Новини компанії

Серпень 09, 2023

«Україна об’єднує багатоетнічну українську спільноту» — дискусія на показі фільму «Мій Крим»

«Що ми робимо зараз, аби українське суспільство розуміло Крим та корінні народи?» — дискусія, яка відбулася 8 серпня в Кримському домі в межах презентації документального фільму «Мій Крим», створеного командою Координаційного центру мовлення національних меншин. Захід присвятили Міжнародному дню корінних народів світу, який відзначається щороку 9 серпня.

Читайте також: Документальний фільм Суспільного «Мій Крим» презентували у Кримському домі

Своїми поглядами поділилися Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, Таміла Ташева, постійна Представниця Президента України в АР Крим, Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського Ресурсного Центру, Тарас Шевченко, заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції, та інші гості.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу, підкреслив, що випробування останніх майже десяти років викристалізовують українську політичну націю, суспільство проходить шлях усвідомлення своєї історії та ролі в побудові держави: 

«Сьогодні через великі випробування українська етнічна нація усвідомлює, що вона є тим, хто об’єднує багатоетнічну українську спільноту, і вона дійсно усвідомлює, що ця спільнота дуже різна. Мені здається, нам треба зробити ще декілька кроків для того, щоб ця окремішність не сприймалася як загроза. Ця наша “окремішність” має зцементувати ще більше те, що я називаю українською політичною нацією. І це є основа нашої української держави».

Він розповів, як у 1968 році його батьки прорвалися до Криму, звідки раніше його родину було депортовано: «Радянська влада показувала, що в Криму можуть жити всі, але нашому народу все одно заборонили повертатися. Ми чекали 20 років, поки народ це право не виборов. І не тільки кримські татари, багато хто виборов свої права, й через це в тому числі розвалився Радянський Союз».

Ескендер Барієв, голова Кримськотатарського Ресурсного Центру, зауважив важливість створення фільмів про корінні народи в Україні, адже досі немає розуміння, хто до них належить: «Таких фільмів не вистачає в Україні. На мій погляд, це перший такий документальний фільм, де розповідається про корінні народи».

«Часто буває, що українці питають: “А українці хіба не корінний народ?”. Насправді українці відрізняються від корінних народів тільки тим, що українці є державотворчим народом. Велика революція у свідомості людей відбулася після прийняття закону “Про корінні народи”. Там чітко прописана дефініція, хто є корінними народами України. Це дуже важливо, тому що ми стикаємося в тому числі з провокаторами, які намагаються налаштувати корінні народи та українців одне проти одного. Тому важливо, щоб були правильні наративи, правильно називати та демонструвати інформацію. Чим більше ми будемо робити правильний контент, тим більше будемо розкривати, що в України як держави, крім українців, велика місія зберегти корінні народи, надати їм можливість розвиватися, тому що Україна — це демократично-правова держава», — поділився думками Ескендер Барієв.

Він зазначив, що Кримськотатарський Ресурсний Центр системно працює над донесенням до українського суспільства інформації, хто такі корінні народи, яка різниця між корінними народами та національними меншинами й чому треба говорити про збереження їхньої культури. Для цього, зокрема, в Центрі розробили візуальний контент, завдяки якому прагнуть зруйнувати стереотипи та зменшити неінформованість про корінні народи.

Ескендер Барієв також додав, що представники корінних народів у тимчасово окупованому Криму продовжують підтримувати Україну, через що з 2014 року й понині зазнають переслідувань і репресій.

За даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, сьогодні в тимчасово окупованому Криму 296 людей переслідують за допомогою відкриття карних справ, з них 196 — це представники корінного кримськотатарського народу. В місцях несвободи перебуває 175 осіб, з них 116 — представники кримськотатарського народу. Також невідома доля ще 21 особи, яку викрали.  

«Про цих людей нам постійно треба говорити, тому що це долі, це люди, це родини, які постраждали від окупації», — підкреслив Ескендер Барієв.

