Березень 30, 2023
Рік звільнених міст — спогади з окупації, фотоісторії та авторська поезія на Суспільному
Рік тому, у березні-квітні, українські військові визволили з-під російської окупації міста та селища на Київщині, Чернігівщині, Сумщині. Повернувши назад українські землі, громади наново вселяли в них життя.
У річницю деокупації українських міст платформи Суспільного Мовлення представляють тематичні спецпроєкти.
Читайте також: У Кам’янці-Подільському відбувся спецпоказ фільму «Щедрик проти “русского міра”»
Регіональна команда Суспільного Мовлення упродовж двох тижнів розповідатиме про події другої половини березня 2022 року у всеукраїнському проєкті «Суспільне. Спротив».
Як переживали російську окупацію і як відновлювалися після неї? Як Сили оборони України звільняли їхні міста і яке життя упродовж великої війни? У прямих ефірах і репортажах Суспільного історіями діляться мешканці, волонтери та рідні Героїв, представники влади зі звільнених громад Київщини, Чернігівщини та Сумщини.
Читайте також: «Суспільне. Спротив»: інтерв'ю з усієї країни за березень
Команда Суспільне Суми підготувала документальний спецпроєкт «Тростянець: історії очевидців місяця окупації». Це спогади мешканців міста Тростянця, що на Сумщині, які понад місяць провели в російській окупації. Спецпроєкт доступний для перегляду на ютуб-каналі Суспільне Суми. 29 березня скорочену версію «Тростянець: історії очевидців місяця окупації» побачили глядачі інформаційного денного ефіру «Суспільне. Спротив». Повну версію місцеві канали Суспільного покажуть у квітні.
31 березня у прямий ефір «Суспільне. Спротив» заплановані включення представників влади, волонтерів і родин героїв з нагоди визволення Бучі, Гостомеля, Бородянки, Ворзеля, Немішаєвого, Макарова й Димера, що на Київщині.
Дивіться «Суспільне. Спротив» щобудня з 7:00 до 11:00, з 12:00 до 16:00 та з 17:00 до 21:00 одночасно на телеканалі Суспільне Новини та усіх місцевих телеканалах Суспільного, включно із Суспільне Крим. Добірки-дайджести найцікавіших інтерв’ю та матеріалів інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив» — щосуботи (з повтором у неділю) з 7:00 до 10:00, з 12:00 до 15:00, з 17:00 до 20:00.
Онлайн «Суспільне. Спротив» можна переглядати на сайтах місцевих телеканалів Суспільного Мовлення, і на ютуб-каналах Суспільне Рівне, Суспільне Ужгород та Суспільне Львів.
Українське Радіо
28 березня — день звільнення міста Ірпінь. Далеко не всі його мешканці змогли евакуюватися — хтось не хотів залишати домівку, хтось не наважився, хтось не встиг. Співрозмовник журналістки Наталії Параки Олександр Пилипас міг виїхати, але залишився, аби допомагати ірпінцям.
Про те, як місто Ірпінь жило у лютому-березні 2022 року, Олександр розповів глядачам Українського Радіо в ефірі 28 березня, провівши вулицями міста, де були бої. Прослухати ефір можна тут.
31 березня, у день визволення Бучі, журналістка Українського Радіо Вікторія Будан поспілкується з керівницею дитячої театральної студії Юлією Шатило, яка розповість про минулий рік, відновлення роботи студії з юними вихованцями лише через кілька місяців після звільнення Бучі. Слухайте у п’ятницю, 31 березня, о 14:10.
Радіо Культура
До річниці деокупації українських міст в ефірі Радіо Культура заплановано низку тематичних спецвипусків.
31 березня до дня звільнення Бучі в програмі «Модуль знань» обговорять те, як працює Центр психологічної допомоги в місті Буча. Гостя: Наталія Зарецька, координаторка Центру психологічної допомоги (м. Буча) і радниця з питань психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Міжнародного медичного корпусу. Ведуча: Тетяна Трощинська.
В ефірі Радіо Культура також звучатиме тематична поезія до річниці початку деокупації Київщини:
- 31 березня — вірш Олени Гусейнової в авторському виконанні;
- 3 квітня — вірш Максима Кривцова — це чотири голоси, чотири історії тих, хто лежить під нумерованими бучанськими хрестами. Читають: Сергій Волосовець, Наталя Васько, Галина Стефанова і Василь Чорношкур.
- 4 квітня — вірш Мирослава Лаюка в авторському виконанні.
Сайт Суспільне Новини
На сайті Суспільне Новини покажуть фотоісторії — це ретроспектива з трьох матеріалів журналістів Суспільне Новини, які працювали в Київській області рік тому. Це про місяць боїв та окупацію, жах, який суспільство побачило після звільнення містечок, зокрема в Бучі та Ірпені, а також про те, що війна лишає по собі — купу окопів, переритого ґрунту, металу, не розмінованих територій і руйнувань.
Сайт Суспільне Культура
На сайті Суспільне Культура підготували матеріал про п’ять українських творів, присвячених періоду окупації та травми Бучі, Мощуна й Ірпеня.
Також вийшов матеріал Міст через Ірпінь. Про колективну пам'ять та створення меморіалу.
Команда цифрових платформ представить на фейсбук-сторінці Суспільне Культура кепшен-відео про культурні інсталяції та графіті, які зʼявились на Київщині після деокупації.
2 квітня на фейсбук-сторінці Першого телеканалу вийде серія карток з факти про деокупацію, про загиблих та постраждалих, зруйновані будівлі та інфраструктуру. Також покажуть сюжети з циклу документальних історій «Герої», які розповідають про людей, які віддано працюють в тилу України задля нашої перемоги.
Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.
Фото — АР