Серпень 15, 2024
Ми ні на день не припиняли роботу, — Тетяна Яременко, Суспільне Херсон
Які виклики постали перед командою Суспільне Херсон з початком повномасштабної війни, як змінилася робота журналістів під час та після окупації Херсона та чого потребує філія Суспільного для відновлення сьогодні — про це розповіла головна редакторка Суспільне Херсон Тетяна Яременко під час онлайн-дискусії «Відновлення медіа: як свободі слова вижити на руїнах війни»* 13 серпня.
«Будівлю філії і будівлю радіопередавального центру відразу було захоплено (росіянами — ред.) першого ж дня, коли російські окупанти зайшли до Херсона. Там вони розмістили і себе, і свої БТРи, і цим вони нас позбавили можливості працювати в теле-, й радіоефірі. Попри це, ми ні на день не припиняли роботу: могли працювати в соцмережах Суспільне Херсон. Ми спілкувалися виключно в чатах, дистанційно. Ми намагалися охоплювати всі події окупованого Херсона і про це розповідати нашим підписникам, як тільки могли», — згадує Тетяна Яременко.
Оператор Суспільне Херсон Роман Царьов знімає наслідки обстрілів у Херсоні 17 квітня 2024. Автор фото — Ігор Педченко
Читайте також: Володимир Ладижець: Кожен на Суспільному вкладає багато сил у розвиток людських ресурсів, контенту, ідей
Тетяна Яременко каже: головною запорукою безпеки в окупації була стовідсоткова анонімність. В цих умовах медійникам Суспільне Херсон довелося випрацювати і власну універсальність.
«Ми працювали під псевдонімами, не розголошували джерела інформування. Ті, хто залишався на той момент в окупації, стали нашими інсайдерами. Завдяки їм ми отримували фото та відео, — говорить головна редакторка Суспільне Херсон. — Зараз наші журналісти працюють з дотриманням максимальних заходів безпеки. Це максимально короткий період перебування на вулиці, особливо в тих місцях і районах, які постійно обстрілюють. Наші члени команди настільки засвоїли ці навички, що стали універсальними солдатами. Наприклад, оператор сьогодні може включитися в прямий ефір, може записати короткі історії, фотографує та монтує. Кореспондентки навчилися монтувати власні матеріали».
Ліворуч — режисерка монтажу Олена Тарнавська, місто Херсон, серпень 2024. Праворуч — кореспондентка Оксана Хлєбус, червень 2023 року
Читайте також: Львівський медіафорум зібрав пів мільйона гривень для Суспільне Херсон
Нині філія входить до складу південного хабу Суспільного — є одним з її бюро. Завдяки партнерам вдалося забезпечити журналістів технікою для роботи. Гостро для команди Суспільне Херсон стоїть питання нестачі людей, знищеного окупантами майна та нематеріальних цінностей, з-поміж яких — телевізійні архіви, а також — відновлення роботи Українського Радіо Херсон.
«На сьогодні у Херсонської філії Суспільного виклик — це відновити матеріально-технічну базу, повернутися додому і робити ще більш якісні матеріали на всіх майданчиках», — вважає Тетяна Яременко.
Під час дискусії своїм досвідом роботи на передовій, в окупації, на деокупованих і прифронтових територіях поділилися медійники з різних українських незалежних видань: розповіли про успішне відновлення зруйнованих медіа та які технологічні, матеріальні й людські ресурси для цього необхідні; про джерела фінансування, зокрема регіональних медіа, та про роль місцевих громад у їх підтримці; про інформаційну безпеку й захист журналістів у регіонах під час війни.
Про ефективні моделі комунікації між медіа та донорами, державне сприяння відновленню медіа і роль саморегулювання у процесі відновлення й підтримки медіа присутнім розповіли:
- Оксана Майдан, заступниця директорки Internews Network;
- Ганна Красноступ, директорка департаменту інформаційної політики та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформаційної політики України;
- Марина Сингаївська, заступниця головного редактора Lb.ua, членкиня Незалежної медійної ради;
- Анастасія Руденко, шеф-редакторка онлайн-видання «Рубрика» та координаторка медіамережі «Вікно відновлення»;
- Отар Довженко, креативний директор, старший дослідник Львівського медіафоруму, голова Незалежної медійної ради.
Зі вступним словом виступили Джилліан Маккормак, директорка Internews в Україні та Ігор Розкладай, заступник директорки, головний медійний експерт Центру демократії та верховенства права. Модерувала подію — медіаекспертка Зоя Красовська.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
* Захід організовано Центром демократії та верховенства права у співпраці з Незалежною медійною радою завдяки допомозі американського народу, наданій через проєкт Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews Network.