Травень 29, 2023
Добірка історій від Суспільного про українських угорців українською та угорською мовами
Команда регіональних редакцій Координаційного центру мовлення нацменшин Суспільного створює лінійні проєкти мовами національних спільнот. Зокрема в Ужгороді редакція регіонального контенту щотижня мовить німецькою, словацькою, ромською, румунською та угорською мовами. Цьогоріч особливий акцент мовлення для найчисленнішої національної спільноти регіону — українських угорців. Регіональна команда, яка працює над створенням угорськомовного контенту і матеріалів про угорську спільноту українською мовою, переглянула свою роботу і починаючи з 2023 року щомісяця на місцевих каналах випускає проєкт «Слово угорською», а на ютуб-каналі Суспільне Ужгород щотижня можна дивитись репортажі та сюжети українською мовою про життя спільноти. Щобудня два рази на день на Українському радіо Ужгород звучать новини угорською мовою.
Читайте також: Історії борщівських вишиванок — спецпроєкт Суспільне Тернопіль
«Не секрет, що значна частина українських угорців споживає новини й живе в інформаційному просторі іншої держави, адже чудово володіє мовою. Ми не можемо нести відповідальність за наративи медіа в інших країнах і усвідомлюємо, що часто вони пропагандистські. Тому вкрай важливо працювати у медійному просторі з українськими угорцями подвійно — надаючи інформацію українською мовою та угорською. Наразі у нас формується сильна і професійна команда. Сюжети, репортажі, інтерв'ю акцентовані на об'єднанні суспільства всередині та поданні об'єктивної інформації щодо життя в Україні в час повномасштабної війни у всіх сферах, адже угорська спільнота, є частиною української суспільства», — вважає керівниця Координаційного центру Анастасія Гудима.
Українські угорці служать в ЗСУ, волонтерять, допомагають, працюють в Україні сплачуючи тут податки, володіють і спілкуються українською мовою — це одні з фокусних тем у сюжетах.
«Проєкти угорською для нас вкрай важливі. Перш за все тому, що угорська — найбільша громада серед нацспільнот на Закарпатті. Ми розповідаємо про їхнє життя, традиції та культуру. Говоримо і про труднощі, з якими зіштовхуються представники угорської спільноти, — розповідає головна редакторка редакції регіонального контенту в Закарпатській області Тетяна Шимон, — На жаль, чимало українців ототожнюють позицію місцевих угорців з позицією угорського прем’єра Віктора Орбана. Саме тому для нас вкрай важливо пояснити глядачам, що закарпатські угорці — це громадяни України. Так, вони носії іншої культури й традицій, але вони живуть в Україні і вболівають за свою країну. Герої наших матеріалів — яскраве тому підтвердження».
Читайте також: Митці та військові зачитали вірші кримськотатарською — «Bizim вірші» від Суспільне Крим
У команді регіональної редакції угорського мовлення наразі працюють двоє редакторів. Габор Феєр відповідає за угорськомовні новини на радіо, а Андрея Леврінц створює проєкт «Слово угорською» та працює над репортажами українською мовою.
«Ми висвітлюємо життя місцевих угорців і для нас важливо показати, що угорська спільнота — це невіддільна частина українського суспільства. Угорці стоять зі зброєю на захисті України, вони розвивають економіку краю і країни загалом, вони збагачують край своїми надзвичайними традиціями і культурою. Для мене важливо, аби кожен українець зрозумів: попри етнічне походження закарпатські угорці — це громадяни України, які поважають свою країну і переживають за неї, так само як і всі українці», — переконана редакторка угорськомовного напряму Андрея Леврінц.
Нижче — добірка історій від команди Суспільне Ужгород про представників та представниць угорської спільноти, які живуть в Україні та борються за нашу незалежність, які знайшли своє покликання у служінні Україні, спорті, науці та суспільстві загалом.
-
Змінила сцену на поле бою
Тімеа Фабіан, талановита співачка та угорка за походженням, раніше відома своїми виступами в розкішних сукнях та підборах, вирішила відкласти свою художню кар'єру в Закарпатському народному хорі, щоб допомагати Україні в складні часи. Вона розповідає про свою службу в Збройних силах, ставлення побратимів до угорців та її власний внутрішній пошук сенсу.
-
Габор Феєр: етнічний угорець, який знайшов своє покликання на Українському Радіо
Габор Феєр зростав в угорськомовному середовищі, але вивчення української мови відкрило для нього нові можливості. Дізнайтеся, як українська мова стала ключем до професійного світу радіо для цього талановитого українського угорця.
-
Спортсмен-біатлоніст — сержант української армії
Річард Рене Гребенюк — не тільки талановитий біатлоніст угорського походження, а й патріот України. У репортажі ми дізнаємося про його спортивні досягнення, відданість службі та прагнення бути прикладом для молоді. Річард показує, як можна поєднати свої улюблені заняття зі службою у Збройних силах України.
-
Ірина Азізян: відкрила притулок для тварин
Угорка за походженням Ірина разом з однодумцями заснували та опікується притулком для тварин в Ужгороді. За 10 років тут прийняли понад тисячу тварин, а понад шістсот собак завдяки роботі волонтерів знайшли своїх господарів. Волонтери кажуть, що найбільша їхня мрія — аби кожен чотирилапий мав домівку і люблячу родину. Зараз вони опікуються не тільки ужгородськими чотирилапими безхатьками, а й тваринами в містах, які продовжують потерпати від російської агресії.
-
Аннамарі Данча: життя між спортом і війною
Історія відомої спортсменки, чотириразової учасниці Олімпійських ігор та чемпіонки світу серед юніорів зі сноубордингу — Аннамарі Данча. Вона вже понад 15 років представляє Україну на міжнародних змаганнях зі сноубордингу. Цьогоріч спортсменка оновила рекорд України у слалом-гіганті на чемпіонаті світу. Аннамарі пишається своїм угорським корінням та з гордістю представляє Україну на міжнародних змаганнях, поки її чоловік — виборює перемогу України на війні проти російського агресора.
-
Змінив кондитерський цех на окопи
Жолт Ладані, 49-річний етнічний угорець із Закарпаття, вирішив 8 березня приєднатися до Збройних сил України для захисту своєї Батьківщини. У сюжеті він розповідає, як захищає свою країну від російської агресії, ділиться мотивацією та досвідом військової служби. Зараз Жолт мріє про мир, але завжди готовий стати на захист України.
-
Віктор Трошкі: викладач, вчений та захисник України
Дізнайтеся історію Віктора Трошкі, викладача фізико-математичних дисциплін в Ужгородському національному університеті. У цьому відео Віктор розповідає про своє рішення захищати Україну, не маючи жодного військового досвіду. Він підкреслює, що на фронті національність не має значення. Цей етнічний угорець не лише привертає увагу до важливості захисту родини та країни, але й показує, як важливо повертатися до цивільного життя.
-
Ерік та Ілдіка Маргітичі: лікування іпотерапією
Історія професійних іпотерапевтів Еріка та Ілдіки Маргітичі угорського походження, які діляться позитивними результатами терапевтичного впливу іпотерапії та своїм досвідом роботи з різними групами людей, включаючи переселенців, що пережили війну та стрес.
-
Рятувальники на Закарпатті: добровольча пожежна команда з села Дерцен
Познайомтеся з історією добровольчої пожежної команди с. Дерцен, заснованої на Закарпатті з метою надання допомоги людям, що потрапили в біду. Микола Жуковський, засновник команди, розповідає як команда рятує життя людей з 2005 року та з якими труднощами вони стикалися під час створення команди та її навчання.
Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.