Грудень 02, 2022
День «невловного» на Суспільне Культура: дивіться програми та фільми про Сковороду
Телеканал Суспільне Культура до 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди підготував низку тематичних фільмів та проєктів.
«Культурний інстинкт» з Тарасом Лютим
Час трансляції: 3 грудня о 22:00
Філософ і письменник Тарас Лютий став героєм спецвипуску програми Лізи Цареградської «Культурний інстинкт» до 300-річчя Григорія Сковороди.
«Розмова з Тарасом завершила процес мого свідомішого ознайомлення зі Сковородою. Розбила міф про "зверхність", що це або формат казочки, або щось величне і дуже розумне, що точно не для мене, звичайної людини. І те, наскільки Григорій Савович понад часом. Те, про що йому йшлося 300 років тому, і є наше життя сьогодні, виклики, котрі так само актуальні у нас з вами», — анонсує випуск Ліза Цареградська.
За словами ведучої, вчення філософа, який жив на землях України 300 років тому, актуальні досі, бо усе справжнє, людське, людяне існує поза часом.
Культові українці: позначені гривнею. Григорій Сковорода
Час трансляції: 3 грудня о 13:20
«Хлопчик з янгольським голосом у царській капелі. Разом з тим нахаба, що відмовився вклонитися самій імператриці. Пророк із Біблією, який передбачив епідемію чуми у Києві. Єретик, звільнений з семінарії за зневагу церковних обрядів. Мандрівний філософ, просвітник, гуманіст, який за життя не видав жодної книги», — так починає випуск ведуча програми «Культові українці. Позначені гривнею» Софія Челяк.
Коментарі про історичне значення, музичний талант, спосіб життя і навіть харчування Григорія Сковороди дають співзасновник та керівник освітнього стартапу Олександр Павленко, лікар-дієтолог Оксана Скиталінська і кандидат філологічних наук Олексій Сінченко. Випадкові перехожі біля Києво-Могилянської академії на Подолі у Києві, де розташований пам'ятник Сковороді, також потрапили в кадр у форматі опитування.
До програми увійшли кадри з репетиції музичного гурту «Хорея Козацька», який виконує пісні зі збірки «Сад божественних пісень».
Зазначимо, що Григорій Сковорода зображений на купюрі 500 гривень. Саме тому цикл програми й називається «Культові українці: позначені гривнею».
Художній фільм «Григорій Сковорода», Кіностудія ім. Олександра Довженка
Час трансляції: 13:55
Фільм вийшов в прокат 5 березня 1958 року з українсько-російським дубляжем від Кіностудії Довженка. Режисером фільму є Іван Кавалерідзе.
Важливо, що до знімання фільму про Сковороду, у 1941 році, працюючи над фільмом «Олекса Довбуш», режисер опинився під німецькою окупацією. Оскільки в радянському союзі на таких як він швидко накладали тавро «колабораціоніста», після 45-го року працювати йому в СРСР не давали. Фільм «Григорій Сковорода» був знятий у 1958 році. Це був всього один з двох фільмів, дозволених радянщиною режисеру після Другої світової. (Другий називався «Повія» і був знятий у 1961 році).
У 2012 році фільм показали на 5-му Фестивалі українського кіно у Кембриджі. Зазначимо, що на замовлення телеканалу Суспільне Культура готується сучасний фільм про такого Сковороду, якого у 2022 році зображують в мемах, і чий портрет з влучними висловами друкують на футболках і екоторбах. Прем'єра фільму «У пошуках Сковороди» відбудеться 18 грудня на телеканалі Суспільне Культура.
Читайте також: «Культурний інстинкт» з Лізою Цареградською: інтерв’ю, які ви могли пропустити
Хорея Козацька
Час трансляції: 21:05
Музичний гурт «Хорея Козацька» виконає у тематичному концерті пісні зі збірки «Сад божественних пісень».
«Сковорода міг ходити й босим, але від цього він не переставав мати крила. Люди в совку його босим зображували, а крила були обрубані. Не було цього високого польоту, він був приземленим, як і все. Ангели теж мають бути босими, але вони мають крила. Я думаю, що Скорода саме такий»,— прокоментував лідер гурту, народний артист України Тарас Компаніченко.
«Хорея Козацька» — музичний колектив стародавньої музики з Києва. Гурт виконує музику України різних епох — Середньовіччя, ренесансу, бароко, класицизму, романтизму та окремі твори XX століття.
«Культура на часі»
Час трансляції: у будні о 22:00
Впродовж тижня до річниці від дня народження Сковороди виходили випуски програми «Культура на часі», присвячені життю і творчості Григорія Савича.
«Зі Сковородою так сталося, що він справді потрапив під атаки росіян: знищили спочатку його музей в Сковородинівці, розбомбили мій рідний університет імені Сковороди в Харкові, бомбили село Бабаї, де Сковорода, нібито, теж був. Так чи інакше, це присутність, тінь Сковороди, вона переслідується російськими ракетами. Це символічно і дуже прикро», — зазначив в одній з програм Сергій Жадан.
За словами поета, такі постаті як Сковорода і Шевченко є небезпечними для ворогів, бо вони об'єднують українців всередині держави.
«Сковорода об'єднує, Сковорода є універсальним символом, універсальною метафорою. росіяни не просто намагаються знищити нашу державність, зовнішній якийсь контур. Вони хочуть знищити нашу сутність. А Сковорода великою мірою якраз і характеризує сутність українців», — каже він.
Крім поета Сергія Жадана, образ Сковороди впродовж тижня коментують:
-
партнер проєкту «Світ Сковороди» в Українському Домі Ярослав Ведмідь;
-
кураторка культурних подій в Squat 17b Дар’я Криж;
-
доктор філософських наук, професор Острозької академії Петро Кралюк.
Уривки з програми «Культура на часі» дивіться на ютуб-каналі Суспільне Культура.
Телеканал Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.