Жовтень 21, 2024
Гендерна рівність у медіа: участь Суспільного у Donbas Media Forum
Суспільне Мовлення стало інформаційним партнером масштабної дводенної конференції Donbas Media Forum, який днями завершився у Києві. Це 9-та щорічна конференція, яка в цьому році присвячена ролі регіональних медіа у захисті свободи слова в умовах довготривалої війни.
Анастасія Гудима, директорка департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного Мовлення, взяла участь у тренінговому семінарі на тему «Сила рівності: як політика гендерної рівності змінює українське медіа», організованому ГО «Жінки в медіа» за підтримки International Media Support. Модераторкою воркшопу була Ліза Кузьменко, членкиня Комісії з журналістської етики та голова ГО «Жінки в медіа». Також серед спікерів був Микола Типусяк, директор з маркетингу телеканалу «Еспресо».
«Світовий економічний форум підрахував, що для досягнення гендерної рівності потрібно ще 134 роки, — навела статистику, яка підкреслює масштаби проблеми гендерної нерівності, Ліза Кузьменко. В українських медіа ситуація теж непроста — жінки частіше фігурують як героїні історій чи свідки подій, тоді як експертні коментарі здебільшого надають чоловіки. Важливо, щоб медіа ухвалювали та дотримувалися політики гендерної рівності, адже це допоможе уникати дискримінації та створювати більш якісний контент».
Анастасія Гудима наголосила на важливості впровадження політики гендерної рівності в медіа: «Гендерна рівність — це не лише про етику, але й про ефективність. Ми бачимо, що рівність у редакціях покращує якість контенту й допомагає уникати дискримінації. Редакційні політики на Суспільному — це наші інструменти, які не лише є орієнтирами, але й зобов’язують нас дотримуватися тих принципів, які ми декларуємо. Якщо ми взялися щось декларувати, ми маємо цього дотримуватись».
Читайте також: Христина Гаврилюк: Ми інформуємо, а не займаємось контрпропагандою
Також Анастасія порушила питання про важливість використання фемінітивів у медійному просторі, а необхідність створення внутрішніх редакційних політик, які б підтримували рівність, пояснила на прикладі Суспільного:
«Якщо у вас колектив із трьох людей, правила можна передати усно. Але для великих команд, таких як Суспільне, із понад 3 000 працівниками, чіткі редакційні політики стають важливим інструментом для підтримки цінностей. Це також демонструє нашим партнерам, що ми свідомо підходимо до рівності».
Фото з фейсбук-сторінки DMF
Учасники воркшопу обговорили й виклики, пов’язані з відтоком чоловіків через мобілізацію та тим, що жінки в медіа виконують одразу кілька функцій, зокрема журналістські, адміністративні та бухгалтерські. На заході прозвучала критика стереотипного підходу до контенту, зокрема того, що жінок мало запрошують у ролі експерток у таких сферах, як спорт чи війна.
Фото з фейсбук-сторінки DMF
Представниця Суспільного підкреслила, що впровадження рівності — це не лише вимога часу, а й стратегічна перевага: «Війна показала, що жінки можуть і мають брати на себе більше лідерських ролей. Політики рівності важливі не лише як інструмент дотримання етики, але й як підґрунтя для сталого розвитку медіасфери».
«Зрештою, відмова від стереотипів та дотримання принципів рівності створює підґрунтя для того, щоб ЗМІ могли гідно відповідати на виклики сучасності та бути прикладом для інших сфер суспільного життя», — узагальнила Ліза Кузьменко.
Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Матеріал підготувала Дар'я Опря