Січень 17, 2025
«На захід від сходу»: розслідувачі Суспільного презентували проєкт про символ опору Донбасу
15 січня відбувся допрем’єрний показ документального проєкту Суспільного «На захід від сходу», присвячений місту Краматорську, його незламності духу та боротьбі за свободу. Цей проєкт показує Краматорськ очима журналістки Суспільного Алли Садовник та Сталіни Чубенко — матері 16-річного Степана Чубенка, якого у 2014-му за проукраїнську позицію вбили проросійські терористи.
На спецпоказ до кінотеатру «Жовтень» завітала творча команда і героїня проєкту, представники медіа й громадських організацій, військові та ветерани.
Захід розпочала зі вступного слова Христини Гаврилюк — генеральна продюсерка інформаційного мовлення Суспільного:
«Краматорськ — важливе місто для цивільних і важливий логістичний хаб для військових. Але історія буде інакшою. Вона поверне нас в часи 2014 року і розкаже, як Краматорськ став місцем, де міг сформуватись дуже патріотичний підліток, якого проросійські бойовики вбили за позицію», — зазначила Христина Гаврилюк та попросила вшанувати загиблих хвилиною мовчання.
Команда розслідувачів Суспільного розкрила історію міста крізь призму долі Степана Чубенка, юного патріота, який став символом опору Краматорська. Історія хлопця — це розповідь про любов до рідної землі, яка обірвалась у розквіті юності. 10 років тому терористи викрали його, 16-річного хлопця, коли він повертався до рідного Краматорська з Києва. Щонайменше чотири постріли, а перед тим знущання та катування — відповідь терористів за його проукраїнську позицію й за бажання Степана жити в суверенній Україні. Його смерть — це рана, що не гоїться, для Краматорська, міста, яке з 2014 року стало фортецею українського духу на сході країни.
Після презентації документального проєкту команда розслідувачів Суспільного разом зі Сталіною Чубенко, мамою загиблого Степана, поспілкувалися з глядачами, поділилися своїми улюбленими моментами з проєкту й розповіли більше деталей про історію 16-річного юнака.
«Я дуже вдячна авторам фільму, всій команді, з якими було комфортно, які запропонували взяти участь у зйомках цього проєкту. З 2014 року я не відмовляю ні одному видавництву, журналістам, медіа у запитах розповісти про історію Стьопи. Я хочу, щоб усі знали, з ким ми маємо справи. Я дуже пишаюся своїм сином. Коли мене запитують: як ви виховали такого патріота, — я відповідаю, що він сам себе виховав.
Я не знаю, як він це витримав, цей тиждень катувань, знущань. Бойовики ДНР пропонували йому перейти на їхню сторону, вступити в армію і йти вбивати “укропів”, або померти. Він обрав друге, він не став зрадником. Він до кінця залишився вірним своїй Україні, яку любив», — зазначила Сталіна Чубенко під час спілкування з глядачами.
Краматорськ — це місто контрастів, де мирне життя сусідує з війною, а надія на майбутнє — з болем втрат. Інна Білецька, шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного розповіла, чому команді було важливо випустити цей проєкт:
«Ми не розповіли історію Бахмута, Горлівки, не розповіли історію Луганська, Донецька, Маріуполя та інших міст. Останній рік наша команда багато часу провела на сході України. Ми розслідували воєнні злочини, встановлювали росіянина за росіянином, здавалося, що окупантів з деяких полків ми вже знаємо в обличчя. Втрата села за селом, міста за містом змушувала нас хвилюватися, що ми не робимо чогось дуже важливого. Ми зрозуміли, що не розповідаємо нікому, що бачимо і відчуваємо, перебуваючи в місцях, які на межі бути окупованими. Цей проєкт — це рефлексія нашої команди через призму нелегкої історії Степана Чубенка».
Алла Садовник, співсценаристка проєкту «На захід від сходу», розповіла про її першу зустріч з Краматорськом:
«Краматорськ насправді прекрасний, як і Слов'янськ, як і велика кількість тих міст, про які ми не зробили фільмів поки що… Я вірю, що поки що. Дуже хотіла подякувати краматорцям: не лише тим, які знімалися у фільмі, а й завдяки яким у мене було відчуття, що Краматорськ — це абсолютно моє місто, хоча тільки в грудні 2023 року я вперше туди приїхала. Окремо хочу також подякувати пані Сталіні. Через історію вашого сина я змогла побачити історію Краматорська як міста, що з 2014-го не припиняє боротися. Дякую вам, що робите все, щоб Краматорськ знали таким, яким я його вперше зустріла — українським».
«Пані Сталіна сказала найкраще, що я як режисер міг почути: те, що у вас було відчуття присутності в Краматорську під час перегляду проєкту. Для мене було важливим передати ауру та атмосферу міста зі сходу, яка там існує. Після зауваження пані Сталіни тепер напевно можу сказати, що ми з командою змогли дати можливість побувати в Краматорську тим, хто ніколи там не був, виїхав через постійні обстріли та наближення окупаційних військ, хто ще 10 років тому покинув свій рідний Краматорськ. Ви просто можете взаємодіяти з фільмом і бути вдома. Було важливо, щоб самі краматорці, які через обставини не можуть бути у своєму рідному місті, відчули його через екран», — зазначив режисер проєкту Владислав Васильченко.
Більше фото з події на фейсбук-сторінці Суспільного Мовлення. Щоб не пропустити прем’єру проєкту на Першому каналі Суспільного Мовлення та ютуб-каналі Суспільне Новини — слідкуйте за сторінками Суспільного в соцмережах.
Над проєктом «На захід від сходу» працювали:
- режисер — Владислав Васильченко;
- авторки сценарію — Інна Білецька, Алла Садовник;
- операторка-постановниця — Світлана Коваль;
- композитор, режисер монтажу — Олександр Стратонов;
- журналістки — Ганна Калаур, Наталія Стратонова;
- оператор — Микола Замковой;
- продюсерка — Ольга Татаренко.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Фотографувала Валерія Мезенцева