклеймер, що він розрахований на певний вік або до читання-опрацювання з дорослим.
Читайте також: Українські діти в Лондоні знайомляться з «Бробаксом» і слухають «Хоробрі казки»
Хочемо також згадати наші анімаційні проєкти, створені на замовлення: «ТОТО» (2 сезони), «Маленький Бу», «Яся та її робот», «Портал пригод». Наші 4 мультсеріали дали поштовх до розвитку кільком командам професійних українських аніматорів. Крім того, що це проєкти Суспільного, і діти отримали контент, це ще і потужна підтримка українського анімаційного ринку та індустрії в цілому. У цьому ми також вбачаємо свою місію.
У 2023 році вийшов новий пізнавальний проєкт для дітей 5–8 років «Бробакс Шоу», ведучими якого є брати Лео та Елвін Буша. Це шоу – новий для нас формат. Ми міксували зйомки дітей та короткі анімаційні експлейнери від нашого маскота – пташеня Бробакса. Запрошували гостей: співачку Ingret, стендап-коміка Василя Байдака та інших дорослих, які допомагали нашим ведучим краще пізнати світ навколо та розібратися у незрозумілих речах через ігри, експерименти та безпечні досліди. Діти створювали власну книгу, готували смачну їжу, прикрашали ялинку до Різдва — все це можуть повторити наші юні глядачі вдома.
Читайте також: Добірка випусків дитячого «Бробакс Шоу» з Лео та Елвіном Бушами
Чому для вас важливо розвивати освітній напрямок, якою є основна стратегія вашої роботи у цій царині?
— Дуже важко говорити про стратегію, коли ми робимо перші кроки в цьому напрямку в умовах повномасштабної війни. Крім того, коли ми зараз зайдемо в рейтинги, то в сегменті дитячого контенту на превеликий жаль досі домінує російський продукт. Суспільні мовники, такі як BBC, DR, ZDF, мають сталу традицію виховувати покоління дітей, які зростають на їхньому контенті, а потім стають дорослими і споживають новини, ток-шоу, аналітичні програми. В Японського суспільного мовника дитячий канал з’явився в середині 1950 років, тому порівняно з ними ми ще не зробили навіть пів кроку. Але ми вже з’явилися на мапі, системно працюємо, розширюємо контентну лінійку. Наша стратегія — залишатися дитиноцентричними, обов’язково пояснювати складні речі зрозумілою мовою для кожного віку, залучати найкращу експертизу освітян та провідних виробників. Тут велика вдячність нашим донорам — міжнародним організаціям, грантодавцям, завдяки їхній підтримці ми маємо змогу не припиняти виробляти цей дійсно необхідний контент.
Ми дуже відповідально ставимося до того, що виробляємо, які меседжі артикулюємо, на яких майданчиках з’являємося. Під час мистецьких конкурсів, які оголошує Суспільне, ми одразу просимо учасників ознайомитися з концепцією дитячого мовлення та стандартами Суспільного. Наша головна мета — з’являтися на тих майданчиках, де є діти будь-якого віку, намагаємося завжди слідкувати за трендами, розширюємо свій інструментарій.
Одне з наших стратегічних завдань — системний діалог з освітянами, тому що без їхньої висококваліфікованої підтримки ми не можемо імплементувати ту необхідну базу, яку згодом запакуємо в привабливу обгортку. Як наш дитячий канал — це канал-друг для дітей різного віку, так і Суспільне дуже хоче стати другом освітянам. Діти можуть розважатися нескінченно, але ми прагнемо дати їм не тільки розваги, а й необхідну базу знань. Для кращого засвоєння потрібного матеріалу — через мультимедійні інструменти, в інтерактивній формі, щоб діти хотіли вчитися, вчилися навчатися, пізнавати нове і полюбили це.
Читайте також: Альтернатива російському контенту: Суспільне та pedan|buro запустили «Колайдер»
Ваша медіакомпанія є досить всеосяжною, які інвестиції ви маєте намір зробити в освітній або іншій сфері найближчим часом?
— Насамперед — системність, аби залишатися конкурентними і нарощувати свої активи мінімум один-два проєкти на рік ми маємо виробляти. За 2023 рік ми наростили 52 тисяч підписників на ютуб-каналі «Бробакс», при цьому за перший рік існування ютуб-каналу ми залучили 10 тисяч людей, а зараз маємо вже 62 тисячі. Це дуже хороший результат для дитячого каналу, на якому ми також маємо кілька відео мільйонників за переглядами. Найголовніше, що діти повертаються та продовжують дивитися. Маємо велику надію оголосити мистецький конкурс на виробництво нового освітнього контенту для каналу «Колайдер», а також продовжити наш флагманський мультсеріал «ТОТО» для наймолодших діток вже цього року. Також в планах масштабний проєкт для школярів. Деталі розкриємо вже зовсім скоро.
