Новини компанії

Жовтень 09, 2023

Якими будуть медіа після війни — дискусія на Lviv BookForum за участю Суспільного

8 жовтня на Lviv BookForum відбулася панельна дискусія про майбутнє української журналістики під час та після війни, діджиталізацію й фінансові виклики. 

Учасниками розмови стали голова наглядової ради Суспільного Мовлення Світлана Остапа, член правління Суспільного, відповідальний за радіо, телебачення та діджитал, Дмитро Хоркін, секретар наглядової ради Суспільного Вадим Міський, керівниця агенції медійного росту Лєра Лауда, військовослужбовець, журналіст і засновник фестивалю української культури «ВиделкаFEST» Сергій Гнєзділов, шеф-редакторка видання «Детектор медіа» Наталія Лигачова та телеведучий і громадський діяч Олександр Педан. Модерував розмову секретар наглядової ради Суспільного, програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.

«Війна змінила спосіб, у який ми отримуємо та споживаємо новини. Це незворотні зміни, як-от діджиталізація, — назад дороги вже не буде. Після війни медіа ще раз переживуть певну трансформацію. Яку — спробуємо поговорити сьогодні під час цієї панельної дискусії», — анонсував тему на початку розмови Вадим Міський

Читайте також: Майбутнє суспільних мовників залежить від їхньої гнучкості, — Анастасія Коріновська на дискусії від ОБСЄ

Голова наглядової ради Суспільного Мовлення Світлана Остапа розповіла про те, яким бачить післявоєнний медіаландшафт. 

«Майбутнє — за якісними медіа, які працюватимуть на свою аудиторію і задля довіри аудиторії. Після війни я бачу сильне Суспільне Мовлення як ключову ланку медійної здорової екосистеми; неолігархічні, комерційні мовники; реформовані комунальні телерадіокомпанії і потужне регіональне мовлення. Ті телеканали, які не поставлять на перше місце розвиток діджиталу, — будуть втрачати все більше й більше молодої аудиторії», — наголосила Світлана Остапа.

Одним із головних викликів, з якими стикається Суспільне Мовлення від початку його створення, — це боротьба за повний обсяг фінансування.

«Шість років існує Суспільне і шість років воно недофінансоване. Фактично, ці гроші з недофінансування йдуть на фінансування новостворених державних каналів. На жаль, цього року Суспільне знову чекає боротьба за фінансування», — сказала Світлана Остапа.

Читайте також: Для нас найбільша капіталізація — це довіра людей, — Микола Чернотицький на Kyiv Media Week

Українське Радіо залишається стратегічно важливим медіа для країни. Під час активного наступу росіян у перші місяці повномасштабної війни, коли не працював мобільний зв’язок і не було електроенергії, люди з тимчасово окупованих міст дізнавалися українські новини саме через радіо.

«Коли окупували Маріуполь — Українське Радіо продовжувало мовити там. Ми змогли виводити людей в останні можливі гуманітарні коридори. Така ж ситуація була і з Ізюмом, і з Лиманом, і з Херсоном. І зараз лівобережна частина Херсонщини, Крим, Приазов’я можуть чути Українське Радіо. Ми єдині, хто залишається там суто технологічно, адже радіо як технологія — єдина можливість мовити на 100-200 км. Навіть під час блекаутів тільки радіо залишалося єдиним надійними стратегічним  мовником», — сказав Дмитро Хоркін, член правління Суспільного, відповідального за радіо, телебачення та діджитал. 

Читайте також: «Життя — не тільки в столиці». Марія Фрей — про гіперлокальну мережу Суспільного та розбудову хабів у регіонах

Він зауважив, що споживання радіомовлення у світі істотно не зменшилося, а навпаки — зростає кількість радіостанцій, FM-передавачів та охоплення. Усі проєкти Українського Радіо адаптовані для цифрових платформ.

Українське Радіо є одним із найстарших радіомовників у світу й у 2024 році відзначатиме сторіччя. З цього приводу команда Суспільного запланувала низку подій, серед яких — випуск друкованої книжки. 

«Ми збираємо (для книжки — ред.) цінні документальні підтвердження сторічної історії, зокрема з архівів, які раніше були засекреченими, а також — історії Українського Радіо сучасного воєнного періоду. Те, як ми зберегли мовлення, попри намагання окупантів нас зламати й заглушити», — анонсував Дмитро Хоркін

Велику підтримку під час повномасштабної війни українські медіа отримують від західних партнерів. Учасники обговорення дійшли згоди, що журналісти мають будувати спільноту, яка буде готова їх підтримувати, коли обсяг донорських коштів зменшиться чи зникне.  

