Грудень 07, 2023
Дитинство не стає на паузу, — Вікторія Мурована на читанні «Хоробрих казок» у Центрі захисту прав дітей
6 грудня, у День Святого Миколая, читали «Хоробрі казки» для дітей, якими опікується благодійний фонд «Голоси дітей». Книгу представила авторка, генпродюсерка цифрових платформ Суспільного Вікторія Мурована. Історії зачитували керівниця БФ «Голоси дітей» Олена Розвадовська, заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк та багатодітна мама і громадська діячка Інна Мірошниченко.
Модерувала захід Ірина Суслова, яка очолює напрям захисту прав дитини в офісі Омбудсмена. У події також узяли участь психологиня благодійного фонду «Голоси дітей» Оксана Писарева, представники ЗМІ та громадських організацій. Організували подію Офіс Омбудсмана спільно із Суспільним Мовленням та БФ «Голоси дітей» у Центрі захисту прав дитини.
Читайте також: Яскраве «Бробакс Шоу» з Лео та Елвіном — на YouTube стартував новий дитячий проєкт від Суспільного
Вікторія Мурована розповіла, що ідея написати казки народилася з реального життя та новинних сюжетів на початку повномасштабного вторгнення.
«Ми понад усе хотіли підтримати дітей, але в якусь мить зрозуміли, що традиційні казки, які знали до цього, не працюють, адже вони не пояснюють нову реальність. На той момент на Суспільному ми мали центр експертизи — дитячий YouTube-канал “Бробакс”, який пропонує маленьким глядачам безпечний і цікавий контент. Тож невеликою командою почали працювати над тим, щоб знайти нові необхідні слова підтримки», — розповіла Вікторія Мурована.
Вона зазначає, що втілити «Хоробрі казки» наважилися завдяки психологині Маріанні Новаковській: «Прагнули хоча б у казці надати дітям відчуття, що вони не самі, що є досвід, схожий із їхнім, що вони можуть подолати труднощі — якщо герої можуть із цим впоратися. Показати дітям, наскільки ми сильні й об’єднані, розповісти їм про воїнів, волонтерів. Це, звичайно, не вичерпний перелік досвідів. Наприклад, на казку про втрату ми наважувалися пів року — як знайти потрібні слова для дітей, коли їх іноді бракує навіть дорослим».
За словами авторки книжки, цю найскладнішу казку — «Біжи, мишеня» — слухають чи не найбільше на подкаст-платформах Суспільного. Батьки й дорослі вмикають їх, щоб слухати разом із дітьми.
Олена Кондратюк зазначила, що подібні казки сьогодні потрібні навіть більше дорослим, не тільки дітям. Ірина Суслова зауважила, що війна з її постійними повітряними тривогами позбавила дітей дитинства, а читання казок його ненадовго повертає.
Спікерки розпитали маленьких гостей заходу про те, що турбує їх у часи постійних повітряних тривог. Поговорили з психологинею про те, як зменшити тривожність і віднайти емоційну рівновагу, повернути відчуття безпеки та що боятися — це нормально для всіх.
Поки дітей розважали аніматори, експертки також поговорили про ментальне здоров’я дітей під час повномасштабного вторгнення.
Віцеспікерка Верховної Ради Олена Кондратюк, яка комунікує питання депортованих рф українських дітей із парламентами світу, наголосила, що війна загострює всі теми й емоції, й ми усі перебуваємо більшою чи меншою мірою у стресі. Чутливе питання ментального здоров’я дітей підіймається все частіше на міжнародному рівні, є спеціальні програми психологічної підтримки. «Чим більше ми будемо говорити, обіймати дітей, тим краще для психологічного здоров’я — і їхнього, і нашого».
Депутатка зазначила: «”Хоробрі казки” — неймовірно написана книжка й дуже сучасна. Я думаю, що в кожній історії хтось знаходить себе».
Читайте також: «Це книжка-помічниця»: перші відгуки читачів про видання «Хоробрі казки» від Суспільного й «АССА»
«Війна — об’єднавчий фактор, від якого страждають усі», — зазначила Олена Розвадовська, голова правління БФ «Голоси дітей», який з 2019 року надає психологічну та психосоціальну підтримку дітям і батькам, постраждалим внаслідок бойових дій. Вона переконана, що відновлення дітей залежить від усвідомлення дорослими простої істини — жодна дитина не має залишатись наодинці з досвідом війни. Олена Розвадовська наголосила, що насамперед потрібно спонукати молодих людей вступати на психологічні спеціальності й обирати спеціалізації «дитяча / вікова психологія», «психіатрія», «логопедія», «дефектологія». За кілька років на ці професії буде великий попит. А також необхідно психологічно освічувати населення.
«Важко переживати виклики війни. Але ще важче — коли ти один. Для дитини не настільки важливо, щоб поряд був присутній лікар-психіатр, як важливо, щоб був хтось дорослий — бабуся, старший брат. Тобто фізичний, тілесний контакт і наявність того, хто може розділити з нею тривогу, стан розгубленості тощо», — переконана Олена Розвадовська.
Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова зазначила, як важливо, що книжка «Хоробрі казки» пройшла психологічну експертизу.
Оксана Писарева, психологиня благодійного фонду «Голоси дітей», розповіла, як видання Суспільного допомагає дитині переживати труднощі: «Найголовніше завдання зараз — проговорювати травматичні досвіди. Адже чим більше ми вербалізуємо для дітей зараз, тим легшим буде їхнє життя і буде меншою напруга в дорослому житті».
Психологиня також розповіла: «Казка містить у собі архетипічні образи, на які дитина спирається і які дають їй віру. Дитина не може сказати “я відчула жах, коли летіла ракета”. Саме тому казки дуже терапевтичні — дитина розповідає свої історії через казку».
Інна Мірошниченко: «Коли я вперше читала “Хоробрі казки”, мені було страшно. Бо коли читаєш казку, хочеш втекти від війни, поринути у світ, де всього цього не було й не буде. Але діти проживають свою історію. Якщо ми постійно будемо поринати у світ, де немає війни, вони не зможуть адекватно реагувати на реальність. Коли наші діти між собою граються, вони відтворюють сюжети, які були в “Казках”, проживають їх разом із героями. Казки допомагають зрозуміти, що небезпека пасивна для них».
Читайте також: «Хоробрі казки» від Суспільного: вмикайте добірку дітям
«Як медіакомпанія Суспільне має системно створювати контент для дітей різного віку — той безпечний простір, який батьки можуть пропонувати дітям і бути впевненими, що він не токсичний і сучасний, який і розважає і навчає. Ми не маємо зупинятися, тому що дитинство не стає на паузу», — переконана Вікторія Мурована, авторка книжки та головна продюсерка цифрових платформ Суспільного.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Фото — Олег Переверзєв