Новини компанії

Грудень 06, 2024

На Радіо Культура відбудеться прем’єра унікального концерту «Місто Марії» з Львівського органного залу

10 грудня о 17:05 в ефірі Радіо Культура прозвучить унікальний концерт «Місто Марії». У записі звучатиме українська музика для рідкісного в українському музичному ландшафті інструмента — органа. Окрім того, програма, над якою працювала львівська органістка Світлана Позднишева, складається переважно з творів, які або ніколи не записувалися, або мають лише один запис.

Читайте також: Миколу Чернотицького переобрали членом Виконавчої ради ЄМС

Запис концерту «Місто Марії» здійснений у межах партнерства Радіо Культура та Львівського органного залу під час XIV Львівського міжнародного органного фестивалю. 

«Львівський органний зал має, думаю, найкращий в Україні орган, а головне, постійно розширює репертуар музикантів, які виступають там постійно або ж як запрошені солісти. Радіо Культура бачить своєю місією підтримку української академічної музики. Тож ми радо відгукнулися на пропозицію директорів Львівського академічного будинку органної та камерної музики Івана Остаповича і Тараса Демка записати концерт, програма якого повністю складалася з української музики, написаної або перекладеної для органа. До роботи, окрім авторитетного звукорежисера Андрія Мокрицького і досвідченої технічної команди, долучилася наша нова колега Олександра Чеботар, яка підготувала запис до ефіру. Важливо і те, що усі записані твори поповнять музичний фонд Радіо Культура і звучатимуть на нашій хвилі й надалі», — розповіла завідувачка музичної редакції Радіо Культура Світлана Галась.

Концерт «Місто Марії» отримав назву від твору Золтана Алмаші, присвяченого Маріуполю, який російські війська нещадно знищували у 2022 році, під час повномасштабного вторгнення в Україну. Органне аранжування музичного твору здійснив Георгій Курков, провідний органіст і композитор з Вінниці. У записі також звучить його оригінальний твір «Тилинка». Ще одна композиція у програмі, пов'язана з війною — «Поема №6 “Голос пам’яті”», присвячена жертвам Другої світової війни, київського композитора Володимира Губи. 

Колоритні «Карпатські фрески» Лесі Дичко також заграють свіжими музичними барвами в органному виконанні. А «Колискову і фугу» сучасний харківський композитор Олександр Щетинський написав у 2023 році на замовлення Львівського органного залу з нагоди 90-річчя органа. 

«Українські композитори все більше звертаються до найбільшого і найвеличнішого з інструментів — органа. Багато органістів створюють органні перекладення симфонічних та інструментальних творів, чим підкреслюють, що орган — інструмент сучасний та дійсно універсальний, йому підвладні будь-які стилі й жанри», — каже органістка Світлана Позднишева.

Нагадаємо, Львівський органний зал активно підтримує розвиток та оновлення національного органного репертуару. Співпраця з Радіо Культура та Українським Радіо, в межах якої записуються премʼєри та унікальні виконання музичних творів, допомагає поширювати українську класику, зберігати її для наступних поколінь, плекаючи тяглість традицій, наголошують у Львівському органному залі.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Фото — Олександр Кириловець та Юлія Пендрак