Новини компанії

Листопад 16, 2024

Святкування 100-річчя Українського Радіо: презентація монети, марки і концерт в Національній опері

15 листопада відбулося урочисте святкування 100-річного ювілею Українського Радіо в Національній опері України у Києві та презентації монети й поштової марки, випущених Національним банком України і Укрпоштою з нагоди 100-річчя Українського Радіо.

«100 років — це величезний ювілей, вітаю Українське Радіо з цим вагомим віком. Марка і монета лише перші кроки у сьогоднішньому відзначенні величезного, героїчного колективу Українського Радіо, з драматичною історією — не менш драматичною, ніж історія нашої України. Заснованої українськими інженерами, техніками, радіоентузіастами на початку 20-х років минулого століття», — зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.  

«Для людей на окупованих територіях ваша інформація — це надія та моральна підтримка. Це інформація для українських бійців на лінії фронту, яку вони чують і мають надійні українські новини. В Українського Радіо героїчне історичне минуле й у нього не менш прекрасне майбутнє. Тому бажаю вам професійних здобутків й розвитку, і звісно ж, нашої спільної перемоги», — сказав прем’єр-міністр.

Заступник голови НБУ Олексій Шабан урочисто презентував пам’ятну монету «100 років із часу заснування “Українського Радіо”».

«Протягом своєї історії Українське Радіо пройшло через різні періоди, зокрема часи репресій, Другу світову війну та проголошення незалежності України у 1991 році. Але за будь-яких обставин радіопередачі продовжували виходити українською мовою, — поділився Олексій Шабан. — Українське Радіо є важливою складовою інформування суспільства, досягаючи кожного куточка нашої країни, допомагаючи відстоювати національну самобутність і протидіяти ворожій пропаганді. Саме тому ми вирішили присвятити нову пам’ятну монету “100 років із часу заснування «Українського Радіо»” — найстаршому українському мовнику, який здобув довіру поколінь слухачів і став справжнім стратегічним мовником, надійним джерелом інформації та платформою для єднання українців, яка інформує, розважає, навчає та консолідує громадян як всередині країни, так і за її межами».

На аверсі монети в центрі композиції розташований малий Державний Герб України, навколо якого багаторазово повторюється фраза «ГОВОРИТЬ КИЇВ», що акцентує на історичній та сучасній ролі Києва як центру комунікації. Цей елемент також відображає стилізований фрагмент лінії зіткнення й поширення радіохвиль над окупованими територіями, що символізує важливість Українського Радіо у відстоюванні національної самобутності та протидії ворожій пропаганді. На реверсі монети стилізовано зображено поширення радіохвиль, джерелом яких є крапка над літерою «і» у слові «радіо». Ця літера зображена у вигляді своєрідної щогли, що символізує ідентифікацію саме Українського Радіо. Під композицією розміщено напис «УКРАЇНСЬКЕ / РАДІО 1924», що означає рік заснування найбільшої радіомережі України. Над монетою працювали художники: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук і скульптор Анатолій Дем'яненко. Пам’ятна монета «100 років із часу заснування “Українського Радіо”» має номінал 5 гривень, її випустили тиражем 50 000 штук і ввели в обіг 15 листопада.

Своєю чергою очільник Укрпошти Ігор Смілянський під час урочистого погашення марки «Нове сторіччя Українського Радіо» акцентував на важливості мовлення Українського Радіо по всій території України, особливо у прифронтових регіонах.

«В Укрпошти та працівників радіо є багато спільного. Ми  працюємо там, де інколи нема мобільного звʼязку, біля лінії фронту, але там є Українське Радіо та Укрпошта. Як людина, яка багато часу проводить за кермом у відрядженнях, хочу особисто подякувати ведучим та редакторам, які часто є моєю єдиною компанією та підтримкою у відрядженнях, особливо у прифронтових областях», — сказав Ігор Смілянський.

Марки до ювілею Українського Радіо випущені тиражем 280 тисяч. Їх дизайн розробив художник Володимир Таран, на зображенні використана айдентика Суспільного Мовлення.

Читайте також: Спецпроєкт до 100-річчя Українського Радіо: вся Україна на одній хвилі

Голова правління Суспільного Мовлення Микола Чернотицький привітав усіх на урочистостях до дня сторіччя Українського Радіо.

«Сто років тому Українське Радіо почало відлік радіомовлення в нашій країні, а вже сьогодні ця радіостанція входить у групу радіоканалів Суспільного Мовлення. Зараз Українське Радіо — це чимало характеристик із префіксом “най”: найперше, найдоступніше, найпопулярніше, найрозгалуженіше… І список можна нескінченно продовжувати. Тому що довіра аудиторії до Українського Радіо невпинно зростає. І я переконаний, нове сторіччя Українського Радіо, як і нове сторіччя української історії, буде визначним», — зазначив Микола Чернотицький.

Спецпогашення художньої поштової марки від Укрпошти «Нове сторіччя Українського Радіо»

Читайте також: Працівники Суспільного отримали державні нагороди до 100-річчя Українського Радіо

Під час урочистостей у Національному оперному театрі прем'єр-міністр України Денис Шмигаль вручив подяку колективу Українського Радіо, яку отримав голова правління Суспільного Мовлення Микола Чернотицький.

Читайте також: «100 років Українського Радіо»: прем’єра фільму на Суспільному

Урочистий концерт у Національному оперному театрі відбувся за участі Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо під орудою Володимира Шейка, Академічної хорової капели Українського Радіо під керівництвом Юлії Ткач, Хору хлопчиків і юнаків Національної музичної академії України під диригуванням Анни Шейко.

Провели святковий вечір — ведучі Українського Радіо Дмитро Хоркін та Галина Бабій.

Солістами урочистого концерту стали народні артисти України — Людмила Монастирська, Сергій Магера, Богдана Півненко, заслужена артистка України Сусанна Чахоян та 10-річний учасник проєкту «Я – віртуоз!» — Макар Ганапольський.

Читайте також: Попурі пісень Івасюка: до 100-річчя Українського Радіо

У програмі концерту прозвучала українська та світова класика, твори сучасних українських композиторів, аранжування знакових народних та авторських пісень, а також світові хіти, дотичні до історії Українського Радіо та нашого сьогодення.

Більше фото з події дивіться тут.

Зазначимо, 16 листопада 1924 року в Харкові почало мовити Українське Радіо. Нині — це найпопулярніше розмовне радіо України з найбільшою FM-мережею. Весь цей час Українське Радіо поширювало українську мову, пісню та культуру, допомагало зберегти їх у масовому вжитку. Від початку повномасштабного вторгнення Українське Радіо стало надійним видом медіа, та іноді єдиним доступним джерелом достовірної інформації, що допомагає українцям долати темні часи. 

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячу платформу «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.

Фотографували: Анастасія Мантач, Валерія Мезенцева