Що на вашу думку слід розвивати в українському суспільно-культурному просторі в умовах війни?
— Ми, зараз маю на увазі всі українські відповідальні медіа та виробники, маємо створювати й випускати величезну кількість українського контенту. Як каже ведуча нашого ютуб-каналу для молодої аудиторії «Слей Шоу» Марія Тучка: «Ми або робимо український контент, або дивимося український контент». Потрібно максимально залучати до творення українського контенту молодь, даючи розвиток напряму, запускаючи корисні тренди. Окрім того, що Суспільне має пріоритетом новини на всіх платформах, ми також маємо пояснювати й надавати контекст різним аудиторіям у форматі інфотейнменту. Бачимо великий інтерес до відновлення національної пам’яті, яка була на довгий час втрачена через колоніальну політику. Через експлейнери пояснюємо в тік-току, розказуємо в подкастах або в ютубі про соціокультурні явища та історичні події.
Контент, який виробляє Суспільне є ціннісним та змістовним, це безпечний простір для аудиторій різного віку. Велику кількість документальних фільмів ми адаптуємо у коротші формати, щоб зацікавити і привернути до них увагу аудиторії. До прикладу, документальний фільм «Щедрик проти “русского міра”» чи розслідування Суспільного — це не розважальний контент, але познайомити з ними аудиторії і максимально розповсюдити інформацію — це надважливо. Маємо намагатися задовольнити всі потреби українців: виготовляти цікавий для будь-якого віку, конкурентний, фактологічно вірний контент українською мовою, який спонукає до критичного мислення, розвитку, самоосвіти та до відчуття приналежності до єдиної спільноти. І такий контент має бути на всіх доступних майданчиках — ютубі, в тік-току, на телебаченні, на радіо.
Читайте також: Тригерні теми для молоді у новому «Слей шоу» від Суспільного
Розкажіть більш детально про вашу цільову аудиторію.
— Ми всі розуміємо як важливо працювати з дитячими аудиторіями. Коли ми говоримо про проєкти для дітей, то розуміємо, що діти дуже вибаглива аудиторія. Вони мають настільки велику кількість контенту на вибір в ютубі, що їхня перша зустріч з нашими каналами станеться тільки завдяки рекомендаціям батьків чи дорослих, які поруч. Діти можуть подивитися наші перші відео в школі чи в садочку, а наше основне завдання зробити так, щоб вони повернулися. Тільки завдяки тому, що їм буде подобатися наш контент, вони до нього повертатимуться самі. Зробити таку собі моркву в шоколаді. Бодай один освітній меседж обов’язково присутній в кожному мультику чи програмі, що виходить на «Бробаксі» та «Колайдері».
Як ви вважаєте, які ресурси та платформи сьогодні можуть зацікавити та втримати увагу покоління, що підростає?
— Безумовно це ютуб та соціальні мережі. Підлітки, молоді аудиторії живуть в соцмережах, вони проводять там величезну кількість часу, спілкуються, творять свій контент. Бути з ними на зв’язку дуже важливо. Для підлітків — це також тік-ток, інстаграм — ми туди йдемо. В цьому році Суспільне Культура запустила сторінку в інстаграм, бо це про візуальний контент. Кількість підписників наших дитячих каналів також в інстаграмі «Бробакс» та підлітковому «Колайдері» зростає, в тому числі за рахунок кросплатформового контенту, який ми поширюємо. Допомагає залучити нову аудиторію і те, що нас підтримують зірки та блогери, які беруть участь в проєктах. Звісно, хотілося б ще бути там, де нас поки немає, наприклад у геймінгу. Є суспільні мовники, які мають достатньо ресурсів, щоб експериментувати і створюють в іграх свої світи, героїв, вони роблять повноцінні кімнати в Майнкрафті, Roblox чи інших іграх. Для цього треба мати цілу команду молодих талантів, яка буде активно залучена і зможе розвивати цей напрям роботи повноцінно. Маємо куди зростати!
Матеріал підготувала Ірина Моторна
Фото: Суспільне Мовлення та з особистого архіву Вікторії Мурованої
Вперше опубліковано на сайті vseosvita.ua.