«Зберігати плюралізм медіа завдяки донорським коштам і співпраці з громадянським суспільством — це те, що треба робити. Багато хто посилює зусилля з активізацією своїх спільнот, — зазначила Наталія Лигачова, шеф-редакторка видання «Детектор медіа». І додала: — Нам треба плекати єдність медіаспільноти. Щоб разом долати усі труднощі — у спілкуванні і з суспільством, і з владою».

«Споживачі, і в громадах зокрема, не будуть донейтити на медіа просто так. Вони донейтять тих, кого знають, кого люблять дивитися і чути. Як на мене, що варто робити кожній редакції в будь-якому місті, — то це вибудовувати амбасадорів свого медіа, робити брендом ключових журналістів і редакторів. Вони мають не просто постити свої матеріали в соціальних мережах, а говорити, спілкуватися з аудиторією», — сказала Лєра Лауда, керівниця агенції медійного росту.

Не менш важлива й соціальна складова кожного медіапроєкту. Це шанс не тільки зацікавити аудиторію, а й залучити нові діджитал-майданчики. 

«Соціальні мережі зараз найдієвіший інструмент комунікацій. Досі великі корпорації та канали не дійшли до соціальної складової, на жаль. Адже зараз в тренді — щось корисне для людей, а не тільки розважальне. Якщо телебачення не зробить ці кроки й не почне звертати увагу на молодь, спілкуватися з ними їхньою мовою, не додасть цієї соціальної складової, — у них не буде шансу вижити», — переконаний Олександр Педан. Крім цього, телеведучий анонсував спільний проєкт для дітей у співпраці з Суспільним.

Рівний доступ для українських та іноземних медійників для репортажів про війну — стратегічно важливий для України, — переконаний доброволець ЗСУ, журналіст і засновник фестивалю української культури «ВиделкаFEST» Сергій Гнєзділов.

«Вибірковість (у доступі журналістів до зйомок — ред.) має піти, і я дуже надіюся, що нове керівництво Міноборони зрозуміє це. Мають бути чіткі правила гри для всіх учасників медійного ринку. І звичайно, треба робити все для перемоги. Ворог не зупинився у своїх планах і продовжує активно наступати. Підтримуйте Збройні сили України — це тема номер один», — сказав Сергій Гнєзділов.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення було генеральним інформаційним партнером заходу Міжнародного літературного фестивалю 30 Lviv BookForum, що відбувався у Львові із 4 по 8 жовтня. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Захищаємо свободи в Україні.

Фото — Христина Купльовська

 

What will the media be like after the war, discussion at Lviv BookForum with the participation of Suspilne Ukraine

On October 8, a panel discussion on the future of Ukrainian journalism during and after the war, digitalization, and financial challenges was held at Lviv BookForum. 

The participants of the discussion were Svitlana Ostapa, Head of the Supervisory Board of  Suspilne Ukraine, Dmytro Khorkin, Member of the Managing Board of Suspilne Ukraine, responsible for radio, television and digital platforms, Vadym Miskyi, Secretary of the Supervisory Board of  Suspilne Ukraine, Liera Lauda, Head of the Media Development Agency, Serhii Hnezdilov, military service member, journalist and founder of the Ukrainian culture festival VydelkaFEST, Nataliia Lyhachova, Editor-in-Chief of Detector Media, and Oleksandr Pedan, TV presenter and public figure. The discussion was moderated by Vadym Miskyi, Secretary of the Supervisory Board of Suspilne Ukraine and Program Director of NGO Detector Media.

Vadym Miskyi announced the topic at the beginning of the discussion: "The war has changed the way we receive and consume news. These are irreversible changes, such as digitalization, and there will be no turning back. After the war, the media will once again undergo a certain transformation. Today we will try to talk about which one it will be during this panel discussion".

Svitlana Ostapa, Head of the Supervisory Board of Suspilne Ukraine, told about her vision of the post-war media landscape. 

"The future belongs to high-quality media that will work for its audience and for the sake of the audience's trust. After the war, I see a strong Suspilne Ukraine as a key element in a healthy media ecosystem; non-oligarchic, commercial broadcasters; reformed municipal broadcasting companies and strong regional broadcasting. Those TV channels that do not prioritize the development of the digital sector will lose more and more young viewers", emphasized Svitlana Ostapa.

