Новини компанії

Березень 02, 2023

«Ми є одним з медіа, якому довіряють найбільше», — Андрій Таранов в інтерв’ю малайзійській радіостанції

«Відбулися зміни у звичках медіаспоживання. Зараз ми, на жаль, як у лабораторному експерименті», — розповів Андрій Таранов, член правління Суспільного Мовника, відповідальний за маркетинг, в інтерв'ю для малайзійської незалежної радіостанції BFM 89.9. 

Як змінилися медіа та довіра до них, як ЗМІ висвітлюють інформацію під час повномасштабної війни, а також про обговорення українцями останніх новин у фейсбуці — читайте найцікавіше з інтерв’ю на нашому сайті.

Читайте також: 10 символів стійкості Суспільного Мовлення — які вони?

 Люди й не думають здаватися, вони пристосовуються до нового способу життя”

 

— Андрію, дуже дякую, що приєдналися до нас. Перейдемо одразу до запитань. Один рік з моменту вторгнення, який зараз настрій в Україні? Незламний?

— Міжнародні медіа називають його незламним. На мою думку, це найвлучніше слово для опису ситуації. Більшість населення розуміє, що ми твердо стоїмо на своєму і будемо продовжувати це робити, скільки знадобиться.

— Чи не втомлюються люди від війни? Вона йде вже майже рік.

— Протягом цього року кожна українська сім’я постраждала від війни, в кожного є друзі або родичі, що постраждали особисто, незалежно від наближеності до лінії фронту. Люди й не думають здаватися, вони пристосовуються до нового способу життя.

 Відбулися зміни у звичках медіаспоживання”

 

— Як змінилися медіа за цей час? Чи з’явилося розділення між традиційними та цифровими медіа з точки зору висвітлення війни?

— Відбулася величезна трансформація. Це те, чим зараз цікавляться дослідники медіа по всьому світу. Відбулися зміни у звичках медіаспоживання. Зараз ми, на жаль, як у лабораторному експерименті. Спостерігаємо перехід до споживання медіа на цифрових платформах. Люди розуміють, що коли йдеться про безпеку та оперативність, цифрові платформи найкраще надають таку інформацію. 

Люди зараз розуміють, що найшвидший спосіб отримати інформацію — за допомогою телефону. Тож такі застосунки як телеграм, вайбер, фейсбук є джерелом новин, так само як і традиційні медіа. Кожне українське медіа, кожна телерадіомовна компанія має свій канал для цифрового розповсюдження новин, цифрові платформи, щоб люди мали доступ до новин у складні часи. Росіянам не вдалося відключити ні мобільну мережу, ні мобільний інтернет, ні ЗМІ. 

Українці все ще використовують радіо, воно здобуло популярність протягом року. Ми провели декілька онлайн-досліджень, щоб подивитися, як люди споживають новини, і побачили динаміку зростання споживань новин на радіо. У Суспільного Мовлення є своя радіомережа. У нас також була можливість вести мовлення у діапазоні АМ. Це стало єдиним джерелом новин для відрізаних від електроенергії людей, у яких було тільки радіо на батарейках.

Читайте також: Все більше українців споживають новини Суспільного Мовлення — дослідження

  Люди розуміють: коли йдеться про їхню безпеку і вчасне отримання новин, наші канали — саме те місце, де таку інформацію надають”

 

— Дуже цікаво. Справа у довірі та швидкості. Потрібні люди, які можуть надавати новини швидко і яким можна довіряти. Іноді цифровим платформам та медіа в цілому важко довіряти. Як справи у вашій країні з цим? Чи повністю довіряють люди новинам на цифрових платформах, коли йдеться про останні й точні новини з лінії фронту?

— Існує багато медіа, які надають правдиву інформацію, і люди можуть обирати, яке їм подобається найбільше. Ми доклали багато зусиль для розвитку мережі регіональних журналістів. Найпростіший приклад — у нас більш як мільйон підписників у різних телеграм-каналах, на нашому основному новинному каналі — 300 тисяч, в цілому понад мільйон на місцевих каналах, сотні тисяч на таких каналах, як Суспільне Харків, Суспільне Вінниця, Суспільне Житомир тощо. ​​Люди розуміють: коли йдеться про їхню безпеку і вчасне отримання новин, наші канали — саме те місце, де таку інформацію надають. 

