Новини компанії

Квітень 15, 2020

Вікторія Польченко: «UA: Радіо Промінь — твоя креативна радіоісторія»

До дня народження другого каналу Суспільного радіо UA: Радіо Промінь ми підготували серію інтерв'ю з людьми, котрі сьогодні творять його нову історію. Нещодавно про життя в режимі хіт-хантингу розповів виконавчий продюсер найпершого українського музичного радіо Максим Яковенко. Тема цієї розмови — рушійна сила креативу.

Читайте також: «UA: Радіо Промінь — найперша українська музична станція», — Максим Яковенко

Про ефір як коробку цукерок, вплив флори і фауни на роботу ведучих, а також про UA: Радіо Промінь як місток для української музики до світової аудиторії — у розмові з креативною продюсеркою другого каналу Суспільного радіо Вікторією Польченко.

Що змінилося на UA: Радіо Промінь від минулого дня народження?

— Радіостанція — це не людина, яка, відсвяткувавши день народження, каже: «О, ще трішечки, зараз відійду від свят — і як почну робити щось грандіозне». Радіо — той організм, який не може дозволити собі «відпочивати» навіть у медійному міжсезонні. Скажімо, одразу після минулого дня народження ми взялися за радіоадаптацію шоу «#@)₴?$0 з Майклом Щуром», і в нас невдовзі відбулася прем'єра першої та єдиної за стилістикою радіоверсії телепрограми.

За рік є чим похвалитися: українське музичне чарт-шоу «Селекція» з Олександром Стасовим, «Віра в кіно» з Вірою Сивачук, «БобінаParty» з DJ Leo Levsky, комедійно-абсурдне, квазіконцептуальне й без жартів нижче плінтуса радіостендап-шоу «Гомін Out». Оновилося ранкове шоу вихідного дня «НеПроБудні»: до нашої команди приєднався творець всеукраїнських мемів Іван Марунич, якого ви також могли знати як музиканта NRavitsa Planet та дуету з Олександром Положинським Ол.Ів.'Є. 

За минулий рік ми запустили понад п’ятнадцять нових радіопроєктів, у прямих ефірах UA: Радіо Промінь у межах різних шоу побували сто тридцять два музиканти й відбулося приблизно сто українських музичних прем’єр — в ефірі це звучало як «Промінь рекомендує». 

А ще UA: Радіо Промінь зробило дуже вдалу українську адаптацію британського шоу Selector, якість цього радіопродукту високо оцінили як наші партнери з Британської Ради в Україні, так і безпосередні виробники автентичної версії — продакшн Folded Wing. Знаєте, коли чуєш: «Ого, а ми й не думали, що так можна було зробити!» — це надихає! Такий фідбек цінний, рушійна сила просто!

 

Як створюють креативну стратегію на радіо?

— На основі досвіду й постійної цікавості до нового. Креативна стратегія — це не планова економіка, де все розписано за датами та гіпотетичним профітом. Ми можемо прописати загальну стратегію цінностей — «якими будуть радіо й наш слухач за двадцять чи п’ятдесят років». Але часом, прописуючи плани на наступний сезон, доводиться думати: а як діяти тоді, коли Суспільному знову уріжуть бюджет або не дадуть грошей навіть на те, що мало б бути в бюджеті. Тут хоч-не-хоч почнеш щось вигадувати й креативити.

Я не дуже вас розчарую, якщо скажу, що схема креативної стратегії в нас доволі стандартна? Є мета, визначена цільова аудиторія, що ми хочемо отримати в результаті, які канали просування можуть бути, хто найкраще впорається з поставленими завданнями. Є образ бренду й ключова креативна ідея для певної ситуації. І ти ніколи не можеш сказати напевно, що виникає першим: назва програми чи її слоган. Або текст ролика чи голоси, які його озвучуватимуть. Скільки разів бувало, що процес виробництва проморолика починався з фрази, яку випадково сказали в студії з увімкненим мікрофоном — й от! — ця фраза ідеально підходила під концепцію та народжувався сценарій ролика.