One of the main challenges that Suspilne Ukraine has been facing since its creation is the struggle for full funding.

"Suspilne Ukraine has been in existence for six years and has been underfunded for six years. In fact, this underfunding money is used to finance the newly created state channels. Unfortunately, this year Suspilne Ukraine will once again struggle for funding", said Svitlana Ostapa.

Ukrainian Radio remains a strategically important media outlet for the country. During the active Russian offensive in the first months of the full-scale war, when mobile communication was down and there was no electricity, people from the temporarily occupied cities received Ukrainian news through the radio.

"When Mariupol was occupied, Ukrainian Radio continued to broadcast there. We were able to bring people to the last possible humanitarian corridors. The same situation was in Izium, Lyman, and Kherson. And now the left-bank part of Kherson region, Crimea, and Pryazovia region can listen to Ukrainian Radio. We are the only ones who remain there purely technologically, because radio as a technology is the only way to broadcast at a distance of 100 to 200 km. Even during the blackouts, radio remained the only reliable strategic broadcaster", said Dmytro Khorkin, Member of the Managing Board of Suspilne Ukraine, responsible for radio, television and digital platforms. 

He noted that the consumption of radio broadcasting in the world has not significantly decreased, but on the contrary, the number of radio stations, FM transmitters and coverage is growing. All projects of Ukrainian Radio are adapted for digital platforms.

Ukrainian Radio is one of the oldest radio broadcasters in the world and will celebrate its 100th anniversary in 2024. To mark the occasion, the team of Suspilne Ukraine has planned a number of events, including the publication of a printed book. 

"We are collecting (for the book - ed.) valuable documentary evidence of a century’s history, in particular from archives that were previously classified, as well as the history of Ukrainian Radio in the modern period of war. The way we have preserved our broadcasting despite the occupiers' attempts to break us and silence us", announced Dmytro Khorkin

During a full-scale war, Ukrainian media outlets receive great support from Western partners. The discussion participants agreed that journalists should build a community that will be ready to support them when donor funds decrease or disappear.  

"Preserving media pluralism through donor funds and cooperation with civil society is what we need to do. Many are stepping up their efforts through activation of their communities", said Nataliia Lyhachova, Editor-in-Chief of Detector Media. She added: "We need to cherish the unity of the media community. To overcome all difficulties together - in communication with both society and the authorities".

"Consumers, particularly in communities, will not simply donate money to the media. They donate money to those whom they know, whom they like to watch and hear. In my opinion, what every newsroom in any city should do is to build ambassadors for their media, to brand key journalists and editors. They should not just post their materials on social media, but speak, communicate with the audience", said Liera Lauda, Head of the Media Development Agency.

The social component of every media project is equally important. This is a chance not only to interest the audience but also to involve new digital platforms. 

"Social media is now the most effective communication tool. Unfortunately, large corporations and channels have not yet reached the social component. After all, something useful for people is in trend now, not just entertainment. If television doesn't take these steps and doesn't start paying attention to youth, communicating with them in their language, and doesn't add this social component, they will have no chance of survival", believes Oleksandr Pedan. In addition, the TV presenter announced a joint project for children in cooperation with Suspilne Ukraine.

"Equal access to war reports for Ukrainian and foreign media is strategically important for Ukraine" believes Serhii Hnezdilov, military service member of Armed Forces of Ukraine, journalist, and founder of the Ukrainian culture festival VydelkaFEST.

"Selectivity (in access for journalists to film - ed.) must go away, and I really hope that the new leadership of the Ministry of Defense will understand this. There must be clear game rules for all participants of the media market. And of course, we must do everything for victory. The enemy has not stopped in his plans and continues to actively advance. Supporting the Armed Forces of Ukraine is the number one issue", said Sergii Hnezdilov.

As a reminder, Suspilne Ukraine was the general media partner of the 30th Lviv BookForum International Literary Festival, which took place in Lviv from October 4 to October 8.

Suspilne Ukraine is an independent media company with a strong coverage across all platforms: Pershyi, Suspilne News, Suspilne Kultura, Suspilne Sport TV channels and a national network of local channels; Ukrainian Radio, Radio Promin, Radio Kultura, Radiotochka radio stations. Read only verified news on the suspilne.media website, national and local digital platforms. We are broadcasting in the languages of national communities, representing Ukraine at the Eurovision Song Contest, developing the children’s resource Brobaks and teaching the media community at the Public Media Academy. We are defending freedoms in Ukraine.