Грудень 19, 2022
Відкрив «Двері» для маріупольців: історія українського румуна — на Суспільному
Після початку повномасштабного вторгнення герой нової історії проєкту Суспільного Мовлення «Двері» — український румун Георгій Підомайма — відкрив двері своєї церкви для більш ніж 150 біженців із Маріуполя. Коли ж місця забракло, пастор переобладнав свій гараж у будинок для вимушених переселенців, які вирішили зимувати на Буковині.
«Я відповідаю за місіонерське служіння по Україні. Ми — одна сім'я вірян. Тут немає національностей, немає (різниці — ред.) мови. Наші церкви об'єднались. Ми служимо разом та максимально намагаємось зрозуміти одне одного. Разом здійснюємо все для допомоги, як віруючі люди», — каже Георгій Підомайма.
Читайте також: Евакуював людей із Сєвєродонецька — історія українського грузина у проєкті «Двері» на Суспільному
Георгій розповів: на початку великої війни у Чернівцях він днями й ночами зустрічав людей, які їхали з Маріуполя.
«Вони потрапили під обстріли і заїхали у якесь село. Ми втратили з ними контакт. Вже думали, що їх немає, але потім через чотири дні вони вийшли на зв’язок. Це була велика радість. За ними з Чернівців поїхала автівка, і зустріла десь в Дніпрі, а звідти вже доїхали автівками — побитими, перекинутими, — розповідає Георгій. — В церкві люди спали в коридорах, на балконах, на сцені — всюди, де було місце. Поселяли, де тільки могли. Ми співпрацювали з церквою Христа Спасителя з Маріуполя, їхній пастор перебував довгий час в підвалі церкви під час бомбардування».
Поряд із церквою пастора Григорія за кошти румунської спільноти та завдяки спільним зусиллями переселенців-будівельників із Маріуполя вдалося перебудувати гараж у будинок, де можуть взимку комфортно проживати люди, які рятуються від війни.
«Якщо говорити про місцевих румунів — відкритість максимальна. Для нас не існує цих мовних меж чи національностей. Існує єдина мова — це мова любові. Я насамперед навчаюсь того, як поводитимусь у разі, якщо доведеться пережити те, що пережили вони. Я просто дивуюсь стійкості і патріотизму українців. Мабуть, я долучусь до великої армії тих, котрі поїдуть, щоб допомагати розбудовувати, підіймати там все, що зруйновано», — переконаний пастор Георгій.
Проєкт «Двері» — це цикл із вісімнадцяти історій про українців різного етнічного походження, які, кожен на своєму фронті, борються заради майбутнього мирного життя в Україні. У різні часи українська земля прихистила представників нацспільнот, тепер їхні нащадки допомагають з прихистком українцям і відчиняють двері своїх домівок. Проєкт власними силами створила команда Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного.
Подивитися попередні історії проєкту «Двері» можна за посиланням:
- Історія Марії Гартль, яка прихистила родину з Бахмута
- Відкрив «Двері» волонтерського хабу: історія Юліана Крицака
- «Тільки об’єднавшись разом, ми зможемо перемогти» — історія Елеонори Кулчар
- «Зрозуміла, що писати про фронт замало, – треба допомагати» – історія Олександри Корчинської
- «У мене постійно була думка: чим я можу бути корисною в цей час» – історія Наталі Чобан
- «Син питає: як може бути, що Батьківщина мами напала на мою?» — історія Фазиля Аскєрова
«Двері» — це документальні історії людей, життя яких змінила повномасштабна війна, та про врятовані ними сім’ї. Як згуртувалися та волонтерять, як відчинили двері своїх домівок для переселенців — хай яку мають національну приналежність, мову, культуру та місце проживання, кожен з героїв проєкту своїми справами наближає нашу спільну перемогу. Проєкт виходить на місцевих телеканалах Суспільного Мовлення, у національному марафоні «Єдині новини #UAразом», на телеканалі Суспільне Культура та ютуб-каналі Першого.
Суспільне Мовлення — єдине медіа в Україні, яке регулярно виготовляє проєкти мовами національних спільнот — для них, а про них — українською. У 2019 році був створений Координаційний центр мовлення національних меншин. Команда Центру збирає інформацію з усіх куточків України про найважливіші для кожної спільноти події, виклики та проблеми, прагне створити середовище рівності, толерантності та плюралізму нацменшин.
Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.