Особисто для мене в будь-якій креативній стратегії важлива твоя персональна мультифункційність та обізнаність: що більше ти знаєш — то краще й швидше можеш втілити те, що треба. Це не дає тобі шансів заклякнути на місці чи втомитися від постійної генерації контенту.

Читайте також: Шоу «Селекція» на UA: Радіо Промінь шукає нову українську музику

Що сьогодні спонукає слухачів умикати радіо? 

— Знаєте, з огляду на останні події з пандемією і карантином у всьому світі поцікавилася, а що відбувається з рейтингами радіо в інших країнах. Знайшла свіжу статистику американської маркетингової компанії Niesen щодо взаємин радіостанцій та аудиторії під час кризи. Уявіть, на запитання, чому ви слухаєте радіо, більше ніж половина опитаних відповіли, що радіо дає відчуття поінформованості про ті речі, які саме тепер потрібно знати, а сорок чотири відсотки акцентували увагу на тому, що радіо допомагає їм бути частиною суспільства, не дає почуватися самотніми й піддаватися паніці.

Тобто вміння оперативно трансформувати сітку мовлення й зміст ефірів залежно від подій довкола тебе — великий плюс для сучасного медіа.

 

Чи існує формула якісного та рейтингового ефіру? 

— Плейлист, який чіпляє і не дає жодного приводу вимкнути приймач або натиснути стоп на панелі «апки» suspilne.radio. Міксування цих пісень в ефірі, коли ти не відчуваєш, де фінал одного й початок іншого треку та слухаєш-слухаєш-слухаєш далі. Плюс ведучі, які говорять коротко простими словами про важливі речі. 

Інфотейнмент — дуже актуально нині. У нас під час створення нових проєктів чи підготовки прямих ефірів є хороша формула для вимірювання змістовності: «щоб що?». Коли можеш однією фразою відповісти на це запитання й після ефіру слухачі ділитимуться твоїм контентом із друзями або переказуватимуть твої історії за кавою — це також важливий показник якості. 

Можливість трансформувати один ефір для різних платформ і зробити його доступним якомога більшому колу людей, конвергентність за формою та унікальність за змістом — без цього не буде рейтингів і якості радіоефірів.

UA: Радіо Промінь — музично-розмовна станція. Як утримати увагу слухачів під час розмови на радіо?

— Тут усе просто: порівняю розмовні ефіри з обідом: коли підводишся з-за столу з відчуттям задоволення й необтяженого шлунка — це якраз воно! Ти отримав усе корисне, тебе не нудить від переїдання та важкості, не гризе думка, навіщо стільки з’їв. А ще краще порівняння: є коробка цукерок. Смачних. Ти береш кілька цукерок і відсуваєш коробку. Але знаєш, що в тебе ще залишилися цукерки в коробці, і можеш їх узяти, коли закортить.

Тобто ми говоримо коротко, змістовно, емоційно. Про те, що цікавить слухача, про те, що йому потрібно знати, щоб формувати правильну суспільну модель. 

У нас добірна українська мова — це також важливо. З нами слухач стає розумнішим, ми надихаємо, спонукаємо розвиватися. Тішуся, що за останні роки навіть тембральне звучання ведучих в ефірі UA: Радіо Промінь змінилося: це ті голоси, які приємно чути. Нам удалося похитнули усталену думку, що не можна бути «й красивим, і розумним» — це я про звучання та змістовність.

Читайте також: Проєкт UA: Радіо Промінь став найкращою циклічною спортивною радіопрограмою в Україні

FM-мережа UA: Радіо Промінь за останні роки зросла в кілька разів. Чому варто залишатися в FM у часи діджиталу?

— Усі ми пам’ятаємо 2012–2015 роки, коли кількість української музики в ефірі була мізерною, а тим часом на UA: Радіо Промінь її було вдосталь. Проте нас майже не було в FM-діапазоні, і люди просто не знали, що є так багато актуальної української музики. Слухачі навіть не мали змоги дізнатися, що українська музика живе й розвивається, вона не застрягла на рівні естради. 

