Новини компанії

Червень 01, 2023

«Буча: екіпаж 111»: автори розслідування Суспільного розповіли про співпрацю з поліцією

Співпраця журналістів-розслідувачів Суспільного та правоохоронних органів під час пошуку російських військових, ймовірно причетних до розстрілу родини сім’ї Чикмарьових у Бучі 5 березня 2022 року, стала найпліднішою за весь час спільної роботи. Її результатом стала стрічка-розслідування «Буча: екіпаж 111», де журналісти викрили імена ймовірних убивць родини. Про це Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідування Суспільного, розповіла під час включення в прямому ефірі національного телемарафону «Єдині новини #UAразом».

Читайте також: «Буча: екіпаж 111» — у новому розслідуванні Суспільне розкрило імена ймовірних убивць сім’ї Чикмарьових (фільм)

Розслідування «Буча: екіпаж 111» стало продовженням першої частини розслідування «Буча 22», в якій журналісти влітку 2022 року встановили підрозділ, причетний до цього воєнного злочину. 

«Найбільша заслуга нашої команди в тому, що ще минулого року ми встановили, якому підрозділу належить бойова машина десанту, яку російські десантники залишили поблизу місця розстрілу. Ми пов’язали цю машину з розстрілом. Знаючи підрозділ, бортовий номер машини, правоохоронцям вдалося встановити, що серед військовополонених є людина, яка була в екіпажі цієї машини», — розповіла шеф-редакторка редакції розслідування Суспільного.

Вона додала, що восени 2022 року працівники департаменту захисту інтересів суспільства й держави Національної поліції вийшли на цього полоненого — єфрейтора 104-го полку, сповістивши про це й журналістів-розслідувачів Суспільного. 

«Співпраця з правоохоронними органами по кожному окремому випадку розслідування воєнних злочинів дуже різна. В цьому випадку вона, напевно, була найкращою, найретельнішою, тому що це правоохоронці звернулися до нас з інформацією про полоненого. Вони з великою повагою ставилися до тієї роботи, яку ми зробили торік, — підкреслила Інна Білецька. — Не кожного разу така співпраця вдається, не кожного разу правоохоронці йдуть на контакт, але коли вони бачать ту роботу, яку ми робимо, й ту допомогу, яку ми можемо їм надати завдяки власним зібраним доказам, які потім лягають в основу кримінальних проваджень, вони, звичайно, частіше погоджуються з нами співпрацювати»

Відтак команда журналістів Суспільного була присутня під час проведення слідчого експерименту за участі полоненого десантника, де він описав деталі розстрілу, які збігаються зі свідченнями, зібраними журналістами у фільмі «Буча 22».

Нині російський військовополонений перебуває у слідчому ізоляторі з іншими полоненими, з ним проводяться слідчі дії, додає Інна Білецька: «Цей полонений зі 104-го полку — це ті десантники, які дуже серйозно відзначилися в Бучі та всіх прилеглих містах і селах. З ним ведеться дуже серйозна оперативна робота, тому що він має інформацію не по одному кримінальному провадженню і воєнному злочину росіян»

Розслідування доступне на ютуб-каналі Суспільне Новини (також з англійськими субтитрами). У межах національного телемарафону «Єдині новини #UAразом» його транслювали 30 травня. Вже 4 червня о 23:15 стрічку покажуть на місцевих каналах Суспільного Мовлення. Цього ж дня перед показом другої частини розслідування о 22:30 місцеві канали повторно покажуть його першу частину — «Буча 22», в якій журналісти встановили підрозділ, причетний до цього воєнного злочину. 

Над фільмом «Буча: екіпаж 111» працювали: 

  • авторки — Анна Калаур, Інна Білецька;
  • редакторка — Алла Садовник
  • режисер монтажу, композитор, автор графіки — Олександр Стратонов;
  • операторка-постановниця — Світлана Коваль;
  • режисер-консультант — Владислав Васильченко.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.