Новини компанії

Серпень 03, 2021

До Міжнародного дня корінних народів у Маріїнському парку покажуть фільм Суспільного «Самоповернення в Крим»

9 серпня, у Міжнародний день корінних народів, у Маріїнському парку відбудеться показ документального історичного фільму Суспільного мовника про повернення кримських татар з депортації — «Самоповернення в Крим».

Міжнародний день корінних народів світу — це щорічний день солідарності з корінними народами, який відзначають у серпні. 2021 року цей день в Україні особливий тим, що саме 23 липня цього року набув чинності закон «Про корінні народи України», згідно з яким кримські татари, кримчаки та караїми — мешканці окупованого півострова — отримали офіційний статус корінних народів.

Читайте також: «Швидше, вище, сильніше в 90-ті» — новий фільм Суспільного покажуть на Олімпійському стадіоні

З цієї нагоди Лабораторія журналістики суспільного інтересу, Суспільний мовник, команда КримSOS та Меджліс кримськотатарського народу влаштовують показ документального фільму «Самоповернення в Крим» Наталки Гуменюк та Анни Цигими, а також запрошують на дискусію про корінні народи в Україні.

  • Дата заходу: 9 серпня 2021 року.
  • Початок дискусії: 19:30.
  • Початок показу: 21:00.
  • Місце: літня сцена Міського саду Києва (сцена «Мушля»).

Під час події також можна буде підписати листівки політв’язням, більшість із яких кримські татари,  біля спеціальної стійки кампанії #PrisonersVoice. Листи для політв'язнів — це чи не єдиний зв’язок із зовнішнім світом. Вони нагадують ув’язненим, що про них не забувають, що за їхнє звільнення борються, і додають сил пережити ці випробування.

ПРО ФІЛЬМ 

Прем'єра документального фільму «Самоповернення в Крим» відбулася на регіональних телеканалах Суспільного мовника у травні цього року. Це п'ята історія документального серіалу мультимедійного проєкту Суспільного «НАШІ 30» до річниці незалежності України про історію 1990-х років, розказану самими українцями. Проєкт «НАШІ 30» створює команда Лабораторії журналістики суспільного інтересу для Суспільного мовлення. Дивитися, слухати й читати його можна на телебаченні, радіо, подкаст-платформі та в соцмережах Суспільного.

Фільм «Самоповернення в Крим» — «про інстинкт самозбереження не однієї людини, а цілого народу», пояснює один з його героїв. На зламі вісімдесятих і дев’яностих кримські татари масово поверталися в тоді ще радянський Крим, де стикалися з протидією з боку і місцевої влади, і населення, нацькованого пропагандою. Кримським татарам доводилося постійно «проводити уроки історії» та пояснювати місцевим, що вони також мають право вважати Крим своєю єдиною батьківщиною. У фільмі зібрані історії самоповернення різних кримськотатарських родин, які починали нове життя в однаково важких умовах: без права на житло та землю, гідну роботу за освітою, майже без підтримки місцевого населення і з шаленим опором ще радянської бюрократії. Серед героїв фільму ветерани кримськотатарського руху Ульвіє Аблаєва, Ільвер Аметов, режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також переселенці Ерфан Кудусов, Ескендер Буджуров, Ельміра Катакі, Сєіт-Яг’я Казаков, Ларане Хейбуллаєва.  

ДИСКУСІЯ 

Перед показом фільму відбудеться дискусія «Статус корінний: що означає закон "Про корінні народи” для повернення Криму в Україну». Розмову буде присвячено роботі нового закону всередині країни, його значення для зусиль держави з повернення Криму в міжнародній площині та нову норму в міжетнічних відносинах в Україн.

У дискусії візьмуть участь автори та герої фільму, лідери кримськотатарського народу, представники української влади та громадянського суспільства. Модеруватиме дискусію головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва.

Нагадаємо,  «НАШІ 30» — це мультимедійний проєкт до річниці незалежності України, що складається з документального серіалу «НАШІ 30» та подкасту «НАШІ 30. Жива історія» — спогади й рефлексії громадян про великі події та явища напередодні проголошення незалежності та початку 1990-х, що викликають однаковий інтерес та об'єднують українців з різним досвідом. Проєкт зосереджує увагу на темах боротьби за загальнолюдські, громадянські цінності та права людини.