Нині UA: Радіо Промінь має понад шістдесят FM-частот, які активно освоює. У Києві ми лунаємо на частоті 97,2 FM.

А взагалі що більше каналів поширення контенту — то краще: ефір, соцмережі, івенти за участю радіоведучих. Радіо — як людина: мабуть, кожен із нас має акаунти не лише в якійсь одній соцмережі. Так, можна надавати перевагу інстаграму й зрідка навідуватися у фейсбук. Але що більше в тебе можливостей заявити про себе або поділитися важливою інформацією — то краще. 

Не варто забувати, що наші слухачі — різні, у них різний спосіб життя й звички: комусь зручно слухати радіо з приймача, комусь — із мобільного застосунку suspilne.radio. 

Читайте також: Суспільне радіо починає мовлення ще в 13 містах України

У сучасних медіа компілюють аудіо- та відеоконтент. Наскільки важливо дотримуватися традиційного формату радійних ефірів?

— А що таке традиційний формат радіоефірів? Виступи перед мікрофоном, радіожурнали, інтерв'ю, концерти привітань на замовлення? Ой, вибачте, засипала вас з університетської програми з радіожурналістики — більше не буду! smiley

З одного боку — так, у нас є традиція: говорити грамотною мовою (UA: Радіо Промінь завжди було взірцем правильної української) і відповідати цінностям суспільного мовлення: незалежність, відкритість, рівновага й просвітництво. 

А з іншого боку, радіо вже давно не лише звук. Це конвергентне медіа, яке, як на мене, і досі все одно найоперативніше. Традиції та сучасні технології — це наша сила.

 

Ви працюєте над українською адаптацією шоу Seleсtor. Чи легко британська музика вписалася в український ефір?

— Легко й органічно. Поясню чому. У нас була мета: збільшити кількість цікавого та актуального українськомовного контенту, який би дав уявлення, що відбувається в сучасному музичному середовищі, на прикладі інших країн. Велика Британія має велетенський досвід у музичній індустрії в цілому: це школа зведення треків, продюсування альбомів, мюзикли, на яких виросло не одне покоління, це різностильові музичні тренди, які британці вдало поширюють у всьому світі: інді, дабстеп, фолк, соул, хіп-хоп та ґрайм.

Для UA: Радіо Промінь як для суспільного радіоканалу важливо було не позбавити наших слухачів усього цього музичного багатства. Для нас було принципово зберегти інформаційну складову шоу, яку отримують прихильники програми в усьому світі (а Selector виходить у понад тридцяти країнах). Тож сучасне британське мультистильове звучання, новий полікультурний музичний мікс та можливість чути це українською мовою — це те, що отримали слухачі UA: Радіо Промінь від радіошоу Selector.

І ще важливий аспект: команді, яка працює над створенням української версії Selector, надзвичайно подобається ця тематика. А коли щось любиш, це відчувається.

 

Як британці оцінюють українську версію шоу?

— З відгуків, які отримую — програма всіх приємно здивувала. Бо одразу після кількох місяців звучання в ефірі команда UA: Радіо Промінь, яка працює над створенням української адаптації шоу, отримала запрошення через Британську Раду в Україні офіційно приєднатися до всесвітньої «родини SelectorRadio». 

Що це означає для української команди?

— У січні цього року ми взяли участь у міжнародному ефірі SelectorRadio. Це справді знакова подія, оскільки отримати вітання з вуст чи не найвідомішої британської діджейки Jamz Supernova — приємно й перспективно не лише для радіостанції, а й для музичного простору нашої країни. Адже творці британського шоу цього разу знайомилися не тільки з українською версією шоу, а й із музикою України: і майже чотирьохмільйонна світова аудиторія мала змогу почути український трек «Завтра» від alyona alyona. Як на мене — чудовий результат!

Слухайте ефір SelectorRadio за участю Вікторії Польченко — тут.

