Листопад 13, 2023
Робота у зоні бойових дій і співпраця з іноземними ЗМІ — В’ячеслав Мавричев на DMF
Про важливість регіональної журналістики в умовах воєнного стану, медіа окупованих і зруйнованих територій, безпеку репортерів на Donbas Media Forum 2023 розповів продюсер Суспільне Харків і східного хабу Суспільного В’ячеслав Мавричев.
«Коли російські війська стоять на околиці Харкова і дотягуються величезною кількістю зброї до будь-якого району, пересуватися стає вкрай небезпечно. Працювати повноцінною знімальною групою, з репортером, оператором, водієм — значить наражати на небезпеку цих людей, бо чим більше ти переміщуєшся, тим більше шансів потрапити під обстріл. А робота однієї людини, коли репортер одночасно ще й оператор: збирає інформацію і навіть монтує матеріал, а потім “з поля” передає його на різні платформи (телевізійні, цифрові) — дозволила нам не тільки не зменшити кількість контенту, а навіть трохи його збільшити. Ми побудували систему таким чином, що у кожному великому районі міста перебував кореспондент, він був в укритті, яке вважав безпечним. А коли виходив зі свого укриття — міг знімати все, що відбувається навколо. Це були повноцінні репортажі, зняті на мобільний телефон».
Читайте також: Микола Чернотицький: Розбудовуємо Суспільне, щоб не було «новинних пустель»
Суспільне, як частина Європейської мовної спілки, ділиться матеріалами з колегами, і завдяки цим кадрам Європа бачить війну в Україні очима кореспондентів Суспільного.
«Ми як Суспільне не могли не поділитися з колегами цим відео, бо розуміємо, що чим більше кадрів з України потрапляє в іноземні ЗМІ, тим більше ми привертаємо увагу, тим більше ми можемо отримати підтримки від закордонних партнерів. За перший місяць від початку повномасштабного вторгнення, ми поділилися з міжнародними агенціями не менше ніж півдюжиною відео».
Крім колег з ЄМС, по матеріали Суспільне Харків звертались і відомі міжнародні агенції. Питали про кадри наслідків обстрілів міста, бою захисників Харкова з російськими десантниками 27 лютого, кадри репетиції випускного вальсу на фоні знищеної російськими військовими харківської школи.
«Кореспондентка Суспільне Харків Олександра Новосел планувала записати інтерв’ю з бійцями підрозділу “Кракен” біля 134-ї школи у Харкові. Саме там, де знищили підрозділ псковських десантників, ми планували зробити матеріал про історію одного бою. Коли Олександра приїхала з бійцями до школи, то побачила, що біля руїн випускники цієї школи репетирують свій танок. Це була випадковість, але репортерка не змогла пройти повз таку картинку і відзняла на мобільний телефон. Ми опублікували ці кадри на ютуб-сторінці Суспільне Харків, їх дуже швидко почали шерити амбасади різних країн, підхопили інфлюенсери, і зрештою до нас звернулись міжнародні агенції».
Тепер робота з іноземними колегами змінилась, найчастіше вони звертаються по контакти героїв сюжетів Суспільного, щоб зробити ширші історії для своїх медіа, або створити портрет української нації через історії людей.
Ще одним питанням, яке обговорювали на Donbas Media Forum 2023, було емоційне вигорання і нестача кадрів. В’ячеслав Мавричев зазначив, що зараз вся Україна перебуває у стані емоційного вигорання, а медіа часто відчувають брак кадрів через об’єктивні причини. Тому в пошуку працівників Суспільне орієнтується в першу чергу не на журналістську освіту, а на цінності й мотивацію.
«Криза є, ми шукаємо з неї виходи, починаємо залучати людей, які просто активні, не обов’язково людей з журналістським бекграундом. Ми бачимо величезну кількість активних людей. Це молоді хлопці, дівчата, які сповідують цінності Суспільного, які поділяють нашу головну місію — захищати свободи в Україні. Значно швидше навчити таких людей, передати скіли журналіста і вже почати з ними працювати як із журналістами, ніж брати демотивовані кадри тих медіа, які не змогли адаптуватися до нинішніх умов. Така зараз ситуація на локальному ринку, як мені здається».
Читайте також: Світлана Остапа: Маємо гарантувати безпеку журналістів, які працюють в зоні бойових дій
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.
Фото — Анастасія Мантач