Новини компанії

Жовтень 06, 2022

Суспільне інформаційно підтримало одну з найдавніших українських відзнак — Премію імені Василя Стуса

Члени журі Премії імені Василя Стуса 2022 року оголосили ім’я лауреата — ним став журналіст, письменник й публіцист Віталій Портников. Уперше урочиста церемонія нагородження відбулася в укритті, в Києво-Могилянській Бізнес-Школі. Суспільне Мовлення стало генеральним медіапартнером Премії.

Лавдацію — промову про внесок і роль лауреата — виголосив український правозахисник, публіцист, проректор Українського Католицького Університету, почесний президент Українського ПЕН Мирослав Маринович.

«Віталій — це борець і  патріот, тому я й назвав його побратимом Василя Стуса. Від далекого вже 2014 року його статті про агресію росії в Україні часто перетворюються на "коктейлі Молотова", чи, як тепер кажуть, на "Бандера-смузі". Тому Василь і Віталій — це ніби два давні лицарі, які при зустрічі віддають одне одному честь. Ми певні, що для Віталія Портникова є честю отримати премію імені Василя Стуса. І ми, члени Капітули, також засвідчуємо, що для премії Василевого імені є честю отримати новим своїм лауреатом Віталія Портникова», — зазначив під час церемонії нагородження голова журі Мирослав Маринович.

Віталій Портников — український публіцист, письменник, журналіст. Народився 1967 року в Києві. Оглядач Радіо Свобода і постійний автор аналітичних статей на політичну та історичну тематику. З 1994 року регулярно публікувався в газеті «Дзеркало тижня» (Київ), у рубриці «Щоденники» (матеріали цієї рубрики зібрані в книжці «Богородиця у синагозі»). З червня 2006 по жовтень 2007 року — шеф-редактор української щоденної газети «Газета 24». Автор публіцистичних й інформаційно-аналітичних програм на кількох українських телеканалах. 

«У 2022 році, коли вирішується доля української державності та української нації, отримувати премію, яка названа іменем Василя Стуса — людини, що пожертвувала за цю націю своїм життям, своєю творчістю, своїм здоровʼям, — це особливий виклик. Це не відзнака, це нагадування про те, чого варта Україна», — наголосив Віталій Портников у своїй промові.

Читайте також: «Війна — це коли завжди страшно»: дивіться інтерв'ю Белянського для Суспільне Культура

Премія імені Василя Стуса — одна з найдавніших українських премій у царині культури. 1989 року її заснувала Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком. Починаючи з 2016 року, Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та видавництво «Дух і Літера» продовжили цю ініціативу. 

Читайте також: Три проєкти Суспільного — переможці премії «Честь Професії»

Нагороду щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам, громадським діячам за внесок в українську культуру й стійкість громадянської позиції.

Кандидатів на здобуття Премії цього року висувало журі у такому складі:

  • Мирослав Маринович — голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН; 
  • Тарас Возняк — культуролог, політолог, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького, лауреат Премії ім. В. Стуса за 2021 рік; 
  • Оля Гнатюк — дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віцепрезидентка Українського ПЕН; 
  • Андрій Курков — український письменник, президент Українського ПЕН;
  • Юрій Прохасько — есеїст, перекладач; 
  • Олександр Саврук — декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи;
  • Елеонора Соловей — літератературознавиця; 
  • Леонід Фінберг — головний редактор видавництва «Дух і Літера».

Нагадаємо, минулого року лауреатом премії став Тарас Возняк — культуролог, політолог, засновник незалежного культурологічного журналу «Ї».

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й канали Суспільного радіо (Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура), а також 24 регіональні телерадіокомпанії. Новини про Україну та регіони читайте на сайті suspilne.media.

Фото надані Українським ПЕН