Таміла Ташева, постійна Представниця Президента України в АР Крим, у своєму виступі зазначила, що з темою корінних народів в Україні до 2014 року суспільство було недостатньо обізнане: «Навіть серед державних службовців дуже мало обізнаних громадян. Більшість громадян почали відкривати для себе корінні народи, на превеликий жаль, вже після 2014 року. Про кримських татар, в тому числі впродовж років у підручниках історії закладалася велика кількість негативних наративів».

Вона нагадала, що у 2021 році статус корінних народів в Україні — караїмів, кримчаків та кримських татар — було унормовано завдяки закону «Про корінні народи України». Також у 2021 році була створена Кримська платформа; на рівні Кабміну була затверджена Стратегія розвитку кримськотатарського народу, напрацьовані кроки з підтримки корінних народів, зокрема збереження культури та мови. У планах — реєстрація представницьких органів корінних народів для взаємодії й консультації з громадами.

«Ми бачимо цей наратив закордонний, що ніби "Крим завжди був російським", "з Кримом не все так однозначно". Але присутність на території Криму корінних народів — караїмів, кримчаків та кримських татар — доводить, що Крим ніякий не російський. Крим — це батьківщина для цих трьох корінних народів, й лише з Україною вони можуть вижити. Це просто фізичне виживання — виживання і збереження культури, ідентичності, мови», — доповнила Таміла Ташева.

Тарас Шевченко, заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції, відзначив, що фільм «Мій Крим» несе просвітницьку місію, і підкреслив важливість Суспільного Мовлення:

«Я радий, що колись був співавтором закону про Суспільне, і в першому складі наглядової ради. Дуже часто говорять, що в Україні недостатньо правильних інституцій, Суспільне — одна із таких. І друга інституція — державне підприємство “Кримський дім”, яке також стало місцем для сьогоднішньої та інших подій, яке дозволяє тримати у фокусі Крим, корінні народи, всі питання, які стосуються цієї тематики. Тому це одна з частинок того, що робить держава, створивши та забезпечивши діяльність інституцій, і вдячний всім, хто в цих інституціях працює, хто їх підтримує».

Також до дискусії долучалися Директор польського інституту в Києві Роберт Чижевський, народний депутат Микола Княжицький, ексміністр закордонних справ, Надзвичайний та Повноважний Посол України Володимир Огризко та головний експерт з медійного права Центру демократії і верховенства права Ігор Розкладай.

Зокрема Микола Княжицький звернув увагу на важливість документальних фільмів про корінні народи в Криму із загальнодержавної точки зору: «Це та історія, яку потрібно розповідати не лише в Україні, а загалом розповідати у світі. В майбутньому саме рекомендації Венеціанської комісії, яка розглядає наші закони про національні меншини, про корінні народи, закони про мову та освіту і те, наскільки ми виконуємо ці рекомендації, стануть одним з критеріїв прийому України до ЄС. Тобто навіть із загальнодержавної точки зору це надзвичайно важлива тема».

Більше фото з презентації документально-просвітницького фільму «Мій Крим» знайдете за посиланням.

Зазначимо, документальний проєкт «Мій Крим» на прикладі історій представників трьох корінних народів України — киримли, кримчаків та караїмів, ілюструє факти вкраденої росіянами у різні роки мультикультурності, як складової української ідентичності. Разом з героями фільму глядачі пройдуть шлях через роки забуття та геноциду, де відтворюється відважний дух спротиву, який допомагає корінним народам відроджувати свою культуру, зберігати свої традиції та знову і знову віднаходити своє місце у світі.

Дивіться прем’єру проєкту «Мій Крим» 9 серпня:

9 серпня о 00:30 документальний фільм показали у прямому ефірі марафону «Єдині новини #UAразом». Об 11:00 аудіоверсія фільму прозвучала на Українському Радіо.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини, радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також національна мережа місцевих каналів. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах

Фото — Олег Переверзєв