Новини компанії

Листопад 11, 2023

Світлана Остапа: Маємо гарантувати безпеку журналістів, які працюють в зоні бойових дій

«183 працівники Суспільного Мовлення виїжджають працювати в зону бойових дій. Це журналісти, оператори, водії та представники нашої служби безпеки. Усі вони досвідчені працівники, які розуміють відповідальність і ризики, які несе робота у прифронтовій зоні. Наше завдання як відповідального роботодавця — гарантували максимальну їхню безпеку», — про це заявила Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного Мовлення, в ході дискусії «Безпека журналістів під час війни», яка проходила у межах конференції Donbas Media Forum 10 листопада.

Читайте також: Микола Чернотицький: Розбудовуємо Суспільне, щоб не було «новинних пустель»

Усі працівники, які виїжджають у зону бойових дій, мають бронежилети, каски, турнікети та аптечки, розповідає Світлана Остапа. Зокрема у перші дні повномасштабного вторгнення ці потреби Суспільному допомагали закривати міжнародні партнери та Інститут масової інформації. 

Окрім цього, з травня 2022 року по вересень 2023 року проведено 23 тренінги з безпеки роботи у ворожому середовищі, в яких взяли участь 234 працівники: «Під час тренінгів розбирали, як мінімізувати ризики постраждати чи бути викраденими в зоні бойових дій, як дати собі раду з травмою на полі бою, яка має бути домедична допомога за протоколом тощо».

Тренінги проведені за підтримки партнерів «Фронталайн», «Фонд Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні, Репортери без кордонів, BBC Media Action. Також проведено 6 тренінгів з домедичної допомоги від інструкторів Червоного Хреста, в яких взяли участь 67 працівників. Також десятки працівників Суспільного стали слухачами програми Фундації Суспільність «Підтримка ментального здоров’я журналістів».

Світлана Остапа додала, що всі 183 працівники Суспільного Мовлення, які виїжджають у зону бойових дій, застраховані в страховій компанії «Країна». Також у питанні страхування Суспільне співпрацює з Міжнародним фондом страхування журналістів, який застрахував виїзд десятків працівників у небезпечні зони протягом останніх двох років. 

«Розуміючи складні психологічні умови, в яких працюють наші журналісти, у 2022 році в компанію залучили психологиню, яка розробила програму тренінгів щодо психологічної та ментальної безпеки. Розроблені, зокрема, воркшопи за темами “управління емоціями”, “як говорити з людьми, що проживають травми”, “втома від війни”. Психологиня проводила тематичні активності, щоб пояснити що бути втомленим та виснаженим цілком нормально, і що робити з цим станом», — зазначила Світлана Остапа, уточнивши, що наступного року Суспільне також планує залучити психологиню у свій штат.

Під час виступу голова наглядової ради Суспільного відзначила, що окрім професійних обов’язків, з якими працівники та журналісти їздять на фронт, також 106 працівників компанії нині захищають Україну у лавах ЗСУ: «На жаль, двоє працівників загинуло — Олексій Ольховик, оператор Першого телеканалу, та Дмитро Сірик, радіоведучий Радіо Пульс на Суспільне Донбас. Ще один наш працівник з херсонської філії — Василь Філімон — багато місяців перебуває в полоні. Також захищаючи Україну, загинуло п’ятеро наших вже колишніх працівників».

Команда Суспільного Мовлення впроваджує програми підтримки військових, ветеранів та їхніх родин через співпрацю з громадською організацією «VeteranHub» і Міністерством у справах ветеранів України. Останні, зокрема, надають консультативну допомогу та проводять навчання для працівників Суспільного в роботі з ветеранами. 

«Наразі до нас вже приходять на роботу ветерани, повертаються з фронту демобілізовані і влаштовуються до нас працювати — 12 ветеранів у нас вже працює», — зазначила Світлана Остапа.

У ході розмови Світлана Остапа також нагадала, що важливо забезпечувати безпеку журналістам не лише на фронті, а й тим, хто зазнає нападів під час виконання своїх обов’язків у тилу. Вона згадала випадки, коли навесні на працівників Суспільного під час зйомок було здійснено одразу два напади — на території Києво-Печерської лаври в Києві та на Кіровоградщині в селищі Приютівка.

По обох фактах відкриті кримінальні провадження за статтею 171 ККУ (перешкоджання журналістській діяльності).

Окрім цього, Суспільне подало заяви щодо пошкоджень філій у Херсоні та на Донбасі, де була або триває окупація.

«Філії розграбовані, пошкоджене майно, вкрадена апаратура, автомобілі тощо. По кожному цьому факту надіслані скарги до правоохоронних органів. Це величезний список, де зафіксовані всі збитки, які сталися внаслідок повномасштабної збройної агресії росії. Так само протягом двох років ми неодноразово зазнавали атаки на наші передавачі, на наш сайт. Це були потужні атаки, але нам вдалося вистояти», — наголосила Світлана Остапа.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Фото — Олег Переверзєв