Новини компанії

Серпень 23, 2023

«Черга на прощання»: 14 місяців очікування, щоб поховати героя

Прем’єра документальної стрічки «Черга на прощання» відбудеться 31 серпня на ютуб-каналі Суспільне Новини. Цей проєкт — результат роботи команди розслідувачів, що розповідає про шлях пошуку, ідентифікації за ДНК та повернення додому загиблих українців.

Головна героїня розслідування Ірина Карась на власному досвіді дізналась, як це 14 місяців чекати на можливість поховати чоловіка, батька власної дитини та рідного серцю героя. Війна ввійшла в життя Карасів у 2015 році, а розлучила  у лютому 2022-го. Торік Ірина з донькою залишили Маріуполь, який уже за тиждень опинився в облозі. В Маріуполі Ірина і Настя залишили житло, домашніх улюбленців, друзів, а головне — чоловіка і тата. Євген Карась був командиром снайперської групи бригади Нацгвардії «Азов». Він загинув 7 березня 2022 року під час оборони околиць Маріуполя.

«Це найбільш емоційна журналістська історія, над якою мені доводилося працювати. Головна героїня фільму, дружина загиблого військового Ірина Карась із Маріуполя, рік і два місяці після звістки про смерть чоловіка чекала, щоб упізнати й поховати його. Мене вразило, як 10-річна дочка Карасів Настя каже: “Я не хочу, щоб мій тато був героєм — я хочу, щоб мій тато був живим”. Вона змушена стати дорослою, будучи ще дитиною», — розповідає авторка фільму Ярослава Тимощук.

Читайте також: «Щоденники війни»: історія 14-річної Марії, яка пережила початок повномасштабної війни у Маріуполі

Після повномасштабного вторгнення росії українські лабораторії стикнулися з проблемою: їм не вистачає потужностей, фахівців та ресурсів на проведення тисяч ДНК-експертиз. Українське законодавство не дозволяє правоохоронцям залучати результати та практиків з іноземних лабораторій, а вітчизняні не справляються з напливом запитів. Чи вдасться пошуковим групам знайти загиблих після звільнення територій? Як швидко лабораторії можуть провести ДНК-експертизу? Чи може українська влада посприяти пришвидшенню пошуку та ідентифікації загиблих через російсько-українську війну?

«У нас у всіх один ворог — росія. Ми зробили серію документальних розслідувань про воєнні злочини росіян і в якийсь момент зрозуміли, що час повернутися до нашого головного напряму роботи — системних проблем в Україні. Однією з таких системних проблем під час війни є ідентифікація безвісти зниклих. Українські ДНК-лабораторії не здатні впоратися з таким обсягом експертиз. І люди місяцями, а дехто й понад рік, чекають на те, щоб поховати близького. Ми поставили перед собою питання: “Чи все зробила держава, щоб очікування стало коротшим?” Коротка відповідь — ні. Довга — у розслідуванні», — розповідає редакторка фільму Інна Білецька.

Читайте також: «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — серіал про незалежність України на Суспільне Культура

Вірогідність: 99,9% — такий висновок експертизи отримала Ірина через 14 місяців поневірянь між МВС, лабораторіями та після блокування її номера працівником поліції. 

Проблему ДНК-профілювання мав би розв’язати закон «Про державну реєстрацію геномної інформації людини». Також могла б допомогти співпраця з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти (МКЗБ). Однак Кабінет міністрів України загальмував налагодження співпраці з МКЗБ, а українське законодавство обмежує поміч з боку цієї комісії та інших міжнародних організацій. Яке майбутнє чекає українців на шляху до ідентифікації загиблих через війну, розповіла команда розслідувачів у стрічці «Черга на прощання».

Над стрічкою працювали: 

  • Ярослава Тимощук — авторка ідеї фільму;
  • Інна Білецька, Алла Садовник — редакторки фільму;
  • Світлана Коваль — операторка-постановниця;
  • Олександр Стратонов — режисер монтажу та композитор;
  • Владислав Васильченко — режисер-консультант;
  • Алла Садовник —  відповідальна за фактчекінг;
  • Людмила Панкратова — юридична експертиза.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні Перший канал Суспільного Мовлення та Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини, радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також національна мережа місцевих каналів. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.