Тобто український контент цікавий закордонним радіостанціям? Як українським музикантам туди потрапити?

— Той факт, що після презентації «Завтра» від alyona alyona ведуча британського шоу Jamz Supernova взяла цей трек до своїх міксів у Selector After Dark, уже про щось свідчить. Значить за своїм звучанням українськомовний трек уписався в мікс, і він не був там чужинцем. Хоча, з іншого боку, у Британії ситуація з кількістю треків, виконавців, рекордингових лейблів, музичних майданчиків та платформ для презентацій — зовсім інша, ніж в Україні: набагато більші цифри. Більша конкуренція і відповідно вища селективність. 

Якщо говорити про презентацію на закордонних радіомайданчиках, то я б радила українським музикантам збільшувати кількість своїх треків на стрімінгових платформах, аби їх почув увесь світ. Не бійтеся заявити в такий спосіб про свою унікальність. Простіше кажучи — подавайте себе одразу як зірок, бо ніхто не хоче «забукати» щось першим.

 

UA: Радіо Промінь 2020 року — яке це радіо?

— Це й досі найперша українська музична станція, бо не кожне радіо може сказати про себе: «Ми в ефірі з 1965 року!». Це також радіостанція, яка робить професійний контент за будь-яких умов: перебування на карантині — це, погодьтеся, також своєрідний тест для кожного медіа на згуртованість команди, на здатність працювати якісно навіть у незвичних умовах. А ще UA: Радіо Промінь — це одночасно твоя радіоісторія і найсвіжіші сторіз. Відчуваєте, які ми досвідчені та сучасні? smiley

До речі, про карантин. Як особисто ви пристосувалися до нових умов?

— Працюю вдома, де зі мною постійно трапляються якісь історії. Скажімо, не злічити, скільки разів за останні тижні, записуючи вдома програму Selector або якесь промо для радіостанції, я зупинялася, аби перечекати, доки перенявкають усі коти, перегавкають усі собаки, проїдуть усі мопеди, завершиться сусідський ремонт і мій син догризе сухарики, попередньо не самоізолювавшись. 

А днями взагалі була майже детективна історія, коли ми не могли з'ясувати: звідки йдуть звукові перешкоди: невідомий методичний ритмічний дріб, ніби хтось вистукує «5555» азбукою Морзе. Три дні не могли знайти джерело цього звуку, від якого реально холодок по спині пробігав… А потім виявилося, що до нас зранку прилітає дятел, який сідає на плафон вуличного ліхтаря й барабанить щосили. Тепер записи в домашній студії відбуваються за графіком, який затверджує ще й дятел.

 

Що ви побажаєте UA: Радіо Промінь на день народження?

— Не боятися експериментів і створювати щось першими. Мати достатньо фінансів для того, щоб не ставити на «стоп» проєкти, інтелектуальний потенціал яких справді вартий грошової винагороди. А ще бути для слухача другом, із яким «і в печалі, і в радості», «і в бій, і на паті». Не забувати, що в нас за плечима ціла радіоісторія, і творити її далі.

Десять пісень-2020 від Вікторії Польченко

— Мій плейлист змінюється, тому що гігабайти музики, яку переслуховуєш, постійно оновлюються — а як інакше на прогресивній радіостанції? Хоча є ті пісні, які можу слухати та іноді співати в машині. Коли ніхто не чує smiley

Краще скажу, що грало в мене в навушниках за минулий тиждень. Буде настроєво. Може, комусь теж сподобається.

  • MetaMoreFozzey — CD (feat Каша Сальцова)
  • Kolos & Brothers — «Бібліотека»
  • Stromae — Formidable
  • Kozak System — «Досить сумних пісень»
  • Qarpa, Dan Alien — «Баби Круті Чуваки»
  • A-ha — Take on Me
  • Amy Winehouse — You Know I'm No Good
  • DakhaBrakha — «Досточка»
  • Один в каное — «Рибка»
  • Letay — «Мила Моя»