Новини компанії

Червень 03, 2024

Дмитро Хоркін: Українське Радіо не припиняло свого мовлення ні на мить

На «Книжковому Арсеналі» 31 травня відбулася дискусія «Українське радіо: 100 років спільної присутності», у якій взяли участь журналістка Українського Радіо у Херсоні Маргарита Лазник, ведуча та авторка Олена Гусейнова, виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська та член правління Суспільного Дмитро Хоркін. Учасники дискусії говорили про роль радіо під час повномасштабної війни та підготовку до святкування 100-річчя радіомовника, модерував захід ведучий Роман Коляда.

Читайте докладніше та слухайте дискусію «Українське радіо: 100 років спільної присутності» за посиланням.

«Я дуже мрію, що зовсім скоро, виходячи в прямий ефір Українського Радіо, я зможу сказати, що наше лівобережжя Херсонщини вже вільне. А трохи пізніше — вільний Крим і вся Україна. Коли була окупація Херсону і зник зв’язок, було важливо виходити в ефір, — розповіла журналістка Українського Радіо в Херсоні Маргарита Лазник. — Я дуже хотіла, щоб вся Україна, весь світ знав, що Херсон не здається, що він бореться і вистояв. Так, нас окупували, але наші люди виходили на мітинги й голосно заявляли на весь світ, що Херсон проти окупації та росіян. І це було дуже важливо. Зараз, коли Херсон звільнений, для мене важливо говорити вже про лівий берег, який, на жаль, поки що залишається в тимчасовій окупації. Там лишається дуже багато наших людей. Дуже важко спілкуватися з цими людьми, тому що вони дуже ризикують. Ризикують тим, що якщо про це дізнаються окупанти, їх одразу заберуть на підвал. Але вони продовжують нам розповідати».

Ведуча й авторка Олена Гусейнова розповіла про своє сприйняття ефірів з Херсону Маргарити Лазник: «Я написала книгу верлібрів "Нічний ефір", і в третій частині йдеться про окупацію і про південь. І вона вся дихає голосом Маргарити. 26 лютого вона вийшла в ефір зі словами: "Добрий день, Українське Радіо з українського Херсону". І поки Маргарита розповідала, що у нас сьогодні, я заковтувала всі свої сльози. У мене було відчуття, що я чую херсонський запах. Ми ж пережили разом трошки зими, весну, літо, осінь. І в мене було відчуття, бо херсонські степи — мої степи. І в мене було відчуття, що я чую все: як змінюється погода, як люди знаходять для себе спосіб якісь речі все-таки втримувати. Тож для мене всі оці південні образи, степові образи — це голос Маргарити, який приходить до мене в ранковий ефір».

Під час дискусії член правління Суспільного, відповідальний за телебачення, радіо і диджитал, Дмитро Хоркін наголосив, що під час повномасштабного вторгнення Українське Радіо не припиняло свого мовлення.

«Для нас це більше ніж робота. Для нас це було випробуванням. Ми готувалися до повномасштабного вторгнення. Ми стратегічний мовник. І Українське Радіо як під час Другої світової, так і зараз, під час цієї великої війни росії проти України, не має права зупинити своє мовлення ні на мить. Харків, Ізюм, Херсон, Маріуполь — це ті міста, де, незважаючи ні на що, Українське Радіо не припиняло свого мовлення ні на секунду. Є історії людей з Ізюма під час звільнення Харківщини: військові дивувались, чому українці сміливо з прапором виходили їм назустріч. А їм казали: "Ми по Українському Радіо щойно почули, що нас звільнили, і повиходили". Оце те, що до сліз. Так само і ситуація і з Херсоном, і з Маріуполем, коли люди в останні коридори виходили саме завдяки Українському Радіо, яке тоді залишалося єдиним українським джерелом інформації», — розповів Дмитро Хоркін.

Виконавча продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська нагадала, з чого саме розпочиналася історія Українського Радіо сто років тому.

«Я хочу поміркувати про нашу сторічну історію перебування на межі: на межі окупованих й неокупованих територій, на межі на лінії фронту, на межі століть. 16 листопада 1924 року саме радіоконцерт став першим контентом, який прозвучав в ефірі. Саме симфонічна музика відкрила сторінку існування Українського Радіо як п'ятого радіомовника світу. З укриття ми разом з Дмитром на початку березня 2022 року вели саме радіоконцерт із Метрополітен-опера», — прокоментувала Ірина Славінська.

Більше фотографій з події — за посиланням.

Підписуйтесь на канал Суспільне Анонси в телеграм або вотсап, щоб знати про головні проєкти та події на Суспільному.

Нагадаємо, з 30 травня по 2 червня у Києві відбувся XII Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Суспільне Мовлення стало генеральним інформаційним партнером заходу. 

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячу платформу «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Фото: Валерія Мезенцева