Новини компанії

Квітень 04, 2023

«Ми всі українці різного етнічного походження», — кримчак В’ячеслав Ломброзо в інтерв’ю «Межі»

Нове інтерв’ю проєкту «Межі» — із заступником керівника міжнародної громадської організації «Фонд досліджень та підтримки корінних народів Криму», представником кримчацького корінного народу України В’ячеславом Ломброзо. Ведуча проєкту Лариса Волошина запитала співрозмовника про кримчаків, відбудову українського Криму, філософію розуміння українства та як рф десятиліттями намагалася паразитувати на темі корінних народів. 

«Коли мене питають, хто такі кримчаки, я намагаюся відповідати так: це тюркомовне населення Криму, корінний народ України, який сформувався як народ на території Криму. Цим і пояснюється їхня “корінність”, тому що вони самореалізувалися як народ уже на території Криму, із різних народів, які переміщалися сюди за різних часів», — каже В’ячеслав Ломброзо.

Читайте також: «Жоден закарпатський угорець не скаже, що він не хоче вчити українську мову», — Йосип Резеш в інтерв’ю «Межі»

Представник кримчацького корінного народу України зауважив, що з часу окупації Криму росією у 2014-му, а особливо тепер, під час повномасштабного вторгнення, поняття «братський народ» набуло дещо негативного змісту. Проте між корінними народами України — караїмами, кримськими татарами та кримчаками — братерство відчувається і досі. Представники цих народів також працюють на спільну перемогу України, воюють і борються за повернення до свого кримського дому.

«Наразі здобуваємо й маємо певний національний консенсус щодо нашого спільного життя всіх народів України. Початок (повномасштабної — ред.) війни показав, що поділу за національностями, в негативному сенсі цього слова, в нас нема. Ба більше, кожний із суб'єктів цього міжнаціонального суспільства додає щось своє. Пам'ятаєте, як кримські татари, наприклад, допомагали в евакуації? — аргументує В’ячеслав Ломброзо. І додає: — Трагічні часи нам нагадали про те, що насправді ми маємо дуже крутих сусідів усіх національностей. Це дуже-дуже зворушує, і тому, я вважаю, якщо ми будемо опиратися на інформаційні вкиди країни-агресора, то мало чого досягнемо. Наше завдання — реалізовувати власну філософію. Ми всі українці різного етнічного походження».

Більше дивіться у відео «Межі» на ютуб-каналі Першого.

Проєкт «Межі» виготовляє команда Координаційного центру мовлення національних меншин. Спікери програми — українці, різні за національним походженням, культурою та місцем проживання, — доводять на власному прикладі, що лише прийняття різності може забезпечити перемогу України над росією. Це лідери думок, журналісти, історики, дослідники, активісти, правозахисники та культурні дієвці. Щоп'ятниці скорочену версію програми «Межі» можна подивитися о 20:45 у всеукраїнському проєкті-марафоні «Суспільне. Спротив». Онлайн переглядайте інтерв’ю проєкту — на ютуб-каналі Першого. Щонеділі о 16:30 на місцевих каналах Суспільного. Онлайн-трансляція — на сайтах філій.

Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.