Новини компанії

Вересень 21, 2020

«Національні спільноти позиціонують себе не меншістю, а частиною країни», — Анастасія Гудима

20 вересня відбулася дискусія «Національні меншини в українських медіа: знати, хто ми є» в межах 27 BookForum за участю керівниці Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного Анастасії Гудими, журналіста Андрія Куликова, який виступив у ролі модератора, головної редакторки Київського бюро Радіо Свобода Інни Кузнецової, юриста й політика Дмитра Лубінця, правозахисниці, медіатренерки та журналістки Ольги Веснянки.

Учасники обговорили термін «меншини», нюанси лексики, яку варто використовувати для етичного висвітлення тематики національних громад у медіа, а також специфічні права людини в етнічній та національній галузях.

Читайте також: Зураб Аласанія, Мирослава Гонгадзе, Вахтанг Кіпіані та Ігор Балинський про справжнього журналіста на онлайн-дискусії «Ціна слова»

Анастасія Гудима, відповідаючи на запитання Андрія Куликова про нюанси терміна «меншини» й діяльність Координаційного центру національних меншин на Суспільному, розповіла про ставлення до цього терміна представників етнічних спільнот.

«Одразу дам відповідь про різницю для мене між меншинами й спільнотами — законодавчо в нас «меншини», тому й центр називається «національних меншин», але мені приємніше говорити спільноти, громади. Спілкуючись із представниками національних спільнот, помітила, що вони теж завжди за те, щоб їх називали національні спільноти, етнічні спільноти, громади, але не меншини. Слово меншини для них резонує як меншість, вони ж себе позиціонують не меншістю, а частиною країни», — розповіла Анастасія Гудима.

Дмитро Лубінець, який очолює Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин, також висловився щодо заміни юридичного терміна «меншини» в законодавстві.

«Мене теж це не влаштовує, цей юридичний термін був у законі про національні меншини, який прийняла Верховна Рада в 1992 році. Безумовно, усі ми розуміємо, що з того часу багато чого змінилося. На всіх круглих столах та робочих зустрічах із представниками національних меншин починаємо з того, що ми представники національних спільнот, — зазначив Дмитро Лубінець. — Ми вже створили робочу групу щодо зміни законодавства, я її очолюю. Можу вам сказати — ми будемо робити все, щоб наступного року в нас з’явився юридичний термін “національні спільноти України”».

Читайте також: «У фокусі наших проєктів завжди має бути людина», — керівниця Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного

Переглядайте повну версію дискусії «Національні меншини в українських медіа: знати, хто ми є» з Анастасією Гудимою, Андрієм Куликовим, Інною Кузнецовою, Дмитром Лубінцем та Ольгою Веснянкою за посиланням.

Захід відбувся за підтримки Українського культурного фонду та в партнерстві з FEDORIV GROUP.

Фото: 27 BookForum