Новини компанії

Вересень 13, 2022

Фільм Суспільне Культура «Не бачити / не грішити» відібрали на кінофестиваль Kharkiv MeetDocs

Документальний фільм «Не бачити / не грішити» режисерок телеканалу Суспільне Культура Анни Єресько та Олени Зашко відібрали до конкурсу фестивалю KharkivMeetDocs

Анна Єресько та Олена Зашко розповіли про головного героя стрічки, її зйомки та про те, як змінилася робота над фільмом за час війни. 

Про героя

Головний герой фільму — харківський молодий художник-кераміст Славік Пасинок вирішив буквалізувати й довести до абсурду думку, що скульптору-вірянину не можна дивитися на спокусу, якою може бути оголена модель, аби часом не згрішити. Він зробив скульптуру дівчини наосліп, не бачачи моделі. А перед цим він познайомився і поспілкувався з дуже різними священниками, вірянами й відвертими безбожниками, аби дізнатися, що вони думають про моральну межу між мистецтвом і релігією.

Читайте також: «У нас із ворогом світоглядний конфлікт»: знайомимося із новою ведучою «Культури на часі» Людмилою Чирковою

Про зйомки

Ми знімали цей фільм, здається, в минулому житті. Це було для нас тотальним чудом: ми ніби потрапили в якийсь космічний потік, бо всі герої, що їх зустрічав наш герой, вартували окремого фільму. Вони з різних планет, а наш головний герой випадково став свідком того, як ці планети вишикувалися в справжній парад: танці на пілоні, богослужіння в протестантській церкві, концерт «Хамерман знищує віруси», похорон волонтера — ну як такі епізоди можуть поєднуватися в один фільм?! Пам'ятаю, як ми надзвичайно кайфували від цього «потоку». І як було б круто повернутися туди, де Харків ще такий цілий і різдвяний, спогади героїні про тримісячну окупацію Слов'янська у 2014-му здаються нічним жахіттям, що ніколи не стане реальністю, а конфлікт між релігійністю і творчістю претендує на статус важливої проблеми. 

Я нині не можу повірити, що наш герой серйозно допитувався у військового капелана, що тільки-но повернувся зі сходу, чи це не гріх, що він ліпить жіночі груди! «В якому світі ви живете?» — перепитав Славіка отець Сергій, Падре. От дійсно, в якому хорошому наївному світі ми з нашим героєм жили тоді.

Про тему

Початково, беручись за тему стосунків вірян і невіруючих, ми прагнули уникнути конфліктності, шукати точки перетину і взаєморозуміння. Ми дійсно дуже хочемо чесного договору і мирного співіснування цих спільнот. Саме тому ми шукали спосіб, у який вірянин і митець можуть «домовитися» хоча б у голові нашого головного героя. 

У нашому фільмі ми показуємо геть протилежні світи, що не лише уживаються разом, а й сходяться у думці, що мистецтво має бути вільним. Будь-яке обмеження, навіть якщо це самообмеження, шкодить творчості, що, втім, не виключає індивідуальної моральної межі, за яку художник обирає не заступати. Ці висновки видаються очевидними, невже вони вартували цілого документального проєкту? Його точно вартували ті люди, яких ми зустріли на шляху, і ті історії, що вони нам оповіли.

Читайте також: «Це як весілля на максималках»: Антоніо Лукіч дав інтерв'ю «Культурі на часі»

Про жанр

Це був road movie з дуже цікавим персонажем. Славік абсолютно незвичайний митець, який протягом проєкту ночував у лісі й на лавочках. Потягами, автобусами та маршрутками він возив із собою гіпси сідниць, рук, ніг, голови. Але найцікавіше — він відкрив для себе Україну! Адже у деяких містах побував уперше саме завдяки цьому проєкту. І нині, восени 2022 року, дивитися на кадри з Лисичанська й Херсона особливо сумно і водночас цінно. Тоді у Лисичанську Славік вперше побачив місця обстрілів 2014-го. І ніхто не міг уявити, що через пів року він разом із родиною ховатиметься від обстрілів у власному погребі у Харкові.

Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival (KMD EUFF) — це міжнародний фестиваль документального і художнього кіно. «Фестиваль створювався, щоби стати культурним голосом українського сходу. У фокусі фестивалю — проблеми східних регіонів України та їхньої культурної інтеграції. З початком повномасштабної кривавої агресії росії Україна опинилася в центрі уваги світу. І Kharkiv MeetDocs ставить собі за мету працювати на благо культурної інтеграції України та її митців у світове культурне поле», — зазначено на офіційному сайті KMD EUFF.

Нагадаємо, що в листопаді 2021 року Анна Єресько та Олена Зашко отримали нагороду на фестивалі «Серце Європи» у Варшаві за фільм «Майдан. Шість літер нашої свободи». 

Суспільне Культура — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.