Новини компанії

Червень 01, 2023

Люди України — добірка травневих інтерв’ю проєкту «Суспільне. Спротив»

Атаки на мирні міста України, затяті бої на лініях фронту — боремось, віримо захисникам, шануємо пам’ять загиблих і працюємо для перемоги. У травні всеукраїнський проєкт «Суспільне. Спротив» продовжував розповідати про Україну і її людей. Ми зібрали для вас добірку інтерв’ю від місцевих команд Суспільного. Всі інтерв’ю за травень дивіться на ютуб-каналах філій.

Читайте також: Дивіться фільм «Гостомель. Перший бій» на ютуб-каналі Першого

Військовослужбовець 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Дмитро Василюк був тяжко поранений неподалік Лиману торік у травні. Попри це захисник вже повернувся в стрій. Про бої та відновлення після поранення десантник Дмитро Василюк розказав в інтерв’ю Суспільному.

Вона втратила двох синів-військовослужбовців і сама вирішила стати на захист держави. Людмила Гульцо півтора року несе службу в Сумському прикордонному загоні. Про шлях до військової служби розповіла Суспільному в Сумах.

Майже сто днів у російському полоні провів військовий з Полтавщини Сергій Слинько. Потрапив туди 10 січня до найманців з приватної компанії «Вагнер». Звільнили чоловіка 15 квітня. Своєю історією він поділився з полтавськими кореспондентами Суспільного.

В Одесі виготовляють для армії багі — маневрові, швидкі та легкі машини. У майстерні працюють одразу над кількома новими автівками. Суспільне зустрілося з керівником проєкту Олександром Гринюком та дізналося, як з'явилась ідея такого виробництва.

Бойовий медик добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» Ігор Молдовян на війні хотів бути найбільш ефективним зі своїми знаннями, він мав медичну освіту й працював у хірургічній стоматології та щелепно-лицевій хірургії. Готувався довго, а тепер найбільше радіє, коли вдається зберегти життя бійцю. Розповідь про медиків на війні — в інтерв’ю для Суспільне Вінниця.

Вадим Мазніченко отримав інвалідність на війні. 2014 року в боях на Донбасі втратив руку і ногу. Чоловік активно займається спортом, став призером міжнародних та всеукраїнських змагань, здобув вищу освіту й після бакалаврату з права планує здобути ступінь магістра. Про свої досягнення й мотивацію Вадим розповів журналістам Суспільного в Черкасах.

У реабілітаційному відділені 4-ї міської лікарні Чернігова проходять реабілітацію хворі після інсультів, а також українські військові після важких поранень на полі бою. Як воїни відновлюються після поранень розповів лікар фізичної та реабілітаційної медицини Олександр Лантух.

Хірург з Тернопільщини Ігор Вітенько 25 років працював у Бельгії. На початку повномасштабного вторгнення чоловік повернувся до України, щоб оперувати поранених бійців. З ним спілкувались тернопільські журналісти Суспільного.

Директор Херсонської дитячо-юнацької спортивної школи для дітей з інвалідністю Руслан Малашенко виїхав з окупованого на той час Херсона в травні 2022 року. Скільки дітей зараз тренуються у школі, де перебувають тренери й учні та які плани на майбутнє, Руслан розповів в інтерв'ю Суспільному в Херсоні.

Ікони, мистецтво, народна творчість, українське бароко XVI століття — ці та інші об’єкти культурної спадщини України опинилися під загрозою знищення після початку повномасштабного вторгнення росії. Українські музейники намагалися врятувати їх самотужки. Про це говорили у Львові з топпосадовцем ЄС, директором Служби інструментів зовнішньої політики Євросоюзу Петером Вагнером

Перші згадки про костел Святої Анни у Плоскирові (Проскурові), нині Хмельницькому, датуються 1796 роком, тоді на територію Поділля переселилися поляки, які сповідували католицьку віру. З приходом радянської влади їх почали переслідувати, піддавали репресіям, а костел Св. Анни у 1937 році підірвали. Про історію костелу Св. Анни та долю його останнього настоятеля і парафіян — в інтерв’ю з археологом Володимиром Захар’євим.

Кропивницький етнопроєкт «Баба Єлька» збирає і відроджує автентичну культуру Кіровоградщини. У своїх експедиціях селами Кіровоградщини разом із місцевими жителями співають традиційні пісні, готують національні страви, відновлюють предмети побуту й відтворюють старовинний одяг українців. Останнє переросло в окремий напрям, якому дали назву «Баба Єлька. Мода». Рік тому команда відкрила майстерню зі створення реплік старовинного одягу, де відтворюють жіночі речі, яким більш як сто років.

Українська співачка Джамала 11 травня в Ліверпулі презентувала новий альбом під назвою «Крим». До збірки увійшли 14 композицій — раніше не відомих, переписаних чи забутих. Співачка віднайшла їх у містах та селищах Кримського півострова. Про голос Криму та кримськотатарську музику, а також утиски кримськотатарського народу Джамала розповіла в ефірі «Суспільне. Спротив».

Як українці допомагають у час війни та зберігають національні традиції за кордоном, розповів регент хору «Промінь надії» УГКЦ Пресвятої Родини в Лондоні, уродженець Івано-Франківська Петро Кочанський.

У Житомирі відбувся концерт гурту Kozak System — української команди, яка нині влаштовує виступи й збирає донати для Збройних сил України. Окрім того, гурт грає і для військових на передовій. Перед концертом лідер гурту Іван Леньо поспілкувався з журналістами Суспільного.

Громадська організація «Деколонізація України» шукає згадки про радянське минуле у громадах й звертається щодо перейменування вулиць та знесення пам’ятників. Голова ГО Вадим Поздняков в інтерв’ю Суспільному розповідає, як вибудувати діалог із людьми, для яких радянські згадки — частина їхньої пам'яті, чому декомунізація завжди на часі та що здивувало в Чернівецькій області.

Читайте також: Добірка історій від Суспільного про українських угорців українською та угорською мовами

«Суспільне. Спротив» дивіться у телеефірі щодня з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00 та з 17:00 до 21:00 одночасно на телеканалі Суспільне Новини та усіх місцевих телеканалах Суспільного, включно із Суспільне Крим. 

Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Рівне, Суспільне Ужгород та Суспільне Львів.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.