Новини компанії

Березень 09, 2023

Шевченківські дні на Суспільному — стереотипи про Кобзаря, фільм-біографія й інтерв’ю з праправнучкою

9 березня, до 209-річчя від дня народження Тараса Шевченка, Суспільне Мовлення підготувало тематичні програми. Будемо руйнувати стереотипи про українського поета, покажемо оперу «Катерина» та фільм-біографію про митця. А ще побуваємо в музеях Канева й Черкас і поспілкуємося з праправнучкою Шевченка. З гостями радіостудій говоритимемо про те, яку класичну музику любив слухати Тарас Григорович та як комуністичний Радянський Союз і сучасна росія намагаються привласнити його собі. 

Читайте також: Артем Шелковий: «Дехто вважає нас безумцями, але це просто здоровий авантюризм і бажання бути серед лідерів»

Телеканал Суспільне Культура

О 14:30 телеканал Суспільне Культура показав випуск проєкту «Культові українці. Позначені гривнею», присвячений Тарасу Шевченку. Ведучі Софія Челяк та Олександр Алфьоров зруйнують стереотипне уявлення про видатного українського поета. У проєкті глядачі дізнаються, звідки у Шевченка взялися різні образи — від насупленого Кобзаря у шапці до харизматичного романтика-бунтівника. Крім того, говоритимуть про вплив Шевченка на мистецтво, його політичні погляди, а дослідниця малярської творчості Тараса Шевченка Ірина Бікмуліна розповість про його художні здобутки.

О 14:55 дивіться музичний проєкт «Шевченко для всіх поколінь», в якому поезії Тараса Шевченка зазвучать по-новому.

О 18:30 Суспільне Культура покаже оперу «Катерина» за мотивами твору Тараса Шевченка, яку поставили на сцені Одеського національного академічного театру опери та балету. Автором вистави є композитор Олександр Родін.

«Катерина» — це унікальна, сучасна оперна вистава, де поєднано символізм і переміщення у часі, традиції, обряди й містику. Це сучасне режисерське рішення із понад сотнею виконавців одночасно на сцені та майже тисячею ексклюзивних костюмів, а також — автентичних музичних інструментів, виготовлених на спеціальне замовлення. Напередодні показу, о 18:15 дивіться матеріал про те, як створювалася опера «Катерина».

О 20:55 дивіться документальний фільм-біографію «Кобзар», в якому крізь призму історії однієї книги досліджується життя українського генія. У фільмі розповідається історія трьох видань «Кобзаря», що побачили світ за життя Шевченка. Також глядачі дізнаються про значущі сторінки з життя Тараса Шевченка, які тісно пов’язані з самим «Кобзарем». Автором проєкту став Юрій Макаров, а ведучим – Андрій Куликов.

О 22:00 в програмі «Культура на часі» — сюжет про переосмислення постаті й творчості Шевченка у сучасній масовій культурі: від переспівів пісень до мемів з поетом-хіпстером.

У межах всеукраїнського інформаційного проєкту «Суспільне. Спротив», який транслюється на місцевих каналах Суспільного Мовлення та супутниковому телеканалі Суспільне Новини, покажуть життя Тараса Шевченка на Черкащині через призму раритетних видань «Кобзаря», художньої галереї, присвяченої Тарасу Григоровичу, збережених меблів із маєтку Енгельгардтів та іншого. 

Черкаський музей «Кобзаря»

Для цього команда Суспільне Черкаси побувала в Черкаському музеї «Кобзаря», розміщеного в будинку підприємців Цибульських, та поспілкувалася з директоркою закладу, праправнучкою Шевченка Ольгою Шарапою.

Також побували в Канівському музеї Тараса Шевченка, який переживає вже другу війну у своїй історії. Про те, як у 40-х роках минулого сторіччя ворожа навала знищила експонати й саму будівлю, а також, як музейники оперативно законсервували найцінніше у сховах під час сучасної широкомасштабної війни, розповість в інтерв’ю екскурсоводка Юлія Ярмоленко. 

Обидва інтерв’ю можна буде переглянути на сайті Суспільне Черкаси та в межах  проєкту «Суспільне. Спротив».

Також Суспільне Черкаси покаже Шевченкову світлицю — місце, де відтворено побут й атмосферу, подібну до часів дитинства поета, та розповість про музей Тараса Григоровича у Каневі.