Таку довіру людей ми здобули завдяки реформі мовника. Існують й інші канали, але ми тримаємо лідерські позиції. Протягом року ми аналізували показники, і я можу сказати, що довіра до Суспільного Мовлення зараз стабільно більше ніж 80%. Середній показник для національних медіа — приблизно 75% серед найбільших українських медіакомпаній, і це заслуга національного марафону, який транслюється на найбільших телевізійних станціях. Я думаю, зараз сформувалася здорова атмосфера для медіа.

— Це дуже захопливо, адже ця атмосфера транслюється на весь світ, де довіра до медіа знижується. Частково через те, що відбувається поділ населення на групи, які звертаються до різних платформ в залежності від їхніх цінностей і точності наданої інформації. Те саме відбувається і в Україні? Чи всі звертаються до однієї спільної платформи?

—  Люди перевіряють багато різних джерел. Якщо говорити про телеграм-канали, то на початку повномасштабної війни було більше підписників на сторінках публічних осіб, голів місцевих адміністрацій, керівництва держави, ніж на каналах новинних медіа. Протягом року ситуація змінилась — про це свідчать дані соціологічного дослідження, яке ми провели: люди надають перевагу топовим українським медіа як джерелу інформації. Коли мова йде про особисту безпеку і війну, критичні ситуації, виявилося, що вони користуються довірою. Протягом наступних років ми зможемо проаналізувати, як змінюється ситуація.

— Тобто люди більше звертаються до довірених медіа?

— Так. І ми є одним з медіа, якому довіряють найбільше.

 Ми не робимо новин, які можуть нашкодити безпеці та життю наших громадян і військових”

 

— Під час висвітлення війни медіа повинні бути незаангажованими та збалансованими. У будь-якій війні відбуваються і наступи, і відступи, і бувають випадки, коли трапляються неочікувані події. Чи критикують українські медіа дії української армії, політичні, військові стратегії країни? Звичайно, зараз робиться все для перемоги, але все ж таки чи присутня критика серед українських медіа?

— Так, присутня. Перш за все, маю наголосити, що найголовніше — це питання безпеки. Гарна новина для України, на мою думку, що існують правила щодо безпеки, яких дотримуються всі медіакомпанії. 

Я дуже уважно відстежую, що відбувається на російському інформаційному фронті. Важливо, щоб російські медіа не отримували відеоматеріалів про війну в Україні навіть від найменшого місцевого медіа. Тому питання безпеки досить добре організоване. Ми не робимо новин, які можуть нашкодити безпеці та життю наших громадян і військових. 

З іншого боку, перед випуском новин не відбувається цензурування того, що говоритиме запрошений військових експерт. Марафон «Єдині новини» виходить в прямому ефірі. Також у нас є всеукраїнський інформаційний проєкт «Суспільне. Спротив», який транслюється наживо на місцевих каналах 12 годин 5 разів на тиждень, додатково з інформаційними блоками на вихідних. 

Багато контенту виходить у прямому ефірі, безліч людей бере участь у цих марафонах — як цивільне населення, політики, так і військові експерти. Також багато уваги приділяється обговоренню економічної ситуації, цивільному населенню. Ми плануємо запустити соціальне й політичне токшоу, щоб різні політики могли висловити свою думку з приводу того, що зараз відбувається. Це точно нелегка справа з погляду безпеки.

Читайте також: Фільм-розслідування «Буча 22» — на телеекранах Польщі, Литви та Грузії

— Тобто контроль за тим, що говорять експерти у прямому ефірі не здійснюється. А чи є якісь сумніви щодо того, чи слід транслювати певну інформацію, адже вона може завдати шкоди українській армії? 

— Ми багато обговорюємо, як зробити, щоб люди отримували достовірну інформацію. Топові українські медіа, ми, Суспільне, ніколи не зробимо щось, що може завдати шкоди країні з точки зору воєнної ситуації. 

