Новини компанії

Листопад 15, 2024

«100 років Українського Радіо»: прем’єра фільму на Суспільному

У суботу, 16 листопада, о 14:05 Перший канал Суспільного презентує документальний проєкт «100 років Українського Радіо» — саме 16 листопада Українське Радіо починає відлік нового сторіччя. З першої передачі й до сьогодні Українське Радіо мовить українською мовою. Стрічка розповідає про найважливіші віхи історії першої української радіостанції. Нараторка стрічки, ведуча Радіо Промінь Анна Заклецька проводить глядача через розповіді та інтерв’ю всією історією радіо.

«Українське Радіо — це аудіохронікер України, тому що за ці 100 років разом з українським народом воно пройшло цю дуже складну історію. І це все зафіксовано у нашому радіоформаті — саме через ефір Українського Радіо», — говорить у фільмі Дмитро Хоркін, ведучий Українського Радіо та член правління Суспільного.

В 1991 році радіослухачі стали свідками проголошення державної незалежності в прямому ефірі. До того були неспокійні 1920-ті, коли українські голоси першими зазвучали в радіоефірі. У 1930-ті працівники радіо зазнали репресій, у 1970-ті на радіо почали лунати мелодії українського музичного відродження — хіти «Червона рута» і «Водограй». На хвилях Українського Радіо прозвучав Акт проголошення незалежності України. 

Стрічка «100 років Українського Радіо» розповість, якими словами починався перший ефір радіо, коли вперше прозвучали радіоконцерт і радіовистава, чиї голоси вдалося знайти й відтворити авторам стрічки. А ще у фільмі використані справжні архівні знахідки й розказані особисті історії людей, які працювали й продовжують працювати на Українському Радіо. 

Цьогоріч 25 раз поспіль по всьому світу люди, які знають і вивчають українську, писали Радіодиктант національної єдності, започаткований Українським Радіо. А тепер він став наймасштабнішим флешмобом, що популяризує українську мову.

«Мені дуже подобається щорічна традиція написання Радіодиктанту національної єдності. Радіодиктант — є національна державність, наче це одна з вшитих дуже важливих традицій», — ділиться Данило Гайдамаха, мовний активіст і ведучий радіоблогу «Знак переходу» на Радіо Культура.

За роки існування Будинку звукозапису Українського Радіо створено золотий аудіофонд, що налічує десятки тисяч аудіозаписів найкращих музичних творів. Зараз основні користувачі БЗЗ — музичні колективи Українського Радіо. 

«Вся симфонічно-академічна музика, фольклорна музика — перлини світової класики записані тут, іншого такого місця в Україні немає. В цій будівлі записані твори, які були подані на “Греммі”, і багато музики кіно — від Голлівуду до Боллівуду», — розповідає Володимир Шейко, художній керівник та головний диригент Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо.

Читайте також: Спецпроєкт до 100-річчя Українського Радіо: вся Україна на одній хвилі

Історію Українського Радіо у фільмі розказують працівники радіостанції різних поколінь та відомі українці, у житті яких радіо відіграло значну роль. Серед спікерів фільму: Дмитро Хоркін, ведучий та член правління Суспільного; Анатолій Табаченко, ветеран Українського Радіо; Галина Бабій, ведуча Українського Радіо; Алла Мазур, тележурналістка, кореспондентка та ведуча Українського радіо (1987–1993); Данило Гайдамаха, ведучий радіоблогу «Знак переходу» на Радіо Культура; Іванна Климпуш-Цинцадзе, народна депутатка України, ведуча дитячих програм Українського Радіо у 80-х роках; Олег Скрипка, співак і лідер гурту «ВВ»; Олег Комаров, ведучий програми «Від суботи до суботи»; Віктор Герасимов, ветеран Українського Радіо; Юрій Табаченко, виконавчий продюсер Українського Радіо; Юлія Шелудько, менеджерка проєкту Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності; Володимир Шейко, художній керівник та головний диригент Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо; Наталя Сумська, акторка, народна артистка України; Тарас Петриненко, співак, народний артист України та багато інших відомих особистостей.

Читайте також: Дмитро Хоркін: Українське Радіо не припиняло свого мовлення ні на мить

«Це складний проєкт для усієї команди, адже розповісти про цілу епоху за одну годину і не забути про когось — цілий виклик. Багато архіву було втрачено, деякий все ж вдалось зібрати, але найцінніший матеріал ми все ж отримали від працівників та дотичних до радіо людей. Багато що залишилось поза кадром, але я впевнений, що нам буде що сказати ще, можливо в іншому проєкті... Окремо хочу подякувати своїй команді, яка працювала над цим фільмом, вони зробили титанічну роботу», — підсумував продюсер проєкту, директор департаменту виробництва соціально впливового контенту та спеціальних проєктів Суспільного Володимир Ладижець.  

 

Творча команда:

 

  • Дмитро Хоркін — автор ідеї; 
  • Анна Заклецька — ведуча;
  • Марина Нікітіна — режисер;
  • Анатолій Табаченко — консультант;
  • Олександра Талабіра, Аліна Панченко, Тетяна Балла — редактори;
  • Світлана Дубик — гостьовий редактор;
  • Юнус Сеїтаблаєв — оператор-постановник;
  • Олександр Опанасюк — виконавчий продюсер;
  • Володимир Ладижець — продюсер.

Дивіться 16 листопада документальний проєкт «100 років Українського Радіо»:

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячу платформу «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.