Шевченкова світлиця в музеї Тараса Григоровича у Каневі

Команда Суспільне Тернопіль відзняла спецпроєкт «Поборемо», де захисники та захисниці України читають вірші Тараса Шевченка. Дивіться міжпрограмні відео упродовж цього тижня в ефірі всеукраїнського проєкту «Суспільне. Спротив» на місцевих каналах Суспільного та телеканалі Суспільне Новини. Онлайн «Поборемо» — ютуб-каналі Суспільне Тернопіль.

Героями проєкту стали захисник Маріуполя, азовець Арсен Дмитрик, військовий Василь Пізняк на псевдо «Ваха», актор та тероборнівець Сергій Андрушко, військовослужбовець, поет, музикант і екоактивіст Павло Вишебаба, військовий з Великобританії Пол Огілві, фельдшерка 80-го батальйону 105-ї бригади Марія Іващук й інші, яких вдалося відзняти на Тернопільщині. Частину відеоматеріалів отримували від бійців, які перебувають на фронті.

Українське Радіо

В ефірі Українського Радіо — спецпроєкт «Тарасова доба», у межах якого слухачам представлять низку тематичних програм. 

О 14:10 із доктором філологічних наук, заступником директора з наукової роботи Інституту літератури імені Тараса Шевченка Олександром Боронєм і головою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрієм Макаровим говорили про те, як комуністичний Радянський Союз і фашистська сучасна росія намагаються привласнити українського Кобзаря. Ведуча Галина Бабій.

З 21:00 9 березня до 8:00 10 березня«Вірші від народження до смерті». Роман Коляда читатиме у студії вірші Шевченка українською та англійською мовами. Наприкінці й на початку кожної з 12 годин в ефірі лунатимуть безсмертні рядки. Після 21:00 ведучий разом з літературознавцем, критиком, автором антології української літератури 1792-1883 років «Крім Кобзаря» Михайлом Назаренком говоритимуть про роль літератури 19 століття у становленні української нації.

10 березня о 16:40 з громадським, державним діячем та істориком, колишнім міністром культури Ігорем Ліховим ведучий Владислав Красніцький говоритиме про місце Тараса Шевченка в культурі й літературі інших країн і народів.

Радіо Культура

О 12:00«Музикантки і війна». Серія «Боротьба»: співачка та акторка Мар’яна Садовська розповіла, як бореться проти російської пропаганди в Німеччині. Про боротьбу за перейменування Національної музичної академії України та війну проти імперських символів у назвах музичних вишів говорить музикознавиця Ірина Тукова. Нараторка проєкту — Анжеліка Рудницька.

О 12:30 «Музичні історії». Слухачі дізналися, яку класичну музику любив слухати Тарас Шевченко, проаналізувавши його повість «Музика». Ведуча — Світлана Галась.

О 15:00«Модуль знань». До дня народження Кобзаря ведуча Олена Гусейнова поспілкується з шевченкознавцем, доктором філологічних наук Олександром Боронем.

О 16:00«Це класика». Слухайте музичну добірку з творів на слова Тараса Шевченка. Ведуча: Наталка Писанка.

О 18:00«Шевченкіана» з Фондів Українського Радіо. Повість «Варнак» в українському перекладі Бориса Антоненка-Давидовича. Читає заслужений артист України Петро Бойко.

Протягом дня в ефірі Радіо Культура звучатимуть чотири поезії Тараса Шевченка, прочитані в різний час, різними українськими актрисами. Вже легендарні Наталя Ужвій і Ніла Крюкова і сучасні, дуже відмінні за темпераментом, але, безумовно, знакові Наталя Сумська і Марина Кошкіна — кожна по-своєму трактують і ретранслюють Шевченкову силу.

10 березня о 13:00 у програмі «Час інтерв'ю» письменник і перекладач Андрій Бондар говоритиме про те, як ми проходимо «тест на Шевченка». Ведуча — Олена Гусейнова.

На сайті Суспільне Культура читайте інтерв’ю з українським письменником та перекладачем Остапом Українцем. 

Немає в українській культурі більш іконізованого образу, ніж Кобзар-Шевченко. Будь-яка спроба розглянути Тараса Григоровича не через звичну оптику «пророка нації» засуджується консервативними «носіями канону». Чим небезпечний такий абсолютизм і чому його руйнування — болюче? З іншого боку — чи дійсно Шевченко актуальний для сучасного читача? Якщо так, то під яким кутом про нього рефлексувати? Відповіді на всі ці питання — в інтерв'ю на сайті Суспільне Культура. 

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.