Новини компанії

Вересень 18, 2020

Зураб Аласанія, Мирослава Гонгадзе, Вахтанг Кіпіані та Ігор Балинський про справжнього журналіста на онлайн-дискусії «Ціна слова»

У четвер, 17 вересня, відбулася онлайн-дискусія «Ціна слова», котра є стартом інформаційної кампанії в межах BookForum-2020, на якій голова правління Суспільного мовника Зураб Аласанія з журналістами Мирославою Гонгадзе й Вахтангом Кіпіані та медіаекспертом Ігорем Балинським, що також виступив модератором, обговорили місію журналіста в боротьбі за правду.

Мета кампанії, у межах якої провели дискусію, — нагадати громадянському суспільству й українській медіааудиторії про цінності незалежної журналістики та вагу правди. Адже здобувати й поширювати незручну інформацію досі складна та ризикована робота, яка, однак, сприяє зміцненню демократії.

Читайте також: Журналіста Суспільного нагородили премією PRESSZVANIE

Дискусія розпочалася з прологу від Ігоря Балинського про британського журналіста Гарета Джонса, котрий першим розповів у західних медіа про Голодомор в Україні. Імовірною причиною його загибелі стала правда про ці події. Також він був подразником для журналістів-міжнародників, які висвітлювали інформацію про СРСР. Він єдиний наважився написати серію матеріалів про голод в Україні, що спричинили резонанс.

Ігор Балинський провів паралель між історіями Гарета Джонса й українського журналіста Георгія Гонгадзе, до 20-ї річниці зникнення якого також присвятили дискусію. Модератор попросив учасників поділитися міркуваннями, що спонукає журналістів оприлюднювати інформацію попри несприятливі та складні умови, а не замовчувати її. 

«Ті люди, які вважають, що вони не можуть жити й дихати без того, щоб пізнавати світ і розповідати про це пізнання іншим, аби з’ясувати правду — саме такі люди є справжніми журналістами. Переважно вони стикаються з величезними викликами та внутрішніми рішеннями. Це має бути людина, котра якоюсь мірою не має страху, якою насправді був Георгій. Коли ми говорили про небезпеки, що на нас і на нього особисто чатували, то питання припинити робити те, що він робив, навіть не виникало. Він по-іншому не міг жити. Це складно. Це рішення особисте, але це ознака справжнього журналіста», — зазначила Мирослава Гонгадзе.

«Для когось незбагненно важливим є бажання бути в телевізорі, і йому все одно, що там робити. Є купа людей, які використовують журналістику як інструмент для самореалізації. І якщо говорити про справжніх журналістів, то Гія (Георгій Гонгадзе — прим. ред.) та Гарет і багато інших колег ішли в професію не для того, щоб їх показали по телевізору чи надрукували на першій шпальті якогось видання. А через те, що не могли не споживати, чути, шукати й не ділитися цим. У цьому полягає межа, якої ніхто не може провести на папері, але вона завжди існує між тим, хто хоче реалізуватися в професії (і телебачення, газета, журнал, радіо чи ютуб є лише інструментом для цього), і тим, хто бачить себе на першій шпальті», — розповів Вахтанг Кіпіані.

Читайте також: У новинах Суспільного не виявили брехні й піару політиків

«Для мене правда й прагнення до неї є наріжним каменем, на якому будується все інше. Я реаліст. Якщо ти маєш думку й вона дуже справа чи дуже зліва, будь-де, то повинен мати систему координат і точку відліку, від якої відраховуєш або праворуч, або ліворуч, угору чи вниз. Якщо такої точки немає, то всі ці речі втрачають сенс, жодна система координат не працює. Це і є пошук правди журналістом. Журналіст — людина, яка не може без цієї правди, цієї точки опори. Коли її маєш, тоді даєш змогу читачу, глядачеві чи слухачу далі обирати, але спираючись на факт, який просто є. Якщо ж її немає, то все інше просто вигадка», — зауважив Зураб Аласанія.

«Один із рушіїв у випадку Гарета, Гії чи багатьох інших журналістів у всьому світі — загострене відчуття несправедливості. Це пошук правди через вогонь обурення й несправедливість, яку ти бачиш, роблячи розслідування чи їдучи репортером країною, яка помирає з голоду, і розумієш, що, напевно, якщо не ти, то ніхто інший», — підсумував Ігор Балинський.

Дивіться повну версію онлайн-дискусії «Ціна слова» із Зурабом Аласанією, Мирославою Гонгадзе, Вахтангом Кіпіані та Ігорем Балинським на ютуб-каналі UA: КУЛЬТУРА за посиланням.

Подію організували ГО «Львівський медіафорум» спільно з Премією Георгія Гонгадзе в межах інформаційної кампанії «Ціна слова».