Новини компанії

Грудень 11, 2023

Альтернатива російському контенту: Суспільне та pedan|buro запустили «Колайдер»

Стартував «Колайдер» — перший проєкт Суспільного для підліткової аудиторії на платформах YouTube і TikTok. Креативний концепт, розроблений pedan|buro, втілює ідею зухвалої школи майбутнього, де могли б викладати Залізна Людина, Донателло, Ейнштейн. Це також альтернативна пропозиція токсичному російському контенту в легкому і зрозумілому жанрі едьютейнменту. 

Докладніше про «Колайдер» та його три формати розповіли в ефірі програми Сьогодні. Вдень на Українському Радіо керівниця редакції дитячого та підліткового мовлення, продюсерка проєкту від Суспільного Юлія Дичук, співзасновниця та CEO pedan|buro Олена Левандовська і співзасновник pedan|buro та креативний продюсер ютуб-каналу «Колайдер» Олександр Педан

Читайте також: Суспільне та pedan|buro запускають «Колайдер» — освітній проєкт для молоді

 Пропонуємо вашій увазі частину інтерв’ю:  

«Ми дуже хочемо зайняти нішу, заповнену російським контентом, витіснити його з діджитального інфопростору для підлітків», — наголосила Юлія Дичук

«Ми вже спробували і у нас виходить!»

— Чи реально нині зрозуміти сучасних підлітків, створюючи проєкт для їхньої аудиторії? 

Юлія Дичук: Ми ще далеко не все зрозуміли про підлітків. Нам треба ще довго їх вивчати і з ними спілкуватися, враховуючи те, як вони швидко змінюються. Я вчора була в Богданівці, де модерувала подію для дітей. Ми багато говорили про освіту, про читання, про їхні смаки. Вони змінюються швидко і постійно. Змінюється їхній настрій, платформи, які вони дивляться — змінюється все. Тому перш ніж робити цей проєкт, ми провели велике дослідження разом з Суспільним і нашими підрядниками. Ми пішли спілкуватися з тисячами підлітків і їхніми батьками, давали їм тести, дивилися їхні чати в телефонах. Ми довго вивчали й аналізували цю інформацію. І що ми отримали? Насамперед те, що підлітки споживають багато російського контенту, і вони про це чесно кажуть. Коли їх запитують, чи зважають вони на якусь громадянську позицію, вони чесно відповідають — ні. Зараз у трендах добірок, зокрема музичних, на перших місцях російський продукт.

Олександр Педан: Насправді, зрозуміти, чого хочуть підлітки, неможливо, адже їхні забаганки справді змінюються постійно. Але pedan|buro працює з цією аудиторією вже кілька років, ми зробили кілька проєктів для підлітків, і при цьому уважно їх вивчали, зокрема, і завдяки вже згаданому дослідженню, проведеному разом із Суспільним.

Олена Левандовська: Наш проєкт для підлітків — це лише перший крок у цей синій океан. Ми хочемо спробувати, потестувати, подивитися і рухатися далі.

Олександр Педан: Та ні! Ми вже спробували і у нас виходить! Глядач голосує переглядом або лайком. Якщо відео в ТікТок має мільйон переглядів, значить ми все робимо правильно.

«Та невже?»

— Отже, що таке ваш освітній проєкт для молоді «Колайдер»?

Олена Левандовська: «Колайдер» — це дуже класний сучасний канал, в якому ми розробили айдентику, формати, наповнення, сценарії. Щодо форматів, їх три. Один із них — пізнавальний, едьютейнмент (освіта в розважальному форматі — ред.), в якому ми прагнемо конкурувати з, на жаль, російським каналом AdMe. Ми аналізували коментарі на цьому каналі й переконалися в тому, що досі українські діти не просто його дивляться, а ще й коментують українською мовою. Нам точно треба бороти цього дракона, тому перший формат саме такий. У кожному відео формату едьютейнмент буде щось про Україну, це для нас дуже важливо.

Олександр Педан: Називається він «Та невже

Юлія Дичук: І там дуже класні теми. Перший епізод був про космос, вчора вийшов випуск про тварин. У випуску про космос, де є українська локальна складова, ми розповіли про кратер на Волині в Маневичах. У коментарях під цим відео прийшли діти з Маневичів, з Волині і почати писати, як це круто, і що вони про це не знали. А хтось знав, але написав, що ми в чомусь не мали рації. Словом, почалася справжня жвава дискусія.

— Я подивився одне відео, побачив, як все миготить і зрозумів, що дивитися неможливо… (Гучний сміх — ред.)

Олександр Педан: Ще трішки, і ти випадеш з аудиторії молоді, як і я. Але це саме той формат, та швидкість, яку сприймають підлітки. Ми принагідно хочемо звернутися до батьків, які також думають, що це миготіння укачає дитину. Але це саме те, що вони дивляться. І це саме те, що утримує їхню увагу. Їм потрібна дуже швидка зміна кадрів. Якщо раніше, коли ми робили проєкти, ми виводили на екран якийсь текст на цілих 5 секунд, то нині цього робити не можна. Якщо потрібно, вони натиснуть на паузу і роздивляться. Вони весь час хочуть бігти, бігти, бігти. Такі речі дозволяють зрозуміти аудиторію, і тому воно їм «влітає». Ми намагаємося знайти ту золоту середину, коли корисну інформацію ми подаємо дітям цікаво, прикольно, якісно, в їхньому стилі.

— Цей проєкт — замість школи чи плюс до школи?

Юлія Дичук: Це плюс до школи. Вчора в Богданівці, яка була місяць окупована, ми говорили з дітьми,  їхніми батьками і педагогами. І обговорювали саме оцю розподілену відповідальність, коли батьки кажуть, що вони не мають часу слідкувати за навчанням, мовляв, ми привезли дитину до школи, нехай вчителі їх навчать. Вчителі кажуть, що вони теж — не замінник всього життя, вони просто роблять свою роботу. Тобто все це не може бути замість чогось. Ми на себе також не беремо відповідальність за те, що 18-ма відео ми замінимо все. Ми дуже хочемо зайняти нішу, заповнену російським контентом, витіснити його з діджитального інфопростору для підлітків.

Олена Левандовська: І ми розуміємо, що не ми єдині. Ми хочемо дати поштовх у цей ринок, надихнути блогерів, великі й малі продакшни, всіх, у кого буде натхнення долучатися. Це той рух, де один у полі точно не воїн. Ми шукаємо однодумців, щоб разом створювати більше.  Нам потрібна конкуренція.

Другий формат — це популяризація науки. Він називається «Хто тут Ейнштейн?». Ми запрошували блогерів, яких дивиться наша цільова аудиторія. Це блогери-мільйонники. Тут будуть хімічні і наукові батли, і вони теж будуть легкі, швидкі, без зупину, зі швидкими яскравими кадрами, мемами і музикою.

Повне інтерв’ю слухайте та читайте на сайті Українського Радіо.

«Колайдер» — проєкт, який дозволить підліткам відчути себе кмітливими дослідниками та дізнатися більше про світ навколо; прокачати навички критичного мислення, продемонструє, що сумніватися та перевіряти інформацію — це база, а цікаві знання дають впевненість. У спільнотах соцмереж можна буде знайти однодумців і поринути в цікаву суперечку.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Програма створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю АТ «НСТУ» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.