Я хотів би додати дещо з приводу висвітлення новин. Як я вже казав на початку, зараз багато обговорень відбувається в прямому ефірі з залученням різних чиновників: мерів, голів регіональних адміністрацій, заступників міністрів. Люди більше залучені до питань політики зараз, і це дуже важливо. Ми, як медіаспільнота, розуміємо, що люди потребують пояснень, а представники влади розуміють, що не можна давати слово лише президенту або двом-трьом спікерам. Необхідно пояснювати, що відбувається в країні, інакше можна втратити довіру суспільства.

Коли надається інформація на різні теми від різних політичних діячів та експертів, люди краще розуміють, що відбувається в країні. Це успішна стратегія. Уряд міг би встановити певні обмеження щодо того, хто може надавати інформацію, але пішов іншим шляхом. Це величезний плюс для країни, тому що таким чином можна залучити до питань реконструкції, інновацій, відбудови країни після війни більше відомих діячів, яким люди довірятимуть. Це дуже важливо. Таку довіру не можна купити за місяць передвиборчої кампанії.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший, Суспільне Культура, супутниковий телеканал Суспільне Новини й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві мовники. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.

Фото — Анастасія Мантач

 

"We are one of the most trusted media outlets," Andrii Taranov in an interview with a Malaysian radio station

"There have been changes in media consumption habits. Unfortunately, we are now in a laboratory experiment," said Andrii Taranov, Member of Suspilne Ukraine Management Board responsible for marketing, in an interview with the Malaysian independent radio station BFM 89.9. 

To find out how the media and trust in them have changed, how the media cover information during a full-scale war, and how Ukrainians discuss the latest news on Facebook, read the most interesting parts of the interview on our website.

Read also: 10 symbols of resilience of Suspilne Ukraine - what are they?

 “People don't think of giving up, they are adapting to a new way of life"

- Andrii, thank you very much for joining us. Let's get straight to the questions. One year after the invasion, what is the mood in Ukraine now? Is it unbreakable?

- Foreignmedia call it unbreakable. I think this is the most accurate word to describe the situation. The majority of the population understands that we are standing firm and will continue to do so as long as it takes.

- Don't people get tired of the war? It has been going on for almost a year now.

- During this year, every Ukrainian family has suffered from the war, and everyone has friends or relatives who have been personally affected, regardless of their proximity to the frontline. People don't think of giving up, they are adapting to a new way of life.

“There have been changes in media consumption habits"

- How has the media changed during this time? Is there a division between traditional and digital media in terms of war coverage?

- There has been a huge transformation. This is what  that media researchers around the world are interested in right now. There have been changes in media consumption habits. Unfortunately, we are now in a laboratory experiment. We are witnessing a shift to media consumption on digital platforms. People realise that when it comes to security and efficiency, digital platforms are the best place to get this information. 

As of now people know that the fastest way to get information is through the phone. So apps like Telegram, Viber, Facebook are a source of news, just like traditional media. Every Ukrainian media outlet, every broadcasting company has its own channel for digital news distribution, digital platforms, so that people have access to news in difficult times. The russians have not managed to cut off the mobile network, the mobile internet, or the media. 

Ukrainians still use radio, it has gained popularity during the year. We conducted several online surveys to see how people consume news and saw the dynamics of growth in radio news consumption. Suspilne Ukraine has its own radio network. We also had the opportunity to broadcast in the AM spectrum. This became the only source of news for people cut off from electricity, who had only a battery-powered radio.

Read also: Research: More and more Ukrainians consume Suspilne Ukraine news

"People understand that when it comes to their safety and timely news, our channels are the place to go for such information."

- Very interesting. It's about trust and speed. You need people who can provide news quickly and who can be trusted. Sometimes digital platforms and media in general are hard to trust. What is the situation in your country? Do people fully trust the news on digital platforms when it comes to the latest and most accurate news from the frontline?

- There are many media outlets that provide truthful information, and people can choose which one they like the most. We have put a lot of effort into developing a network of regional journalists. The simplest example is that we have more than a million subscribers on various telegram channels, 300,000 on our main news channel, more than a million on local channels in total, hundreds of thousands on channels such as Suspilne Kharkiv, Suspilne Vinnytsia, Suspilne Zhytomyr, etc. People understand that when it comes to their safety and timely news, our channels are the place where such information is provided. 

We have gained this trust because of  the reform of the broadcaster. There are other Telegram channels, but we hold the leading position. We have been analysing the indicators throughout the year, and I can say that the trust in Suspilne Ukraine is now consistently over 80%. The average figure for national media is about 75% among the largest Ukrainian media companies, and this is a merit of the national marathon broadcast on the largest television stations. I think there is a healthy atmosphere for the media now.

- This is very exciting because this atmosphere is being broadcast to the whole world, where trust in the media is declining. This is due, in part, because the population is being divided into groups that turn to different platforms depending on their values and the accuracy of the information provided. Is the same thing happening in Ukraine? Does everyone turn to one common platform?

- People check many different sources. Speaking about Telegram channels, at the beginning of the full-scale war, there were more subscribers to the pages of public figures, heads of local administrations, and the government than to news media channels. Over the course of the year, the situation has changed, as evidenced by the results of a sociological survey we conducted: people prefer the top Ukrainian media as a source of information. When it comes to personal safety and war, critical situations, it turned out that they are trustworthy. Over the next few years, we will be able to analyse how the situation is changing.

- So people are turning more to trusted media?

- Yes. And we are one of the most trusted media outlets.

 “We don't make news that could harm the safety and lives of our citizens and the military"

- Media coverage of war should be unbiased and balanced. In any war, there are both advances and retreats, and there are times when unexpected events happen. Do the Ukrainian media criticise the actions of the Ukrainian army, political and military strategies of the country? Of course, everything is being done to win, but is there any criticism in the Ukrainian media?

- Yes, there is. First of all, I must emphasise that the most important thing is the issue of security. The good news for Ukraine, in my opinion, is that there are security rules that all media companies follow. 

I follow very closely what is happening on the russian information front. It is important that the russian media do not receive video footages of the war in Ukraine, even from the smallest local media outlet. Therefore, the security issue is quite well organised. We do not make news that could harm the safety and lives of our citizens and military. 

On the other hand, there is no censorship of what the invited military expert will say before the news is broadcast. The United News marathon is broadcast live. We also have an all-Ukrainian information project called "Suspilne. Resistance", which is broadcast live on local channels for 12 hours 5 times a week, with additional information blocks on weekends. 

A lot of content is broadcast live, and many people take part in these marathons - civilians, politicians as well as military experts. We also pay a lot of attention to discussing the economic situation and the civilian population. We are planning to launch a social and political talk show so that different politicians can express their opinions on what is happening now. It's definitely not an easy thing to do from a security perspective.

Read also: Investigative film Bucha 22 is on TV screens in Poland, Lithuania and Georgia

- So there is no control over what the experts say on air. Are there any doubts as to whether certain information should be broadcast because it could harm the Ukrainian army? 

- We have a lot of discussions on  how to make sure that people receive reliable information. The top Ukrainian media, we, Suspilne, will never do anything that could harm the country in terms of the military situation. 

I would like to add something concerning the news coverage. As I have already said at the beginning, a lot of discussions are now taking place on air with various officials: mayors, heads of regional administrations, deputy ministers. People are more interested in political issues now, and this is very important. We, as the media community, understand that people need explanations, and government officials understand that they cannot give the floor to just the president or two or three speakers. It is necessary to explain what is happening in the country, otherwise you can lose public trust.

When information is provided on different topics from different political figures and experts, people have a better understanding of what is going on in the country. This is a successful strategy. The government could have set certain restrictions on who can provide information, but chose a different path. This is a huge plus for the country, because in this way, more well-known figures can be involved in reconstruction, innovation, and rebuilding the country after the war, and people will trust them. This is very important. This trust cannot be bought in a month of election campaigning.

Suspilne Ukraine is the largest independent media in Ukraine, which includes the nationwide Pershyi, Suspilne Kultura TV channels and Ukrainian Radio, Radio Promin, Radio Kultura radio stations, as well as 24 regional broadcasters and Suspilne News satellite TV channel. Read news about Ukraine and the regions on suspilne.media website and digital platforms. 

Photo by Anastasiia Mantach